Najtańszy pecet do grania. Co wybrać? Jak wypada w testach?
Metka gaming stała się tym, co gwiazdki w ocenie hoteli. Im sprzęt bardziej gamingowy, tym droższy. Tymczasem, żeby grać, wcale nie trzeba posiadać drogiego peceta – w wielu wypadkach wystarczy nawet zintegrowana z procesorem karta. Zobacz, jaką konfigurację ma najtańszy, polecany przez nas komputer dla graczy i w jakie gry można na nim zagrać.
Komputer osobisty stał się nieodłącznym elementem każdego domu. Trudno sobie wyobrazić teraz życie bez komputera, tak samo jak trudno wyobrazić sobie w domu niezależny komputer dla każdego domownika. Wiele osób kupuje więc uniwersalny sprzęt, który sprawdzi się zarówno podczas tworzenia prezentacji szkolnych, edycji zdjęć, oglądania filmów, jak i grania. Oczywiście, z wymienionych zastosowań właśnie to ostatnie jest najbardziej wymagające. Problem z wyborem taniego, ale uniwersalnego komputera domowego zainspirował nas to do tego, aby znaleźć dwie sensowne konfiguracje, sprawdzić je i opisać ewentualne możliwości ich modyfikacji. Zaproponowane w dalszej części materiału komputery to dwa całkiem różne podejścia. Pierwszy wykorzystuje kosztujący około 400 złotych procesor AMD Ryzen 3 2200G, a drugi około 100 złotych droższy układ Intel Core i3 9100F. AMD Ryzen ma zintegrowaną, dostatecznie wydajną kartę graficzną (ma też oczywiście inną platformę - płyta główna i pamięci) natomiast droższy Intel wymaga kupna osobnej karty graficznej do grania, bowiem GPU zintegrowane z procesorem nie zapewnia odpowiedniej wydajności. Dowiedzmy się, jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań.
Konfiguracja A: najtańszy pecet do gier za 1194 złotych
Do budowy najtańszego, sensownego zestawu do gier wykorzystaliśmy dobrze przyjęty na rynku procesor AMD ze zintegrowaną kartą graficzną - model Ryzen 3 2200G, który został zamontowany w płycie głównej Gigabyte B450M DS3H (sprawdź, ile kosztuje ta płyta główna). W tym przypadku potrzebujemy także nieco szybszej, niż w wypadku układów Intela, pamięci. Jako, że moduły RAM bardzo mocno potaniały w ostatnim czasie, do naszego najtańszego zestawu, udało nam się kupić zestaw pamięci Patriot 8GB 3000 MHz Viper 4 CL16 2x4 GB. W jego skład wchodzą dwa moduły pamięci po cztery gigabajty każdy. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z podwójnego kontrolera pamięci, co poprawi ogólną wydajność naszego zestawu.
Komputer o takiej konfiguracji będzie radził sobie przyzwoicie, w prawie wszystkich zastosowaniach. Będziemy mogli pograć we wszystkie tytuły e-sportowe, z jednym małym zastrzeżeniem - trzeba będzie poświęcić jakość oprawy wizualnej na rzecz płynności animacji. Kilka akapitów niżej - w tabeli - przedstawiamy zmierzoną przez nas wydajność obu zestawów w popularnych tytułach e-sportowych, jak i bardziej wymagających grach wysokobudżetowych. Warto zaznaczyć, że konfiguracja A jest tylko wstępem do rozbudowy zestawu testowego.
Konfiguracja B: inny procesor, dodatkowa karta, wyższa cena
Druga konfiguracja, którą chcemy zaprezentować jest oparta na droższym niż w przypadku poprzedniego zestawu, procesorze Intel Core i3 9100 F. Układ ten współpracuje z tańszą niż w przypadku procesorów AMD, płytą główną MSI B360 PRO-VD oraz identycznymi jak wcześniej modułami pamięci Patriot. Procesor Intel Core i3, w przeciwieństwie do AMD Ryzen 3 2200G, nie jest wyposażony w zintegrowany układ graficzny. Dlatego też druga konfiguracja została wyposażona w dodatkową kartę graficzną GeForce GT 1030. Wybrany przez nas model - KFA2 GeForce GT 1030 2GB GDDR5 to najtańszy na rynku sprzęt, który wystarczy nawet do uruchomienia nowych gier. Co więcej, GeForce GT 1030 można w prosty sposób przyspieszyć, poprzez delikatne podniesienie częstotliwości taktowania układu graficznego. Dodatkowa karta zapewnia lepszą wydajność niż zintegrowana z procesorem AMD karta Radeon. Niestety konfiguracja ta jest około 420 złotych droższa niż zestaw oparty na konstrukcji AMD.
System operacyjny oraz elementy wspólne: obudowa, zasilacz i nośnik
Każdy komputer do prawidłowego działania wymaga systemu operacyjnego. Niektórzy użytkownicy decydują się na darmowe systemy operacyjne takie jak Linux, ale zakładamy, że w naszym przypadku do czynienia mamy z użytkownikiem rozpoczynającym swoją przygodę z komputerami osobistymi, który zdecyduje się na najpopularniejsze rozwiązanie, czyli system operacyjny Windows 10. Kosztuje on dodatkowo około 370 złotych i tyle właśnie, o ile nie posiadamu licencji na ten system, trzeba doliczyć do ceny każdej konfiguracji.
