Pilot do telewizora w smartfonie? Test najpopularniejszych aplikacji
Czy smartfon może zastąpić pilota do telewizora? W teorii może stać się czymś więcej, jednak wszystko zależy od aplikacji. Sprawdziliśmy, jak w takich zadaniach sprawują się różne programy i jakie dodatkowe funkcje oferują. Program telewizyjny w zasięgu palca? Informacje o hitach z internetu? Test pilotów do telewizora wyjaśni, czy takie aplikacje są coś warte.
Pilot do telewizora może zepsuć przyjemność z radosnego przeskakiwania po kanałach. Wytarte klawisze, tajemnicze oznaczenia, wyczerpane baterie i brak podświetlenia to niektóre z niedogodności, z którymi mierzymy się na co dzień. Dlaczego zamiast standardowego pilota do telewizora nie użyć smartfonu? W teście Komputer Świata pięć popularnych aplikacji do sterowania telewizorem musiało pokazać, czy ekran telefonu jest alternatywą dla przycisków pilota.
Pilot do telewizora - trudny wybór
Znalezienie odpowiedniego pilota do telewizora przypomina bieg z przeszkodami: niezliczone aplikacje obiecują więcej komfortu podczas oglądania telewizji. Ale przy dokładniejszej weryfikacji wychodzi na jaw, że programy najczęściej są kompatybilne tylko z telewizorami jednego producenta, a co więcej - wyłącznie z określonymi modelami.
W teście pilotów do telewizorów znalazły się jednak dwa multitalenty: Peel Smart Remote i Sure Universal Remote. Równie ważne: większość aplikacji-pilotów używa do komunikacji z telewizorem sygnału podczerwieni. Jednak odpowiedni nadajnik producenci smartfonów wbudowują tylko do nowych modeli, a nowoczesne smart TV często i tak korzystają z łączności Wi-Fi. Z tego powodu aplikacje bez Wi-Fi w ogóle nie znalazły się w teście. Irytujące: w opisach wielu programów w ogóle nie ma informacji o wykorzystywanej technice łączności.
Piloty do TV przeznaczone dla smartfonów najlepiej współpracują z inteligentnymi telewizorami wyposażonymi z Wi-Fi. Aktualne oferty takich urządzeń możecie sprawdzić, klikając linki znajdujące się poniżej.
Właściwie smartfon mógłby być doskonałym pilotem do telewizora: zamiast tajemniczych przycisków wyświetlacz może prezentować tylko funkcje w danej chwili użyteczne, a od programu telewizyjnego i istotnych informacji dodatkowych użytkownika dzieliłoby tylko jedno dotknięcie ekranu. Tyle teorii. Test pokazuje, że praktyka wygląda zupełnie inaczej.
Pilot do telewizora - jeśli już smart, to do końca
Po znalezieniu pilota pasującego do telewizora pora na parowanie telefonu i odbiornika. W teście we wszystkich aplikacjach odbywało się to niemal bezproblemowo. Podczas próby włączenia urządzenia cztery z pięciu aplikacji jednak zawiodły. Tylko z Video & TV SideView pilot do telewizora faktycznie mógł pozostać w szufladzie. Aplikacja Sony przekonuje pożytecznymi narzędziami. Jako jedyna po dotknięciu wybranego filmu zmienia kanał, wyświetla listę hitów wideo z sieci, pokazuje informacje z Twittera o bieżącym programie i ogólnie zapewnia wyraźny wzrost komfortu.
Wprawdzie pilot do telewizora od LG, TV Plus, może pochwalić się najlepszą obsługą, ale do zwycięstwa w teście brakuje zbyt wielu funkcji, na przykład cyfrowego programu telewizyjnego. Codzienne zadania jak zmiana głośności albo kanału potrafią wykonywać wszystkie przetestowane aplikacje. Wartość dodaną w porównaniu ze starym, dobrym pilotem do telewizora zapewnia jednak tylko zwycięzca testu.
1. Video & TV SideView
Pilot 2.0 Jedyna aplikacja w teście, którą telewizor można także włączyć i która łączy sensownie funkcje pilota i czasopisma z programem TV. Sterowanie trochę szwankuje, ale jest w porządku. Szkoda: treści z telefonu za pomocą aplikacji nie można przesłać na duży ekran.
Udana aplikacja, która oferuje wiele narzędzi. Niestety, kompatybilna tylko z urządzeniami Sony.
Wynik: bardzo dobry (4,76/4,50)
Pobierz aplikację Video & TV SideView na Androida lub iOS
2. LG TV Plus
Najlepsza obsługa Aplikacja dzięki dobremu oprogramowaniu telewizora (webOS) jest łatwa w obsłudze. Poprawy wymaga jednak zakres funkcji: w porównaniu z klasycznym pilotem TV aplikacja prawie nie oferuje korzyści. Oprócz tego współpracuje wyłącznie z telewizorami LG od rocznika 2014.
Dla posiadaczy aktualnych modeli telewizorów firmy LG akceptowalne rozwiązanie (awaryjne), ale nic ponadto.
Wynik: dobry (4,23/3,99)
Pobierz aplikację LG TV Plus na Androida lub iOS
3. Peel Smart Remote
Dobry początek Dzięki obsłudze również na ekranie blokady iOS 10 i zintegrowanemu przeglądowi programu z funkcją przypomnień aplikacja przekonuje już na pierwszy rzut oka. Jednak interfejs sterujący do obsługi pilota wygląda dość przestarzale, oprócz tego aplikacja jest bardzo zawodna.
Zasadniczo interesująca aplikacja, ale sposób jej wykonania wykazuje wyraźne słabości.
Wynik: dobry (3,59)
Pobierz aplikację Peel Smart Remote na Androida lub iOS
4. TV Remote for Samsung
Przykurzony klasyk Aplikacja jest kopią klasycznego pilota Samsunga. Zaleta: użytkownik nie musi zmieniać przyzwyczajeń, ale sterowanie nie jest przez to bardziej komfortowe. Nie ma interesujących narzędzi, odtwarzanie filmów z telefonu na telewizorze nie działa dobrze.
Prosta alternatywa dla pilota dla starszych telewizorów Samsunga (2009 do 2014), nie wyróżnia się niczym szczególnym.
Wynik: dostateczny (3,18)
Pobierz aplikację TV Remote for Samsung
5. Sure Universal Remote
Zbyt ambitnie Sure Universal Remote jawi się jako rozwiązanie do sterowania dla telewizorów, klimatyzatorów, oświetlenia LED itd. Odbywa się to kosztem sterowania telewizorem, bo zakres funkcji jest ograniczony do niezbędnego minimum. Oprócz tego część panelu obsługi zasłania reklama, na czym cierpi przejrzystość.
Ta aplikacja steruje niemal wszystkim, także telewizorami. Na tym szerokim spektrum urządzeń cierpi komfort.
Wynik: dostateczny (3,09)
Pobierz aplikację Sure Universal Remote na Androida lub iOS
Pilot do telewizora w smartfonie - podsumowanie
Praktyczne korzyści z mariażu pilota ze smartfonem zapewnia tylko aplikacja Sony. Pozostałe testowane programy nie potrafiły zwiększyć komfortu obsługi.