Jak zabezpieczyć swoją pocztę? Jest na to kilka prostych sposobów
Bezpieczeństwo naszych skrzynek pocztowych jest bardzo ważne. Warto strzec do nich dostępu w każdy możliwy sposób, żeby uniknąć przykrych konsekwencji włamania. W tym artykule podpowiemy jak odpowiednio zabezpieczyć pocztę e-mail.
Poczta elektroniczna to nadal bardzo popularna usługa, z której korzysta niemal każdy. Nie wszyscy jednak zabezpieczają do niej dostęp w odpowiedni sposób, co jest bardzo ważne. Wiele osób sądzi, że włamanie na ich skrzynkę odbiorczą będzie skutkować jedynie tym, że ktoś pozna treść ich korespondencji, ale jest to bardzo błędne myślenie. Jeśli ktoś uzyska dostęp do naszej skrzynki, będzie mógł resetować hasła w innych usługach: portalach społecznościowych, usługach internetowych, a nawet bankowości elektronicznej. O tym, jak opłakane w skutkach może to być nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć.
Dlatego warto korzystać do zabezpieczenia poczty elektronicznej mocnych haseł oraz włączyć dwuetapową weryfikację dodatkowo utrudniającą nieautoryzowany dostęp. Dodatkowa warstwa bezpieczeństwa wymusza na użytkowniku wpisaniu oprócz loginu i hasła ciągu cyfr przekazywanych użytkownikowi w różny sposób. Możliwe jest także wykorzystanie kluczy bezpieczeństwa U2F.
Zabezpieczanie poczty e-mail - po pierwsze, silne hasło
Pierwszy etap weryfikacji użytkownika w czasie logowania się w skrzynce odbiorczej to hasło. Powinno być ono silne i trudne do odgadnięcia. Najlepiej, jeśli składa się z różnej wielkości losowo wybranych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Powinno ich być co najmniej osiem, ale im więcej, tym lepiej. Hasło musi być również unikalne i nie może być stosowane w różnych usługach. W zapanowaniu nad dużą ilościach ciężkich do zapamiętania ciągów znaków pomogą menadżery haseł jak LastPass lub Keepas. Mogą integrować się z przeglądarkami internetowymi, generować silne hasła i automatycznie wpisywać je na stronach.
Zabezpieczenie poczty e-mail - po drugie, dwuetapowa weryfikacja
Dodatkowa warstwa zabezpieczenia utrudnia nieautoryzowany dostęp do skrzynki odbiorczej w przypadku złamania hasła użytkownika lub pozyskania go w inny sposób. Konieczność wpisania ciągu cyfr, który generowany jest automatycznie co pewien czas, zmniejsza prawdopodobieństwo włamania się do naszej poczty. Takie kody zabezpieczające mogą być przesyłane użytkownikowi w wiadomościach SMS, przekazane w automatycznym połączeniu telefonicznym lub generowane przez aplikacje mobilne jak Google Authenticator czy LastPass Authenticator.
Zabezpieczenie poczty e-mail - po trzecie, klucz bezpieczeństwa U2F
Przepisywanie kodów dostępnych w ramach dwuetapowej weryfikacji może wydawać się uciążliwe. Rozwiązaniem tego problemu są klucze bezpieczeństwa U2F. Te wyglądające jak pendrive'y urządzenia zdejmują z użytkowników konieczność wpisywania czegokolwiek poza loginem i hasłem. Wystarczy włożyć je do portu USB komputera. Wstępna konfiguracja kluczy bezpieczeństwa U2F odbywa się w ustawieniach poczty elektronicznej, gdzie tworzone są bardzo bezpieczne klucze prywatny i publiczny służące do weryfikacji tożsamości użytkownika. Korzystanie z takiej formy zabezpieczenia jest niezwykle efektywne, bo zmniejsza prawdopodobieństwa włamania się na skrzynkę odbiorczą prawie do zera.