6 najlepszych narzędzi do Windows

    W tym pakiecie aplikacji znalazły się programy, które pomogą zadbać o porządek na naszym komputerze, konwertować nagrania wideo i udzielać zdalnej pomocy innym. Warto z nich korzystać.

    Alternatywa dla menedżera okien Windows

    W dziale znalazły się między innymi takie programy, jak Total Commander oraz Open-Shell. Pierwszy z nich jest prawdziwym klasykiem, który jest nieustannie rozwijany – to genialna alternatywa dla prostego Eksploratora wbudowanego w Windows. Dzięki widokowi dwóch okien oraz obsłudze zaawansowanych skrótów klawiaturowych wiele operacji na plikach możemy wykonywać znacznie szybciej. Open-Shell jest natomiast świetnym dodatkiem dla osób, które chcą korzystać w Windows 10 z klasycznego widoku menu Start, który jest bardziej przyjazny, bo znany ze starszych wersji systemu.

    Total Commander - menedżer plików z ogromną liczbą opcji

    Najnowsza edycja najlepszego menedżera plików, czyli programu ułatwiającego zarządzanie dużą liczbą plików i folderów na dysku twardym oraz innych noś­nikach. TC świetnie sprawdza się przy kopiowaniu, przenoszeniu, wyszukiwaniu i usuwaniu plików. Ma duże możliwości konfiguracji, kilka trybów widoku, obsługę wtyczek, oferuje również funkcje klienta FTP. Warta odnotowania jest również funkcja zapisywania w postaci logu wszystkich wykonywanych operacji na plikach. W stosunku do starszych wersji sprzed kilku lat wprowadzono znacznie nowocześniejsze ikony, które o wiele bardziej wpadają w oko.

    Funkcje programu

    obsługa wielu wtyczek

    zaawansowane skróty klawiaturowe

    obsługa FTP

    wygodny dwupanelowy widok

    Szybko sprawdzamy rozmiar folderów

    Po przejściu do wybranej przez nas lokalizacji wystarczy zaznaczyć folder, którego rozmiar chcemy poznać, i wcisnąć klawisz Spacja. Po chwili wybrany folder zostanie podświetlony na czerwono, a w kolumnie Wielkość pojawi się dokładny rozmiar wybranego folderu.

    Instalujemy wtyczki

    1. Po uruchomieniu programu klikamy na górnym pasku na Konfiguracja, Ustawienia.

    2. Po lewej stronie klikamy na Wtyczki, a po prawej na Ściągnij.

    3. Otworzy się w przeglądarce strona z wtyczkami. Wybieramy jedną z nich, na przykład Uninstaller64 (umożliwia przeglądanie listy zainstalowanych aplikacji w oknie Total Commandera, wyświetla szczegółowe informacje o wpisach deinstalacyjnych, uruchamia deinstalację i wymusza usuwanie nieprawidłowych wpisów). Otwieramy pobraną paczkę wewnątrz Total Commandera. Po uruchomieniu wyrażamy zgodę na instalację, klikając na Tak.

    Po chwili będziemy mogli korzystać z nowego rozszerzenia (przeważnie instrukcję obsługi znajdziemy w archiwum samej wtyczki).

    Open-Shell - ulepszenia w menu start i w interfejsie użytkownika Windows 

    Jest to następca porzuconego projektu Classic Shell. Open-Shell daje użytkownikom Windows 10 i 8 możliwość przywrócenia klasycznego wyglądu menu Start. W ustawieniach programu mamy do dyspozycji trzy style menu Start: klasyczny, klasyczny z dwoma kolumnami lub znany z Windows 7. Program oferuje również możliwość zmiany wyglądu przycisku Start, obsługę skórek oraz wiele ulepszeń i zmian w interfejsie użytkownika Windows. Możemy sortować aplikacje dostępne w menu startowym, aktywować listę ostatnio uruchamianych programów oraz otwieranych dokumentów. Wszelkiego rodzaju dodatki możemy wybierać podczas instalowania Open-Shell. 

    Funkcje programu

    kilka stylów menu Start

    obsługa skórek 

    konfiguracja menu kontekstowego 

    intuicyjna konfiguracja i obsługa 

    Język polski

    Polską wersję programu wybieramy z menu: Show all settings, Language, pl-PL, OK. Tłumaczenie, niestety, nie obejmuje panelu Ustawień.

