ZTE Axon 9 Pro - niewiele prestiżu, ale dużo mocy
Marka ZTE niewielu użytkownikom w naszym kraju coś mówi. Ale w przypadku Axona 9 Pro warto dokładniej przyjrzeć się nowej chińskiej klasie wyższej.
Od premiery ostatniego smartfona chińskiej firmy ZTE upłynęło sporo czasu. Przerwa nie była dobrowolna, była skutkiem sankcji handlowych Donalda Trumpa. Teraz topowy model ma przynieść nowe otwarcie, przy czym firma ZTE była dotychczas kojarzona raczej z budżetowymi modelami. Test pokaże, jak Chińczycy poradzą sobie w klasie wyższej.
ZTE Axon 9 Pro - stylowy wygląd
Opakowanie ZTE Axon 9 Pro przypomina raczej szkatułkę na biżuterię niż na telefon. W centrum wytłoczona jest złota cyfra 9 – to więc ma być ten powiew ekskluzywności. Wzornictwo tak jak u wielu konkurentów wzorowane jest na Apple iPhonie X: wydatne czarne wcięcie w wyświetlaczu (notch), szkło z przodu, szkło z tyłu, błyszcząca metalowa ramka z frezowaną krawędzią, wystający podwójny aparat.
Wszystko wykonane czysto i poprawnie, ale też dość śliskie i podatne na odciski palców. Super: obudowa jest wodoszczelna według standardu IP68, a szkło jest specjalnie utwardzone. Z szerokością 75 mm 9 Pro jest jednak raczej urządzeniem dla użytkowników z większymi dłońmi.
ZTE Axon 9 Pro - gigant kontrastu
Po włączeniu smartfon z Androidem 8 przeprowadza swoją procedurę startową, o czym informuje głośnym dźwiękiem i bynajmniej nie dyskretnym obrazem. Na ekranie OLED w formacie 18,7:9 intensywnymi kolorami rozbłyska 2248 x 1080 pikseli – z mocnym kontrastem i nasyconą czernią. Laboratorium testowe stwierdziło na ekranie HDR topowe wartości kontrastu, natomiast jasność 490 kandeli mogłaby być lepsza. W bezpośrednim świetle słonecznym czytanie ekranu mogłoby być trudne. Inne wyświetlacze oferują wprawdzie wyższą gęstość pikseli niż 400 ppi Axona, ale pomimo to podczas przeglądania internetu i oglądania wideo ostrości trudno cokolwiek zarzucić.
ZTE Axon 9 Pro - technologia
Szybkość zapewnia CPU Qualcomm Snapdragon z 6 GB pamięci operacyjnej. Smartfon ma 128 GB pamięci wewnętrznej i może przyjąć albo zwiększającą pamięć kartę microSD, albo drugą kartę SIM.
Wrażenia z obsługi Axona są dobre, telefon jest szybki, a pomiary benchmarkowe to potwierdzają: w Geekbench 4 topowe urządzenia, takie jak Samsung Galaxy Note 9 i Huawei Mate 20 Pro, osiągają wprawdzie trochę wyższe wartości, ale w teście graficznym Antutu Axon 9 Pro udowadnia, że jego miejsce jest w najwyższej klasie i dystansuje konkurencję.
ZTE Axon 9 Pro - kinowe wrażenia
Podobnie jak producenci telewizorów ZTE w Axonie 9 zaimplementował system optymalizacji odtwarzania wideo. Aby filmy nie zacinały się przy 24 klatkach na sekundę, Axon 9 Pro wylicza obrazy pośrednie i podwyższa klatkaż do 60 fps.
Częścią filmu jest też dobre brzmienie. Dlatego 9 Pro ma głośniki stereo odtwarzające dźwięk w formacie Dolby Atmos, więc jak na telefon brzmi dość plastycznie. Brak niestety gniazda minijack dla normalnych słuchawek, choć dołączone są słuchawki na USB-C oraz adapter z USB-C na minijacka.
ZTE Axon 9 Pro - aparat z szerokim obiektywem
Główny aparat z tyłu urządzenia ma rozdzielczość 12 megapikseli. Drugi aparat to szeroki kąt z 20 megapikselami, dzięki któremu fotograf może zmieścić na zdjęciu więcej kadru.
ZTE ma podwójny aparat z obiektywem szerokokątnym. Tym samym fotograf może zmieścić na zdjęciu dużo więcej (patrz niżej). Świetna funkcja do zdjęć pejzażowych.
Optyczna stabilizacja obrazu dla wideo oraz długie czasy ekspozycji są dostępne jednak tylko w normalnym aparacie. Skrupulatnie przeprowadzony test wizualny w laboratorium potwierdził wysoką szczegółowość fotek. Przy słabym świetle 9 Pro jest jednym z lepszych telefonów. Tryb Super Night zapewnia imponujące zdjęcia nocne, o ile telefon jest trzymany bez ruchu, zdjęcia z wolnej ręki są na ogół poruszone. Aparat przedni z 5 megapikselami i filtrami upiększającymi zapewni filmowe uśmiechy na selfie.
ZTE Axon 9 Pro - elastyczne ładowanie
W teście Axon 9 Pro przy typowym użytkowaniu wytrzymał solidne 14,5 godziny, zaliczając się w ten sposób do elitarnego kręgu telefonów o bardzo wysokiej wytrwałości. Kiedy prąd się kończy, można go naładować bezprzewodowo, a dzięki Quickcharge 4.0 możliwe jest również szybkie ładowanie przez USB-C.
ZTE Axon 9 Pro - podsumowanie
ZTE nie jest wielką marką, dlatego dość wysoka cena początkowo wywołuje sceptycyzm. Ten jest jednak nie na miejscu, bo Axon 9 Pro to wydajność zamiast prestiżu: smartfon wygląda dobrze, a pod względem wydajności obliczeniowej dorównuje najlepszym aktualnie telefonom. Aparat robi przyzwoite zdjęcia. Jego mocną stroną jest jednak odtwarzanie filmów, które dzięki optymalizacji wyglądają naprawdę dobrze.