Najlepsze laptopy dla biznesu

    Laptopy to obecnie najpopularniejsza kategoria wśród różnego rodzaju komputerów nabywanych zarówno przez indywidualnych konsumentów, jak i przez firmy. Jednak duża podaż modeli na rynku, choć z jednej strony jest pozytywnym zjawiskiem, dającym nabywcom bardzo szeroki wybór, to z drugiej stwarza problem przy wyborze optymalnego sprzętu do zastosowań biznesowych.

    Teoretycznie zakup laptopa do pracy nie powinien stwarzać żadnych problemów. Przecież wystarczy skorzystać z porównywarki cenowej online i mamy dostęp do kilku tysięcy aktualnych ofert sklepów internetowych. Bogactwo wyboru staje się w kontekście wyboru optymalnego urządzenia klęską urodzaju. Wypadałoby zawęzić poszukiwania określając kryteria wyboru. Jednak skąd mamy wiedzieć jaki laptop będzie optymalnie skonfigurowany do zadań biznesowych? Czym będzie się różnił od prostych urządzeń dla ucznia, czy specyficznych komputerów dla pasjonatów gier? Wielu osobom laptop do pracy kojarzy się z dużym, masywnym urządzeniem. Błędnie. Na szczęście możemy dość łatwo rozwiązać problem wyboru optymalnego urządzenia do zastosowań biznesowych. Pomoże nam w tym jedno słowo: Ultrabook.

    Ultrabook – Intel upraszcza wybór

    Pojęcie Ultrabook jest terminem zastrzeżonym przez korporację Intel, światowego potentata wśród producentów procesorów i komponentów elektronicznych stosowanych szeroko w różnego typu komputerach, serwerach i innego typu urządzeniach. Jednak termin Ultrabook nie dotyczy konkretnych produktów tej firmy, lecz chodzi o spójne zdefiniowanie wymagań jakie mają spełniać wydajne komputery przenośne powstałe właśnie z myślą o zastosowaniach biznesowych. Dysponująca olbrzymim doświadczeniem w branży technologicznej firma Intel opracowała ogólne wytyczne, jakie mają spełniać urządzenia, by mogły one być nazywane ultrabookami. Przyjrzyjmy się bliżej tym kryteriom.

    Zacznijmy od tego, że laptopy dla biznesu, które spełniają kryteria zdefiniowane przez firmę Intel to urządzenia charakteryzujące się niewielką masą. Tego typu przenośny komputer powinien ważyć nie więcej niż 2 kg. Urządzenie powinno również być smukłe – jego grubość nie powinna przekraczać 21 mm w przypadku sprzętu z ekranem 13-calowym lub mniejszym, ewentualnie 23 milimetrów w przypadku urządzeń z ekranem 14 cali lub większym oraz tzw. laptopów konwertowalnych, czyli takich, w których ekran można obrócić niemal o 360 stopni przekształcając laptopa w poręczny tablet. Alternatywnym rozwiązaniem, również określanym jako laptop konwertowalny jest notebook, w którym ekran jest po prostu odłączalny i może sam niezależnie pracować jako tablet. W takim przypadku – o ile pozostałe kryteria specyfikacji są spełnione, również można mówić o ultrabooku.

    Należy przy tym pamiętać, że zapewnienie ultramobilności (lekkość konstrukcji i niewielkie gabaryty) nie może odbywać się kosztem wydajności – to podstawowe założenie. Biznesowy komputer tej klasy musi obsługiwać aktualne standardy dotyczące łączności bezprzewodowej, powinien być wyposażony w co najmniej 1 szybki port USB 3.0 lub gniazdo Thunderbolt. Transfer danych z nośnika pamięci masowej powinien wynosić co najmniej 80 MB/s. Oznacza to, że laptop z klasycznym dyskiem twardym – choćby najszybszym – nie będzie mógł spełnić tych kryteriów. Wymagany jest nośnik SSD lub przynajmniej tzw. dysk hybrydowy (SSD+HDD). W sprzęcie najwyższej klasy nośnikiem pamięci masowej jest bardzo szybki i niezwykłe wytrzymały nośnik półprzewodnikowy typu Intel Optane, znacznie przewyższający wydajnością standardowe nośniki SSD. Oczywiście skoro mowa o wydajności, w tego typu sprzęcie nie może zabraknąć bardzo wydajnych, ale też wyjątkowo energooszczędnych procesorów z serii Intel Core. Połączenie wszystkich wydajnościowych komponentów biznesowego laptopa spełniającego opisywane kryteria daje gwarancję tego, że urządzenie poradzi sobie z kolejnym wymogiem specyfikacji Ultrabook: wyjście z trybu uśpienia powinno trwać mniej niż 3 sekundy. Oznacza to, że wyjmujecie ultrabooka z teczki, otwieracie ekran i – po maksymalnie 3 sekundach – komputer powinien być gotowy do pracy.

    Ponieważ mowa o sprzęcie z założenia przenośnym, laptop biznesowy zasługujący na to, by być oznaczonym logo Ultrabook powinien również długo pracować na zasilaniu z wewnętrznego akumulatora. Minimalny czas pracy zdefiniowany w specyfikacji Intela to 6 godzin. W praktyce dostępne dziś w sklepach utrabooki zapewniają jeszcze dłuższy czas pracy. Tym samym podczas delegacji biznesowej czy podróży służbowej pracownik wyposażony w biznesowego laptopa tej klasy nie musi mieć obaw, że w trakcie wykonywania zadań będzie zmuszony do poszukiwania gniazdka w terenie.

    Warto też zaznaczyć, że specyfikacja skupiając się na najważniejszych cechach przenośnego komputera dla biznesu nie narzuca producentom laptopów ścisłych wymagań w zakresie użytych materiałów, dzięki czemu urządzenia tej klasy mogą być zróżnicowane cenowo. Niemniej osobom często podróżującym zaleca się zakup ultrabooka wyższej klasy, którego obudowa wykonana jest z mocnych i zarazem lekkich stopów aluminium czy magnezu. Ponadto warto zwrócić uwagę, że większość ultrabooków oferuje również wysoki poziom zabezpieczenia – zarówno urządzenia jak i danych. Szyfrowanie danych, ochrona przed niepowołanym dostępem, zabezpieczenia antykradzieżowe - wszystko to jest standardem w tej klasie urządzeń.

    Pozostaje jeszcze kwestia finansowania nowoczesnego parku maszynowego, jaki chcielibyśmy mieć w swojej firmie. W tym zakresie warto zainteresować się coraz popularniejszą w naszym kraju opcją leasingu IT. Większość firm wciąż decyduje się na zakup sprzętu komputerowego za gotówkę, ale to stanowi znaczne obciążenie finansowe dla właśnie zakładanej, czy rozwijanej działalności. Leasing IT pozwala ciężar inwestycyjny rozłożyć w czasie i jednocześnie odnieść pewne korzyści podatkowe.