Jak samodzielnie podkręcić procesor z poziomu Windows
Niektóre z dostępnych w sklepach procesorów posiadają spory zapas mocy, który każdy może odblokować. Nazywa się to podkręcaniem i polega na przetaktowaniu rdzeni procesora ponad limit, który ustalił producent. I wcale nie musi być trudne.
Zanim zabierzecie się za podkręcanie musicie pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach. Każdy procesor podkręca się inaczej, więc jeśli znajomy osiągnął 5 GHz na swojej sztuce, to wasza może pozwolić na więcej lub mniej. Druga ważna sprawa, to kwestia zasilania i odprowadzania ciepła z procesora. Podkręcanie wiąże się z podniesieniem napięcia dostarczanego do CPU, co skutkuje wyższymi temperaturami pracy oraz wymaga dodatkowej energii z zasilacza. Dlatego trzeba zadbać o odpowiednie chłodzenie procesora oraz sprawdzić czy zasilacz ma odpowiedni zapas energii. Na koniec przypominamy, że podkręcanie robicie na własną odpowiedzialność i nasza redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku nieprawidłowego przetaktowania procesora.
Pamiętajcie też, że jest to poradnik bardzo podstawowy, w którym nie podejmujemy tematu napięć. Podnoszenie napięć zalecamy wyłącznie doświadczonym użytkownikom, którzy doskonale wiedzą co robią.
Pokręcanie Intel
W przypadku procesorów Intela overclocking możliwy jest wyłącznie na procesora z odblokowanym mnożnikiem, czyli tych, które w nazwie mają literę K. Konieczna jest także płyta główna z chipsetem z serii Z. Jeśli dysponujecie takim sprzętem i jesteście pewni, że zasilacz i chłodzenie CPU nie będą stanowić problemu, to możecie zabrać się za podkręcanie. Można zrobić to z poziomu UEFI, ale równie dobrze można wykorzystać do tego program Intel Extreme Tuning Utility. Przyda się także aplikacja do monitorowania parametrów pracy procesora, np. HW Info, Real Temp lub CPU-Z. Pozwolą one sprawdzić z jaką częstotliwością pracują rdzenie procesora i jaka jest jego temperatura podczas obciążenia. Jeśli przekroczy ona 90 stopni lub bardzo zbliży się do tej wartości, to trzeba będzie zmniejszyć taktowanie rdzeni.
Zanim zabierzemy się za podkręcanie, przydatne będzie ustalenie bazowej wydajności procesora. Można zrobić to za pomocą wbudowanego benchmarka w Intel XTU lub korzystając z takich programów jak darmowy Cinebench czy nawet popularny 3DMark. Jeśli wiemy jak sprawuje się nasz procesor przed przetaktowanie, możemy zabierać się za jego podkręcenie.
Żeby to zrobić należy w programie Intel XTU przejść do zakładki Advanced Tuning i zmienić w niej wartość parametrów Turbo Boost Power Max i Turbo Boost Short Power Max. Wystarczy przesunąć znajdujące się pod nimi suwak maksymalnie w prawą stronę. Pozwoli to dostarczyć do procesora więcej energii. Następnie w zakładce Basic Tuning możemy zacząć zwiększać wartość mnożnika o 1. Pozwoli to przetaktować procesor o 100 Mhz. Po zatwierdzeniu zmian konieczne będzie ponowne uruchomienie benchmarku w celu sprawdzenia stabilności CPU. Jeśli test zostanie zakończony z powodzeniem, to można powrócić do zakładki Basic Tuning i ponownie zwiększyć. Czynności te należy powtarzać dopóki Benchmark nie zakończy się błędem, niebieskim ekranem w Windows lub restartem komputera. W takim przypadku program powinien automatycznie przywrócić ustawienia fabryczne, a my będziemy mogli ustawić ostatnią bezpieczną wartość.
Na koniec zostaną tylko testy obciążeniowe, żeby sprawdzić czy wybrane przez was parametry pracy procesora są naprawdę stabilne. Do tego polecamy uruchamianie wymagających gier, programów jak np. Lynx AVX, czy popularnych benchmarków: 3DMark, PCMark, Cinebench, Unigine Heaven lub Valley. Jeśli w takich testach komputer nie będzie działać stabilnie, to konieczne będzie obniżenie mnożnika. W czasie wszystkich testów monitorujcie temperatury pracy procesora i sprawdzajcie czy nie zbliżają się niebezpiecznie do 90 stopni.
Podkręcanie AMD
W przypadku procesorów Ryzen pierwszej i drugiej generacji postępować możecie w identyczny sposób, ale do zmiany parametrów pracy procesora będziecie musieli skorzystać z programu AMD Ryzen Master Utility. Dobrą wiadomością dla posiadaczy tych procesorów jest to, że podkręcać je można na płytach głównych z chipsetami: B350, B450, X370 i X470.
W programie AMD Ryzen Master przejdźcie do zakładki Creator Mode gdzie będziecie mogli ustalić częstotliwość taktowania rdzeni.
Postępujcie analogicznie do wcześniejszych wskazówek: podnoście zegary CPU o 100 Mhz i uruchamiajcie benchmark, żeby sprawdzić stabilność komputera i oszacować jego wydajność po wprowadzonych zmianach. Jeśli traficie na błąd, to powróćcie do ostatnich stabilnych wartości. Powodzenia!