4 skuteczne sposoby na poprawienie szybkości działania systemu Windows
Oto cztery spośród 100 wskazówek usprawniających działanie komputera, które znajdziemy w najnowszej książce Komputer Świata.
Powstrzymujemy programy przed uruchamianiem się wraz z systemem
Często nie zdajemy sobie sprawy, że instalując nowe programy, automatycznie, nie zwracając na to uwagi, wyrażamy zgodę na uruchamianie ich lub ich składników czy powiązanych z nimi narzędzi wraz ze startem systemu. Jedna czy dwie dodatkowe aplikacje włączane wraz z Windows mogą nie spowalniać startu, jednak większa ich liczba już zauważalnie wydłuży czas uruchamiania komputera. Dlatego też warto dbać o to, aby przy starcie systemu uruchamiane były tylko naprawdę niezbędne programy, na przykład antywirus.
1. Do kontroli uruchamianych programów wystarczy wbudowany w system Windows Menedżer zadań.
2. Uruchamiamy go, korzystając ze skrótu Ctrl+Shift+Esc, a następnie klikamy na Więcej szczegółów.
3. Teraz przechodzimy do zakładki Uruchamianie, znajdziemy tu listę aplikacji, które mogą być uruchamiane wraz z systemem. Nas najbardziej interesuje kolumna Stan, która informuje o tym, czy dana aplikacja faktycznie startuje wraz z systemem, czy też nie.
4. Klikamy na aplikację, której stan oznaczono jako Włączony, a następnie w dolnym prawym rogu klikamy na Wyłącz.
5. Czynność powtarzamy dla reszty zbędnych dla nas aplikacji. Dzięki temu czas uruchamiania się systemu może znacznie się skrócić. Uwaga! Autostart możemy także wygodnie uporządkować, korzystając z programu CCleaner, klikając w nim na Narzędzia i Autostart.
Uszkodzone pliki systemowe: czy warto je naprawiać?
Jeśli dojdzie do uszkodzenia plików systemowych na naszym dysku, nie zawsze oznaczać to będzie brak możliwości korzystania z systemu. Bardzo często uszkodzenia powodują znaczne zmniejszenie wydajności systemu, powolne uruchamianie systemu, długie otwieranie i zamykanie aplikacji i inne różnego typu problemy. Często takie objawy użytkownicy przypisują zbyt dużej liczbie programów lub mało wydajnym podzespołom, podczas gdy winę mogą ponosić właśnie uszkodzone pliki Windows. A do uszkodzeń najczęściej dochodzi podczas niepoprawnego zamykania systemu lub nagłych spadków zasilania, które doprowadzają do wyłączenia maszyny.
1. Naprawa plików systemowych jest dość prosta. W oknie wyszukiwania systemu Windows wpisujemy frazę Wiersz polecenia, a następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na wyszukaną pozycję i wybieramy opcję Uruchom jako administrator.
2. Wpisujemy polecenie sfc /scannow i wciskamy klawisz Enter.
3. Proces skanowania może trwać dość długo i nie należy go przerywać.
4. Po jego zakończeniu rozpocznie się naprawa uszkodzonych plików, o ile zostaną odnalezione. Następnie po ponownym uruchomieniu systemu powinniśmy zauważyć wzrost wydajności.
Uwaga! W Windows 8 i 10, jeśli nie zadziała polecenie sfc /scannow, należy uruchomić konsolę Powershell, wpisać polecenie Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth, nacisnąć Enter i dopiero wykonać opisane kroki.
Zwiększamy „RAM” bez wydawania pieniędzy
W tym triku tak naprawdę chodzi o modyfikację rozmiaru pliku stronicowania pagefile.sys, który jest swego rodzaju rozszerzeniem RAM-u na naszym dysku, szczególnie gdy mamy mało fizycznej pamięci RAM, a menedżer pamięci musi zwolnić część jej zasobów bez zmniejszania przydziału dla różnych procesów.
Takie wykorzystanie pliku stronicowania pagefile.sys w znacznym stopniu obciąża dysk twardy. Jednak jeśli korzystamy z szybkiego dysku SSD i nie jesteśmy w stanie zwiększyć pamięci RAM, takie rozwiązanie może pozwolić nam na bardziej komfortową pracę i uruchamianie wielu aplikacji jednocześnie.
1. Uruchamiamy Eksplorator plików, klikamy prawym przyciskiem na Ten komputer i wybieramy Właściwości.
2. Następnie po lewej stronie klikamy na Zaawansowane ustawienia systemu.
3. Na zakładce Zaawansowane w polu Wydajność klikamy na Ustawienia.
4. Ponownie przechodzimy do zakładki Zaawansowane i w polu Pamięć wirtualna klikamy na Zmień.
5. Teraz wystarczy wybrać opcję ręcznej kontroli i samemu zdefiniować, jak duży ma być plik stronicowania i na jakim dysku ma być zlokalizowany. W przypadku Windows 10 rekomendowany rozmiar to około 4 GB. Co do zasady rozmiar pliku stronicowania powinien być przynajmniej w stosunku 1:1 do fizycznego rozmiaru pamięci RAM. Na koniec klikamy na OK i zapisujemy zmiany, które zostaną zastosowane po ponownym uruchomieniu komputera.
Szybsze wznawianie pracy komputera
Najczęściej użytkownicy Windows uruchamiają go, wykonują codzienne zadania, a następnie wyłączają urządzenie. Zamiast tego czasem warto rozważyć korzystanie z opcji uśpienia lub hibernacji. Dzięki temu system będzie w stanie wystartować w zaledwie kilka sekund i będzie szybko gotowy do pracy, efekt jest odczuwalny nawet w wypadku dysków SSD. Hibernacja polega na zapisaniu stanu dysku i utrzymywaniu jego zasilania, dzięki temu po włączeniu komputera system wraca bardzo szybko do pierwotnego stanu, gdyż jest odczytywany z naszego dysku w takim samym stanie, w jakim wszedł w hibernację. Uśpienie to tylko zachowanie stanu pamięci RAM, również pozwala ono na szybsze uruchomienie komputera. Warto sprawdzić obydwie opcje i wybrać lepszą dla nas.
1. Uruchamiamy Panel sterowania i klikamy na Opcje zasilania.
2. Następnie po prawej stronie klikamy na Wybierz działanie przycisków zasilania.
3. W nowym oknie klikamy na polecenie Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne.
4. Możemy teraz zdefiniować działanie przycisków zasilania w naszym komputerze. Dodatkowo zaznaczając opcję Hibernacja, możemy dodać ją do opcji przy zamykaniu systemu Windows z poziomu menu zasilania.
5. Na koniec klikamy na przycisk Zapisz zmiany. Uwaga! Przy stosowaniu Uśpienia i Hibernacji bez przerwy, pamiętajmy o tym, aby przynajmniej raz na 30 dni wykonać pełne wyłączenie i włączenie komputera.