Najlepsze debiuty 2019 - ciekawe i przydatne narzędzia dla Windows
W tym poradniku zaprezentujemy najciekawsze debiuty, które mogą podbić serca użytkowników w 2019 roku. Są to programy, które poprawią nasze bezpieczeństwo, komfort pracy z Windows oraz pomogą w odtwarzaniu multimediów.
Godnym polecenia programem dla każdego jest Authy. Ta skromna aplikacja pozwala na zabezpieczenie dwuetapową weryfikacją naszych kont w różnych serwisach. Nie musimy korzystać z osobnych programów, na przykład Google i Microsoftu, do zarządzania każdym z kont – możemy wszystkie podłączyć do jednego Authy. Warto również przyjrzeć się Listary. Jest to program, który pozwala przyspieszyć wyszukiwanie plików i aplikacji w Windows i mieć pod ręką wszystkie ulubione programy i pliki.
Authy - podwójna autoryzacja pod kontrolą
Authy to program ułatwiający uwierzytelnianie dwuetapowe, zabezpieczające konta do różnych usług przed nieautoryzowanym dostępem. Authy umożliwia generowanie kodów jednorazowych do kont Google, Facebooka, Dropboxa, Microsoftu oraz między innymi LastPass. Dzięki niemu nie musimy instalować osobnych aplikacji do różnych kont, jak Google czy Microsoft. Dane generowane przez Authy możemy synchronizować pomiędzy wieloma urządzeniami, zabezpieczając je za pomocą szyfrowania. Dodatkowo na wypadek zmiany, zgubienia czy kradzieży smartfona Authy pozwala zachować ustawienia zaszyfrowane na specjalnym serwerze. Dzięki temu będziemy mogli je później zsynchronizować z nowym urządzeniem.
Funkcje programu
obsługa wielu różnych serwisów
łatwe przenoszenie kluczy
szybkie generowanie kodów
przechowywanie zaszyfrowanych ustawień
Weryfikujemy konto i numer telefonu
Ten proces różni się w zależności od serwisu, w którym mamy konto. Przyjrzyjmy mu się na przykładzie konta Gmail .
1. Po zainstalowaniu aplikacji na komputerze wybieramy kraj, podajemy numer telefonu i klikamy na Next. Podajemy adres e-mail jako dodatkowe zabezpieczenie, gdybyśmy stracili telefon. Ponownie klikamy na Next.
2. Teraz wystarczy kliknąć na SMS, by została wysłana do nas wiadomość weryfikacyjna.
3. Po chwili na nasz numer telefonu przyjdzie wiadomość z 6-cyfrowym kodem, który należy podać, by potwierdzić konto.
Zabezpieczamy Gmail
1. W głównym oknie Authy klikamy na plus.
Następnie podajemy specjalny kod uzyskany z danego serwisu i klikamy na Add Account.
2. Teraz musimy zalogować się na konto Gmail, a następnie kliknąć na nasz awatar i na Konto Google.
3. Klikamy na Logowanie się i zabezpieczenia.
4. W polu Hasło i metoda logowania klikamy na Weryfikacja dwuetapowa.
Następnie klikamy na Rozpocznij.
5. Podajemy numer telefonu, wybieramy opcję weryfikacji SMS i klikamy na Dalej.
6. Następnie podajemy specjalny 6-cyfrowy kod i przechodzimy dalej. Po pozytywnej weryfikacji numeru wystarczy kliknąć na Włącz.
7. To jeszcze nie koniec. Trzeba teraz przekierować proces weryfikacji do aplikacji Authy. Klikamy więc w oknie weryfikacji Google na Wygeneruj przy pozycji Aplikacja Authenticator.
8. Wybieramy rodzaj systemu w smartfonie i klikamy na Dalej.
9. Klikamy na Nie możesz zeskanować kodu?
10. Uzyskamy w ten sposób dostęp do specjalnego klucza, który kopiujemy do aplikacji Authy. Następnie podajemy nazwę dla naszego konta, wybieramy ikonę i klikamy na Save.
11. W oknie Authy zobaczymy specjalny 6-cyfrowy kod. Wracamy do okna Google w przeglądarce, skąd skopiowaliśmy klucz, i klikamy na Dalej. Wystarczy podać kod od Authy i kliknąć na Zweryfikuj. Gdy pojawi się informacja o poprawnej konfiguracji, klikamy na Gotowe.
Listary - możliwość przeszukiwania dysku z każdej lokalizacji
To jeden z ciekawszych programów, które ulepszają Windows. Głównym zadaniem Listary jest szybkie wyszukiwanie plików, folderów i uruchamianie programów z dysku komputera. Po zainstalowaniu Listary okno wyszukiwania możemy przywoływać za pomocą skrótu klawiaturowego Start+S, a potem wystarczy zacząć wpisywać nazwę szukanego elementu.
