Smartwatch - dla kogo jest to sprzęt, jak można go wykorzystać i czy jest wart kupna
Po początkowym boomie na smartwatche sprzedaż tych urządzeń nieco wyhamowała, mimo że z roku na rok mamy do czynienia z coraz bardziej kompleksowymi sprzętami. Czy jednak mają one na tyle duży zestaw zalet, by bez zbędnych wątpliwości zdecydować się na zakup?
Smartwatche, czyli inteligentne, elektroniczne zegarki, to dla fanów klasycznych czasomierzy prawdziwa zbrodnia - nie zmienia to jednak faktu, że tego typu urządzenia cieszą się całkiem sporą popularnością. Te wszechstronne sprzęty oferujące różnorodne możliwości znalazły już spore grono nabywców, a zdecydowany prym w tej kategorii wiodą kolejne generacje Apple Watch, które pod względem sprzedaży dystansują konkurencję chociażby ze stajniSamsunga, Xiaomi czy Huawei. Faktem jest jednak to, że każdy z większych producentów wykroił sobie własny kawałek tego tortu i hierarchia w tym aspekcie już dawno została określona.
Smartwatch - pełna łączność i masa powiadomień
Wiele osób wciąż zastanawia się nad zakupem smartwatcha, próbując odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ten gadżet faktycznie spełni ich oczekiwania i zaoferuje taki wachlarz funkcji, jakich potrzebują. Współczesne, topowe sprzęty potrafią naprawdę wiele i w większości przypadków są ciekawym uzupełnieniem smartfona. Nie da się bowiem ukryć, że podstawowe funkcje tego sprzętu wiążą się z odpowiednią współpracą tych dwóch urządzeń mobilnych za pośrednictwem łączności Bluetooth.
Dla biznesmenów oraz osób chętnie i często korzystających ze skrzynek mailowych smartwatch może być wybawieniem – regularne korzystanie ze smartfona i przeglądanie wiadomości e-mail za jego pośrednictwem nie do końca jest wygodne. Możliwość skorzystania z powiadomienia i szybkiego odczytania wiadomości, a także wystosowania odpowiedzi to niewątpliwy atut inteligentnych zegarków. To samo dotyczy wykonywania połączeń oraz odbierania SMS-ów – w tym wypadku połączenie ze smartfonem wcale nie jest konieczne, bowiem niektóre sprzęty umożliwiają skorzystanie z osobnej karty SIM, co znacznie ułatwia sprawę, a wbudowane głośnik i mikrofon pozwalają sprawnie prowadzić komunikację głosową. Taką funkcję docenią przede wszystkim osoby często prowadzące samochód – zestaw głośnomówiący nie zawsze się sprawdza (zwłaszcza podczas stania w korku, gdy nasze rozmowy słyszą praktycznie wszyscy okoliczni kierowcy), a prowadzenie dialogu za pośrednictwem smartwatcha nie łamie prawa i jest znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjne połączenie ze smartfonem przy uchu.
Smartwatch to także dobry organizer zajęć dla wszystkich zabieganych lub zapominalskich osób. Ze względu na możliwości ustawienia różnorodnych przypominajek i korzystania z elektronicznego kalendarza takie rozwiązanie może okazać się lekarstwem na chroniczną sklerozę, zwłaszcza gdy w grę wchodzą ważne z biznesowego czy urzędowego punktu widzenia sprawy. Dźwięk czy wibracja pochodzące z nadgarstka z pewnością okażą się bardziej sugestywne niż powiadomienia pojawiające się na smartfonie.
Smartwatch - skorzystamy z aplikacji, choć nie jest ich wiele
Wielu użytkowników smartwatchy korzysta z tego sprzętu także do zarządzania aplikacjami uruchomionymi na telefonie. W niektórych przypadkach jest to naprawdę przyjemna funkcja – dotyczy to chociażby aplikacji służących do odtwarzania muzyki, takich jak Spotify czy TIDAL, gdzie w łatwy sposób możemy zmienić utwór lub odnaleźć interesujący nas kawałek. Oczywiście, swoich nadgarstkowych przedstawicieli mają także największe serwisy społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram czy Twitter. Nie zmienia to jednak faktu, że lista aplikacji dostępnych na najpopularniejsze, ubieralne systemy operacyjne, jak Android Wear czy wearOS, nie jest tak długa, jak w przypadku smartfonów, co oczywiście w wielu przypadkach może oznaczać, że korzystając z naszego smartwatcha, nie odnajdziemy interesującego nas programu. To naturalna konsekwencja korzystania z mniejszego ekranu oraz nieporównywalnych możliwości w kontekście wydajności smartwatcha.
