Jak korzystać z tymczasowych i szyfrowanych kont e-mail
Poznajmy skrzynki pocztowe do zadań specjalnych: tymczasowe, do których możemy na przykład kierować niechciane wiadomości, oraz szyfrowaną, która zapewni nam prywatność.
W internecie znajdziemy bardzo wiele serwisów oferujących możliwość zakładania szybkich kont e-mailowych, które będziemy mogli wykorzystać na przykład, gdy jakaś usługa czy aplikacja, której nie ufamy, będzie chciała poznać nasz adres e-mail. W dużej liczbie przypadków podawanie naszego adresu mniej znanym i zaufanym aplikacjom kończy się tym, że nasza skrzynka pocztowa jest zasypywana niechcianymi wiadomościami. Dzięki możliwości korzystania z tymczasowych adresów e-mail będziemy w stanie uwolnić się od fali spamu. Serwisy świadczące takie usługi różnią się od siebie, ale zasada ich działania jest taka sama. Nie zapewniają one użytkownikom ochrony danych, gdyż nie wymagają rejestracji i podawania hasła. Uważajmy również, do jakich usług przypisujemy jednorazowe konta e-mail. Jeśli jest to dla nas ważne konto na przykład ze sklepu internetowego, w którym robimy często zakupy, lepiej podać nasz prawdziwy adres e-mail.
Inną kategorią ciekawych skrzynek e-mail są skrzynki szyfrowane wiadomości i w ten sposób dbające o naszą prywatność. Przedstawiona na stronie obok poczta Tutanota automatycznie szyfruje całą komunikację e-mail. Nie musimy wykonywać żadnych skomplikowanych instrukcji – nasza poczta wszystko to robi za nas.
Spam
To niepożądane i niechciane wiadomości elektroniczne. Aby wiadomość mogła być uznana za spam, musi spełniać trzy podstawowe warunki:
Treść otrzymanej wiadomości jest całkowicie niezależna od naszej tożsamości.
Nie wyraziliśmy wcześniej zgody na otrzymywanie takiej wiadomości.
Sama treść wiadomości sugeruje, że nadawca poprzez rozpowszechnianie takiej wiadomości może odnieść zyski nieproporcjonalne do korzyści odbiorcy.
Wszystkie wiadomości otrzymywane po zapisaniu się do newsletterów, nawet jeśli przychodzą do nas bardzo często, nie zaliczają się do tak określonej kategorii spamu, ponieważ sami wyraziliśmy zgodę na ich otrzymywanie. Najczęściej możemy z nich zrezygnować, klikając na odpowiedni odnośnik w samej wiadomości.
Testowanie usług pod kątem spamu
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tymczasowej skrzynki do sprawdzania nowych aplikacji czy usług. Jeśli okaże się, że wysyłają one do nas dużo wiadomości, pozostawmy je w skrzynce tymczasowej. Jeżeli jednak nie będą wysyłać zbędnych informacji, możemy rozważyć zmianę adresu usługi na ten, z którego korzystamy na co dzień.
HarakiriMail
Tę tymczasową skrzynkę możemy przeznaczyć na przykład na wiadomości reklamowe ze sklepów internetowych i innych usług. Wiadomości przechowywane są w niej przez 24 godziny, a następnie kasowane.
Aby utworzyć konto, na głównej stronie tego serwisu klikamy na losowo wygenerowany adres e-mail widoczny w polu. Nie musimy nawet sami wymyślać nazwy dla naszego konta.
W głównym interfejsie skrzynki nie znajdziemy zbyt wielu funkcji. Nie możemy usuwać wiadomości ani na nie odpowiadać. Harakirimail oferuje tylko i wyłącznie usługę odbierania wiadomości na wybraną skrzynkę przez 24 godziny – później musimy wygenerować kolejną skrzynkę.
Mailinator
Serwis umożliwiający założenie tymczasowej skrzynki e-mail, którą możemy wykorzystywać do rejestracji w witrynach, którym nie ufamy lub które podejrzewamy o rozsyłanie uciążliwych wiadomości. E-maile otrzymywane na tymczasową skrzynkę są usuwane po kilku godzinach.
Nie należy korzystać z tej usługi do potwierdzenia rejestracji ważnego dla nas konta lub takiego, które zawiera jakieś prywatne dane, gdyż skrzynka nie jest zabezpieczona hasłem, a wiadomości nie są szyfrowane. Dodatkowo warto wiedzieć, że ta poczta nie pozwala na odczytywanie załączników, umożliwia odczytywanie tylko i wyłącznie samej treści wiadomości przychodzących.
Interfejs Mailinatora jest nieco bardziej rozbudowany niż Harakirimail; po wykupieniu płatnej wersji możemy uzyskać dostęp do dodatkowych funkcji, na przykład zmiany domeny z mailinator.com na inną dostępną wybraną przez nas.
Tutanota
Tutanota to nieco innego rodzaju skrzynka pocztowa – nie jest ona tymczasowa, jak poprzednie usługi. Musimy przejść przez proces rejestracji i założyć konto. Uzyskamy wtedy dostęp do skrzynki pocztowej, która szyfruje wszystkie wiadomości i dba o naszą prywatność. Nawet temat i załączniki są bezpiecznie szyfrowane. Ze skrzynki Tutanota możemy bezpiecznie korzystać w dowolnej przeglądarce, a nawet na urządzeniach mobilnych dzięki specjalnej aplikacji. Skrzynka jest całkowicie darmowa i po założeniu konta do dyspozycji użytkownika jest 1 GB miejsca na dane.
Zakładamy konto
1. Po wejściu na stronę tutanota klikamy na Zarejestruj się na środku ekranu.
2. Następnie uzupełniamy formularz. W pierwszym wierszu wybieramy domenę naszej skrzynki i po zatwierdzeniu zgód klikamy na Utwórz konto.
3. Po utworzeniu konta możemy zalogować się, korzystając z podanych wcześniej danych i klikając na Zaloguj.
Interfejs skrzynki jest minimalistyczny i przejrzysty. Wszystkie funkcje są łatwo dostępne, a obsługa nie powinna stanowić problemu nawet początkującym.
Szyfrowanie wiadomości
Uwaga! Tutanota pozwala na automatyczne wysyłanie zaszyfrowanych wiadomości tylko i wyłącznie pomiędzy użytkownikami, którzy korzystają z usług Tutanota. Jeśli jedna z osób ma skrzynkę w innym serwisie, wiadomości nadal będą bez problemów dochodzić, lecz nie będą szyfrowane.