Oba zestawy mają trzy komponenty wspólne: zasilacz, obudowę oraz dysk twardy. Wskazane przez nas komponenty to absolutne minimum. Warto też wspomnieć o dysku twardym - obie konfiguracje zostały wyposażone w pojemne ale klasyczne dyski HDD. Ich wymiana na szybkie nośniki SSD pozwoli znacznie zwiększyć komfort pracy i szybkość działania komputera. To jednak polecamy rozważyć w przyszłości, a wybór odpowiedniego urządzenia może ułatwić poniższy test porównawczy:
Porównanie wydajności konfiguracji
Porównanie wydajności obu zestawów pokazuje w bardzo jasny sposób, który z nich jest szybszy - zestaw oparty na procesorze Intela. Jego wysoka wydajność ma jednak swoją cenę. Trzeba bowiem zapłacić za niego 420 złotych więcej niż za konfigurację z procesorem AMD - naszym zdaniem najtańszą, która umożliwia granie w w tytuły e-sportowe jak i duże produkcje, takie jak Wiedźmin 3: Dziki Gon.
Zestaw A - procesor AMD | Zestaw B procesor Intel | |
Tytuł gry | Średnia liczba klatek na sekundę. | Średnia liczba klatek na sekundę. |
CS: GO | 60 kl./s | 88,8 kl./s |
Overwatch | 50 kl./s | 60,0 kl./s |
World of Tanks | 65 kl./s | 85,0 kl./s |
GTA V | 45 kl./s | 55 kl./s |
Wiedźmin 3: Dziki Gon | 28 kl./s | 33 kl./s |
Warto zaznaczyć, że w przypadku obu zestawów, żeby osiągnąć wydajność jak w tabelce poniżej, musimy pójść na duże ustępstwa w jakości oprawy graficznej. Co prawda w tytułach e-sportowych nie stanowi to dużego problemu, ale grając w wysokobudżetowe produkcje zapewne chcielibyśmy cieszyć się lepszą oprawą graficzną. Na szczęście jest to możliwe. O tym, jak to zrobić - przeczytacie w kolejnym akapicie.
Pieśń przyszłości, czyli możliwości rozbudowy
Sprawdźmy, jak na wydajność testowanych konfiguracji wpłynie zmiana głownych komponentów - procesora, karty graficznej i pamięci operacyjnej.
Konfiguracja A jest bardzo budżetowa i chcemy, aby taką dalej pozostała. Jeśli w trakcie składania komputera będziemy mieli dodatkowe środki, to najlepiej je zaoszczędzić, i jeśli z czasem jego wydajność przestanie nas zadowalać, to najlepszym rozwiązaniem będzie dokupienie dużo szybszej karty graficznej. Polecamy karty graficzne AMD Radeon RX 570, które w ostatnim czasie bardzo potaniały i stanowią łakomy kąsek dla każdego gracza. Co prawda to duży wydatek, biorąc pod uwagę całkowity koszt naszego komputera, lecz tańsze modele GeForce GTX 1050 w porównaniu z kartą graficzną AMD są po prostu nieopłacalne. Różnica w cenach obu modelu to zaledwie ok. 100 złotych, a karty AMD są ok. dwukrotnie bardziej wydajne.
Jeśli chodzi o procesor, do naszego zestawu, z dwóch modeli należących do serii Ryzen G czyli AMD Ryzen 3 2200G i AMD Ryzen 5 2400G, polecamy pierwszy z nich. Wydajność Ryzena 3 2200G jest niewiele niższa niż niemal dwukrotnie droższego 2400G.
Konfiguracja B z procesorem Intela daje nam trochę większe pole do zwiększenia osiągów komputera. W tym celu, w pierwszej kolejności należałoby wymienić kartę graficzną. Pierwotnie w zestawie testowym zamontowany był GeForce GT 1030 wyposażony w 2 GB pamięci. To bardzo podstawowa karta graficzna, która w stosunk do swojej ceny oferuje zadowalającą wydajność. Jej wymiana w tej chwili ma sens jedynie, jeśli planujemy znaczne podniesienie wydajności. Modele Nvidii, takie jak GTX 1050, czy nawet GTX 1050 Ti w tym momencie są zupełnie nieopłacalne, ze względu na bardzo niską cenę Radeona RX 570. Układ ten jest wydajniejszy od obu kart Nvidii od ok. 50% do aż 100% w zależności od zastosowania.
Za to zaproponowany przez nas procesor Core i3 9100F, naszym zdaniem jeszcze przez długi czas nie będzie wymagał wymiany. Jest to bowiem pełna jednostka czterordzeniowa. Dodatkowo, jeśli w przyszłości będziemy chcieli wymienić procesor na wydajniejszy, to i tak zapewne czekać nas będzie zakup zestawu - procesor wraz z płytą główną, bowiem najprawdopodobniej w momencie takiego upgrade'u na rynku będą już nowe procesory Intela, niekompatybilne z aktualną płytą.