Smartwatch - rzecz dla miłośników zdrowego stylu życia
W ostatnich latach wiele nowych funkcji smartwatchy koncentruje się na dwóch dziedzinach życia: aktywności fizycznej oraz zdrowiu. Nie da się ukryć, że dla wielu sportowców inteligentny zegarek to zakup z gatunku must have. Wiele sprzętów, zwłaszcza tych z najwyższej półki, oferuje bowiem ogromne wsparcie dla monitorowania naszych sportowych wyczynów na różnorodne sposoby. Maniacy biegania z pewnością docenią spore możliwości w zakresie dokumentowania pokonanych tras, obliczania tempa oraz liczby spalonych kalorii. Bez problemu zbadamy także liczbę przewyższeń i dogłębnie przeanalizujemy nasze wyczyny na konkretnych fragmentach przebieżki. Nad naszym bezpieczeństwem w trakcie aktywności będzie czuwać czujnik tętna, a najnowsze Apple Watche pozwalają na skorzystanie z funkcji wirtualnego elektrokardiografu, który może ostrzec nas o problemach z sercem.
Co więcej, za pośrednictwem specjalistycznych aplikacji wielu z nas może zmierzyć swoją efektywność w różnorodnych dyscyplinach sportowych i grach zespołowych, co jest niewątpliwą gratką dla fanów rywalizacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wodoodporne smartwatche pomogły nam w doskonaleniu sztuki pływania – dzięki różnorodnym czujnikom są one w stanie określić prawidłowość ruchów w wodzie i podpowiedzieć, jakie elementy sztuki pływackiej powinniśmy poprawić.
Smartwatch - cena? Rozpiętość jest naprawdę duża
By odpowiedzieć sobie na pytanie, czy smartwatch na pewno będzie dla mnie przydatny, warto zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią: ceną takiego urządzenia. Oczywistym bowiem jest to, że im droższy model wybierzemy, tym więcej funkcji będziemy mogli wykorzystać. Na tym polu zdecydowanym błędem jest sięganie po najtańsze sprzęty za 100-200 złotych, które niestety nie potrafią zbyt wiele, poza liczeniem kroków czy wyświetlaniem powiadomień. Za około 300 złotych możemy nabyć najbardziej podstawowy smartwatch od Xiaomi, czyli Amazfit Bip, ale najlepsze efekty daje oczywiście inwestycja w topowe modele. Za Samsunga Galaxy Watch musimy zapłacić około 1500 złotych, podczas gdy najnowsza generacja Apple Watch to wydatek nawet 2500 złotych. Tanio nie jest, więc mamy do czynienia z zakupem, który warto dokładnie przemyśleć.
Kupić czy nie kupić?
Z pewnością mamy do czynienia z gadżetem, który będzie idealnym kompanem osób poświęcających aktywności sportowej długie godziny. Smartwatch daje nam olbrzymią ilość danych do analizy naszych poczynań i postępów, np. w zrzucaniu zbędnych kilogramów, a możliwość przetworzenia zgromadzonych informacji na ekranie smartfona czy laptopa z pewnością jest bardzo pomocna. Taki sprzęt to także interesująca propozycja dla osób zabieganych, korzystających z częstych przypominajek i ceniących sobie szybki dostęp do powiadomień. W przypadku reszty użytkowników zakup inteligentnego zegarka to już jednak kwestia osobistych preferencji, no i tego, czy są w stanie założyć na nadgarstek coś innego aniżeli klasyczny czasomierz. Producenci smartwatchów dają nam mnóstwo możliwości w zakresie personalizacji obudów czy pasków, a ciekawym rozwiązaniem może być hybrydowy smartwatch, który pod maską tradycyjnej tarczy skrywa szereg czujników i opcji charakterystycznych dla sprzętu z ekranem dotykowym. Opcji jest naprawdę dużo, ale jasnym jest, że pod względem możliwości smartwatche nigdy nie dogonią smartfonów, mimo wciąż implementowanych nowych rozwiązań. I właśnie w tej kwestii leży główna wątpliwość pojawiająca się przy zakupie smartzegarka. Wątpliwość, którą musicie rozwiać we własnym zakresie i na którą nie odpowie żaden, nawet najbardziej kompleksowy, poradnik.