Google I/O - podsumowanie konferencji. Tanie Pixele, Android Q, nowy Asystent, zmiany w Mapach i wyszukiwarce

    Na zakończonej już konferencji I/O firma Google zapowiedziała szereg zmian i nowości w swoich najpopularniejszych usługach. Doczekaliśmy się również zapowiedzi telefonu, o którym mówiło się już od jakiegoś czasu.

    Nie tak dawno temu swoją konferencję w całości poświęconą usługom miało Apple. Teraz przyszedł czas na Google. I podobnie jak w przypadku firmy z Cupertino, tak twórcy najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego skupili się przede wszystkim na oprogramowaniu. Google zajmowało się jednak przedstawieniem nowości w swoich dotychczasowych propozycjach, zamiast zapowiadać całkowicie nowe. Doczekaliśmy się zatem nowości w wyszukiwarce, Mapach, Asystencie Google czy też wreszcie zapowiedziano otwarte testy nowej wersji Androida. Fanów sprzętu ucieszy z kolei oficjalna zapowiedź Pixela 3a, który stanowi swoisty "pstryczek w nos" Apple'a. Ale po kolei.

    Google I/O - zmiany w wyszukiwarce

    Wyszukiwarka Google'a idzie wraz z aktualnymi trendami i wprowadza AR. Rozszerzona rzeczywistość przyda się chociażby do wyświetlania nam modelu 3D wyszukiwanych butów. Wiadomość ta z pewnością ucieszy reklamodawców, wszak możliwość obejrzenia pożądanego przedmiotu z każdej strony może wpłynąć na szybsze decyzje zakupowe.

    Nowości nadchodzą również do Google Lens, znanego w Polsce jako Obiektyw Google. Aplikacja służąca w zamyśle do opowiadania nam o oglądanych obiektach, wskaże najciekawsze dania w restauracji, a także podliczy rachunek i podzieli go z innymi. Krótko mówiąc, program stanie się mądrzejszy i bardziej funkcjonalny - chociażby za sprawą możliwości tłumaczenia z innych języków.

    Google I/O - nowości w Asystencie Google

    Sporo nowości doczekał się Asystent Google - choć większość z nich prawdopodobnie nie trafi do Polski, przynajmniej nie w najbliższym czasie. Przede wszystkim stał się szybszy i bardziej intuicyjny. Rozmowa z nim przebiega płynniej, a i on sam rozumie więcej. Dla przykładu, kiedy chcemy wyłącznik budzik, wystarczy powiedzieć "Stop" bez wcześniejszego "OK Google". Firma chwali się też rozwojem funkcji Duplex, odpowiadającą za automatyczne rezerwacje telefoniczne. Jej funkcjonalność zostanie znacznie rozszerzona o chociażby możliwość rezerwowania biletów do kina. Duplex trafi również na Google Chrome pod koniec roku, ale dla mieszkańców Wielkiej Brytanii i USA.

    Warto również wspomnieć nowym Google Nest Hub Max - urządzeniu wykorzystującym Asystenta do sterowania naszym domem. Nowa wersja otrzymała ekran 10", głośniki stereo, ale przede wszystkim kilka nowych opcji. Jedną z ciekawszych jest możliwość sterowania gestami. W ten sposób chociażby przyciszymy muzykę, bez konieczności krzyczenia. Sprzęt posiada również kamerę do wideorozmów, jak i opcję połączenia z kamerami monitoringu domowego oraz smartzamkami. Zarówno kamery jak i mikrofon można wyłączyć - wszystko w imię jak największej prywatności. Wątpliwe niestety, by sprzęt oficjalnie zawitał do Polski. jego cena została wyznaczona na 229 dolarów, czyli ok. 880 złotych.

    Google I/O - nowości w Android Q

    O Androidzie Q od dłuższego czasu wiemy już sporo za sprawą zamkniętych testów. Teraz jednak firma kilka kwestii potwierdziła, o kilku też zakomunikowała oficjalnie. Największą nowością nowej wersji systemu będzie systemowy Tryb Ciemny - dotychczas dostępny za sprawą nakładek producentów. Ma się on włączać automatycznie po przejściu w tryb oszczędzania energii. Funkcja Live Caption ma z kolei przeprowadzać transkrypcję dowolnego filmu w czasie rzeczywistym - to z kolei funkcja skierowana przede wszystkim dla osób głuchych. Pojawi się też rozszerzona opcja "wyciszania" denerwujących aplikacji za sprawą Focus Mode.

    Google I/O - prywatność naszych danych

    Anno Domini 2019 stoi pod znakiem prywatności. Swoje plany dotyczące zabezpieczania naszych danych przedstawił już Facebook, przyszedł więc czas na Google. Największą nowością w tym temacie jest tryb incognito w Mapach i wyszukiwarce. Do tej pory musieliśmy korzystać ze stosownej opcji w przeglądarce, teraz zaś pojawi się specjalny przełącznik w aplikacji. Kolejna sprawa to ułatwiona możliwość sprawdzenia tego, jakie dane są kolekcjonowane przez aplikacje. Będziemy też mogli kontrolować czas ich przechowywania przez Google. Brzmi jak ciekawostka, ale cieszy fakt, że gigant poczynił jakieś kroki w tym temacie.

    Google I/O - zapowiedź Pixel 3A

    W świetle całej masy informacji dotyczących oprogramowania, moment zapowiedzi Pixela 3A może dziwić. Z drugiej strony o tańszych smartfonach Google'a wiedzieliśmy już od dawna i wystarczyło jedynie ich potwierdzenie. W skrócie, to telefon w cenie 399 dolarów (ok. 1500 złotych) ze Snapdragonem 670 oraz 4 GB RAM-u, jak i maksymalnie 64 GB pamięci wewnętrznej. Wydajność, jak widać, nie imponuje, jednak imponować może aparat. Mowa bowiem o oczku, które spokojnie może konkurować z propozycją iPhone X. Dostanie ono funkcję Night Sight do nocnych zdjęć oraz jeden z najlepszych trybów portretowych na rynku. Cóż, cieszy fakt, że również i na tzw. "średniej półce" firma z Mountain View chce się wyróżnić.

    Sama konferencja nie była krótka, a Google udało się w trakcie jej trwania podać całą masę informacji - m.in. o tym, że Chrome przyspieszy, chociażby za sprawą pobierania elementów, które w danym momencie są widoczne na ekranie, co ma też wpłynąć na skrócenie wczytywania się stron. Część z zapowiedzianych nowości testować możecie już teraz, jak chociażby betę Androida Q. Do tego wystarczy odpowiedni telefon.