Nowe dane na temat cyfrowej dystrybucji. Gry mobilne daleko przed PC i konsolami
Może i spora część z Was w ogóle nie gra na smartfonach, tyle że liczby pokazują, iż zwyczajnie jesteście w mniejszości. Co więcej, w 2018 roku nie tak małym zainteresowaniem cieszyły się też gry VR-owe, choć do pecetowych czy konsolowych im oczywiście daleko.
Zanim jednak przedstawimy Wam dokładny "układ sił" na cyfrowym rynku gier (oraz wideo - do zestawienia wliczono przychody z gier na YouTube czy Twitch), warto wspomnieć, iż ten znowu urósł. Oczywiście w porównaniu z rokiem poprzednim - przychody z gier wideo przekroczyły pułap 119,6 mld dolarów, co oznacza wzrost o 13% w stosunku do roku 2017.
No i właśnie - bez większego zaskoczenia najlepiej poradziły sobie gry mobilne. To one odpowiadają za ponad połowę tej wartości, osiągając 61,3 mld dolarów przychodu. Wartość sprzedaży gier konsolowych osiągnęła 12,7 mld dolarów, a gier na VR bądź AR aż 6,6 mld dolarów. Warto zauważyć, że choć w zestawieniu widnieją one pod osobną kategorią, to gry te zostały również wliczone w kategorię tytułów pecetowych, konsolowych, jak i mobilnych Można zatem rzec, że zdejmując "VR-ówki" z wyników wspomnianych platform, różnica jeszcze by zmalała.
A co z pecetami? Fani dzierżenia mysz i klawiatur mogą być dumni, bo ich ulubiona platforma osiągnęła niemałe 35,7 mld dolarów przychodu. To blisko 3 razy więcej od rynku konsolowego, ale pamiętajmy, że mówimy tylko o sprzedaży cyfrowej. To ważne z tego względu, że aż 80% przychodów stanowiły przychody z gier Free to Play. A "darmówki" cieszą się przecież ogromną popularnością na "mobilkach", jak i pecetach właśnie.
Swoją drogą, Fortnite zaliczył aż 2,4 mld dolarów przychodu w 2018 roku, co jest absolutnym rekordem w historii gier wideo. Dla porównania, League of Legends zgarnęło "jedynie" 1,4 mld dolarów, mimo niesłabnącego zainteresowania grą w krajach azjatyckich, gdzie na mikropłatności wydaje się zdecydowanie najwięcej (62% przychodów całego świata).
Trzeba przyznać, że 2018 był niezłym rokiem dla gier - nie tylko pod względem "suchych" wyników, ale i jakości tych tytułów. Jeśli przymierzacie się do nadrobienia najlepszych gier z tamtego okresu, rzućcie okiem na którąś z poniższych propozycji - znalazły się one w redakcyjnym zestawieniu najlepszych produkcji z A.D. 2018.