Dynamiczne tapety dla macOS Mojave - jak ich używać?
W najnowszej wersji systemu operacyjnego Apple, macOS Mojave znalazła się opcja korzystania z dynamicznych tapet. To jedna z ciekawszych nowości w tej wersji. Niestety, producent udostępnił tylko dwa takie tła, co oznacza, że o dodanie kolejnych musimy postarać się sami. W tym poradniku pokazujemy, jak wykorzystać gotowe dynamiczne tapety i gdzie szukać pomocy w celu stworzenia własnej.
Tylko dwa nowe tła, które wprowadzono wraz z dynamicznymi tapetami w macOS Mojave to zdedcydowanie zbyt mało dla większości użytkowników. Na szczęście Apple nie zablokowało użytkownikom możliwości dodawania nowych. Można to zrobić w dość prosty sposób.
Pobieramy gotowe dynamiczne tapety od Dynwalls
Sześć dynamicznych przygotowanych tapet dla macOS Mojave znaleźć można na przykład na stronie Dynwalls. Wstępnie zapowiadano, że będzie ich więcej. Projekt ten jednak usiłowano zmonetyzować, co niestety nie spodobało się jego potencjalnym użytownikom i przygotowanie większej ilości dynamicznych obrazów zarzucono. Nie usunięto jednak na szczęście pierwszych darmowych próbek - mpżna je swobodnie pobierać. Poniżej znajdziecie łącza do pobrania tapet udostępnionych przez DynaWalls - plików w formacie HEIC.
Dynamiczna tapeta na biurku w macOS Mojave
Ustawienie dynamicznej tapety w najnowszej wersji systemu operacyjnego Apple nie jest zbyt trudne. Poszczególne kroki, które trzeba wykonać znajdziecie poniżej.
1. W macOS Mojave wybieramy Preferencje systemu, a następnie udajemy się do sekcji Wygaszacz i biurko oraz do Biurko.
2. W lewym dolnym rogu znajduje się przycisk +. Klikamy w niego i wskazujemy lokalizację, gdzie zapisaliśmy plik z dynamiczą tapetą.
3. Po chwili, w oknie Biurko dynamiczne pojawi się zapisany przez nas plik. Zaznaczamy go. Po chwili powinien pojawić się na tle biurka.
Samodzielne tworzenie dynamicznych tapet dla macOS Mojave
Własnoręczne stworzenie dynamicznej tapety dla macOS Mojave jest możliwe, ale jest to dość żmudne i czasochłonne zadanie. W sieci jednak znaleźć można odpowiednie skrypty, automatyzujące to zadanie. Jednym z ciekawszych z nich jest Dynamic Walls App, który pobrać można klikając w link zamieszczony poniżej. Dokładną instrukcję tworzenia własnej tapety znaleźć można w w pliku tekstowym, znajdującym się w paczce z aplikacją. Autor między innymi wyjaśnia, jak poprawnie przygotować zdjęcia, które będą wykorzystywane w procesie oraz omawia proces ich łączenia - dynamiczna tapeta składa się z 16 osobnych plików HEIC, z których buduje się jedno tło, zmieniające się zależnie od pory dnia.
Prosty sposób na dynamiczne tapety
Znacznie prostsze niż tworzenie własnych dynamicznych tapet jest skorzystanie z gotowych rozwiązań. Można skorzystać na przykład z aplikacji 24 Hour Wallpaper. Niestety nie jest ona darmowa. Za przyjemność z korzystania z niej zapłacić trzeba 32,99 złotych. W aplikacji znalazło się 58 gotowych teł, z których każde składa się z ponad 30 zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Wszystkie z nich zachowują się w dokładnie ten sam sposób, co dynamiczne tapety dostępne w macOS Mojave - zawartość biurka zmieniana jest na podstawie aktuanego czasu
Co zrobić, gdy dynamiczna tapeta nie chce działać?
Może zdarzyć się tak, że dynamiczna tapeta - nawet pobrana w postaci gotowego projektu - nie będzie chciała w macOS Mojave prawidłowo działać. Można sobie z tym problemem poradzić. W tym celu należy wykonać czynności opisane poniżej.
W macOS Mojave udajemy się do sekcji Preferencje systemowe oraz Wygaszacz i biurko.
W sekcji Biurko należy wybrać dynamiczną tapetę Apple - dokładnie Mojave.
Rozwijamy listę nad jej miniaturką i wskazujemy z dostępnych opcji Dynamiczny.
Ustawiamy własną dynamiczną tapetę. Od teraz wszystko powinno działać jak należy.