    Kopia zapasowa

    Zanim zaczniemy zmieniać wygląd domyślnego menu, po instalacji Open-Shell warto wykonać kopię ustawień. Dzięki temu nawet gdy zmiany, których dokonamy, spowodują niepoprawną pracę systemu, będziemy mogli w każdej chwili przywrócić działające ustawienia. Możemy również przenieść kopie gotowych nowych ustawień na inny komputer, by nie musieć na nim przeprowadzać konfiguracji po raz drugi.

    1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę menu Start, a potem na Ustawienia.

    2. Następnie u dołu okna klikamy na Backup, Save to XML File.

    3. Przywracanie kopii wygląda podobnie, z tą różnicą, że klikamy na Load from XML File.

    CCleaner - najlepsze narzędzie do sprzątania systemu

    Najpopularniejszy program do oczyszczania komputera z zaśmiecających go plików. Usuwa niepotrzebne pliki tymczasowe, historię przeglądania internetu, pliki cookies, zawartość Kosza, zrzuty pamięci, punkty przywracania systemu, fragmenty plików, pliki dziennika, dane aplikacji oraz historię automatycznego uzupełniania, sprząta pamięć podręczną systemu. Oferuje moduły do zarządzania programami uruchamiającymi się przy starcie systemu, odinstalowywania programów, wyszukiwania duplikatów plików i czyszczenia rejestru Windows z niepotrzebnych i błędnych wpisów.

    Funkcje programu

    szybkie usuwanie plików śmieci

    usuwanie duplikatów

    CCleaner Enhancer zwiększający liczbę obsługiwanych programów

    Naprawa rejestru

    1. Klikamy po lewej stronie na kafelek Rejestr.

    2. Zaznaczamy wszystkie opcje i klikamy na Skanuj.

    3. Po zakończeniu skanowania możemy przejść do naprawy – klikamy na Napraw zaznaczone problemy.

    4. Następnie wyrażamy zgodę na utworzenie kopii zapasowej rejestru i klikamy na Napraw wszystkie zaznaczone problemy.

    Dodajemy obsługę dodatkowych programów

    1. Po zakończeniu instalacji programu CCleaner, zanim przejdziemy do czyszczenia komputera, zainstalujmy dodatkowo rozszerzenie CCleaner Enhan­cer, które również znajdziemy na płycie DVD.

    2. Po zainstalowaniu dodatku z płyty klikamy na Pobierz najnowsze.

    3. Chwilę później obsługa setek nowych programów zostanie zaimplementowana do głównego programu. Wystarczy przejść do kategorii Cleaner, Programy. 

    BleachBit - szybki program do czyszczenia dysku i kasowania plików

    Program do zwalniania miejsca na dysku. BleachBit rozpoznaje i kasuje pliki tymczasowe tworzone przez Windows i ponad 90 popularnych programów, takich jak przeglądarki internetowe, programy pocztowe, pakiety biurowe, odtwarzacze multimedialne i wiele innych. Program oferuje również zaawansowane funkcje do niszczenia plików, by nie można było ich odzyskać (Shred). BleachBit jest rozwijany jako projekt Open Source i nie zawiera reklam. 

    Funkcje programu

    zaawansowana funkcja niszczenia plików 

    prosta obsługa

    rozpoznaje wiele popularnych programów

    Sprzątamy pliki śmieci

    1. W panelu po lewej stronie okna zaznaczamy programy lub ich składniki, które chcemy wyczyścić. Przy zaznaczaniu przeglądarek zawsze zostaniemy zapytani, czy chcemy usuwać hasło.

    2. Klikamy na górnym pasku na Podgląd. Dzięki temu dowiemy się, ile miejsca odzyskamy, kasując zbędne pliki.

    3. Sprawdzamy, czy nie zaznaczyliśmy do usunięcia potrzebnych elementów, i dopiero wtedy klikamy na Wyczyść. Potwierdzamy chęć skasowania plików, klikając na Delete.

    Obsługa większej liczby programów

    1. Klikamy na górnym pasku na Edycja, Preferencje.

    2. Następnie zaznaczamy opcję Pobierz i zaktualizuj instrukcje czyszczenia przygotowane przez społeczność (winapp2.ini). Dzięki temu obsługa programu rozszerzy się o ponad 2500 programów.

    HandBrake - wydajny, sprawny konwerter z obsługą wielu formatów

    Uniwersalny konwerter plików wideo, zgrywa filmy z płyt DVD, świetnie radzi sobie z szybkim konwertowaniem plików wideo do MP4, MKV, H.264, H.265 oraz na przykład VP8. Jedną z zalet HandBrake jest obsługa sprzętowej akceleracji kodowania wideo (Intel Quick Sync Video), znacznie przyspieszająca proces konwersji. Dla ułatwienia obsługi twórcy dołączyli gotowe predefiniowane ustawienia dla różnych urządzeń. Dzięki temu wystarczy wybrać tylko gotowy szablon z listy i poddać materiał konwersji. Możemy również sami tworzyć własne profile, jeśli naszego sprzętu nie ma na liście.

    Funkcje programu

    szybkie działanie

    obsługa wielu formatów

    obsługa akceleracji sprzętowej

    zgrywanie zabezpieczonych płyt

    Podstawowa konwersja

    1. Po uruchomieniu programu przeciągamy wybrany plik wideo do pola po prawej stronie interfejsu. 

    2. Gdy film zostanie załadowany, zaczynamy konfigurację konwersji. Z listy Presets możemy wybrać jeden z gotowych predefiniowanych profili konwersji.

    3. Teraz pozostaje nam kliknąć na Browse w prawym dolnym rogu, wybrać miejsce zapisu przetworzonego pliku i kliknąć na Start Encode na górnym pasku. Po chwili przekonwertowany plik zostanie zapisany we wskazanym folderze.

    Zgrywanie zabezpieczonych płyt

    Aby móc zgrywać zabezpieczone płyty, musimy rozszerzyć możliwości HandBrake, dodając do niego specjalną bibliotekę libdvdcss. Kopiujemy libdvdcss z płyty Niezbędnika na dysk komputera, a następnie przenosimy do głównego katalogu programu HandBrake.

    Po ponownym uruchomieniu program HandBrake będzie mógł odczytywać zakodowane płyty DVD.

    TeamViewer - zaawansowane narzędzie do zdalnej kontroli i pomocy

    Najpopularniejszy program do zdalnego sterowania komputerem przez internet. TeamViewer pozwala nawiązać połączenie internetowe z dowolnym komputerem i zdalnie nim sterować (tak jakbyśmy przy nim siedzieli), umożliwiając nam na przykład łatwe udzielenie pomocy oraz dając dostęp do plików i innych zasobów w nim zgromadzonych. Bezpłatna wersja programu przeznaczona jest do celów niekomercyjnych. Co ciekawe, możemy również zainstalować mobilną wersję aplikacji na smartfonie i w ten sposób kontrolować komputer.

    Funkcje programu

    prosta łączność z komputerami zdalnymi

    szyfrowane połączenie 

    możliwość transferu plików

    Zdalna kontrola

    Jeśli chcemy zdalnie sterować komputerem, na nim także musi być uruchomiona aktualna wersja programu TeamViewer.

    1. W oknie TeamViewera w polu po prawej stronie podajemy ID partnera, z którym chcemy się połączyć, zaznaczamy opcję Zdalna kontrola i klikamy na Połącz. Następnie musimy podać hasło partnera (dane te uzyskamy od niego – odczyta je on u siebie w oknie TeamViewera). Klikamy na Zaloguj się.

    2. Od razu powinniśmy uzyskać dostęp do komputera partnera. Zauważymy, że pulpit jest czarny. To celowy zabieg, który pozwala na zwiększenie wydajności. Korzystając z paska u góry ekranu, możemy zaprosić kolejną osobę do wykonywania działań na danym komputerze lub zmienić opcje widoku.

    3. Jeśli chcemy zakończyć połączenie, wystarczy, że dowolna z osób wywoła okno programu TeamViewer i kliknie na Zakończ połączenie, można też kliknąć na symbol X, który znajduje się na górnym pasku.