Największe zalety Listary to sprawdzanie wszystkich możliwych lokalizacji i natychmiastowy dostęp do wyników wyszukiwania. Program pozwala też tworzyć listę ulubionych aplikacji, kopiować do schowka pełną ścieżkę aktualnie przeglądanej lokalizacji oraz pokazuje podgląd rozszerzeń i ukrytych plików.
Funkcje programu
błyskawiczne wyszukiwanie
łatwa obsługa – skrót klawiaturowy
możliwość tworzenia listy ulubionych
podgląd ukrytych plików
Język i samouczek
Przy pierwszym uruchomieniu programu z listy wybieramy język Polish – Polski i klikamy na Dalej. Będziemy mogli teraz skorzystać z krótkiego samouczka. Możemy w każdej chwili do niego wrócić – wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę programu w zasobniku systemowym.
Lista ulubionych
1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę programu w zasobniku systemowym, a następnie na Opcje.
2. Po lewej stronie przechodzimy do kategorii Menu, a po prawej u góry wybieramy pozycję Ulubione i klikamy na znak plusa.
3. Zobaczymy listę z dostępnymi pozycjami. Wybieramy jedną z nich, na przykład Uruchom aplikację. U dołu okna podajemy nazwy programów i ścieżki do nich. Klikamy na Zastosuj. Oto gotowe menu z naszymi ulubionymi pozycjami oraz dodatkowymi ustawieniami.
MPC-BE - ulepszony klasyk
MPC-BE (Media Player Classic Black Edition) to lekki odtwarzacz multimedialny oparty na MPC-HC. Ma nowy wygląd, więcej funkcji, filtrów i ustawień umożliwiających dostosowanie obrazu do naszych potrzeb. Obsługuje najnowsze technologie wspomagające sprzętowo odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości, wiele ścieżek dźwiękowych oraz napisy. Ma sporo ciekawych opcji, jak listy odtwarzania, dostosowywanie dźwięku oraz obrazu, zarządzanie filtrami i cieniowaniem.
Funkcje programu
obsługa wielu rodzajów multimediów
intuicyjna obsługa
wsparcie dla odtwarzania strumieni internetowych
Dodajemy specjalny dekoder 3D
Podczas instalacji programu zaznaczamy opcję H.264 MVC 3D Decoder. Dzięki temu pobrany zostanie specjalny dekoder, który pozwala na poprawne odtwarzanie filmów 3D.
Automatyczne wyłączanie
Wielu użytkowników ogląda filmy wieczorami, korzystając z laptopów. Często zdarza się, że zasypiamy w trakcie takiego seansu i gdy budzimy się rano, urządzenie nadal jest włączone i całą noc marnowało energię. W MPC-BE jest wbudowana specjalna funkcja, która pozwoli nam rozwiązać ten problem.
1. Po uruchomieniu programu i rozpoczęciu odtwarzania filmu klikamy na górnym pasku na Odtwarzanie, Po zakończeniu, Wyłączenie komputera.
2. Nasz komputer zostanie automatycznie wyłączony po zakończeniu odtwarzania danej listy odtwarzania.
One Commander V2 - nowoczesny menedżer plików
One Commander to nowoczesny menedżer plików, który pozwala na sprawne zarządzanie danymi. Do wyboru mamy dwa układy – kolumnowy i panelowy. Ikony są minimalistyczne, a jednocześnie czytelne. Układ folderów w programie jest bardzo przejrzysty. Przechodząc przez kolejne foldery, od razu widzimy całą ścieżkę, jaką przebyliśmy, a otwierając katalog ze zdjęciami, automatycznie zobaczymy ich miniatury. Program obsługuje skróty klawiaturowe, w tym większość takich samych jak w Eksploratorze.
Funkcje programu
trzy układy okna do wyboru: jeden panel, dwa panele i kolumny
wbudowana wyszukiwarka plików
obsługuje karty i skróty klawiaturowe
Zmieniamy widok
Program oferuje trzy rodzaje widoku: jeden panel, dwa panele i kolumny.
Aby przełączać się między nimi, klikamy na ikonę w lewym górnym rogu okna Foto: Komputer Świat i wybieramy jedną z opcji.
Możemy też skorzystać ze skrótu klawiaturowego Ctrl+1/2/3.
Delete - Usuń do kosza
Enter - Otwórz zaznaczony plik
F2 - Zmień nazwę
F5 - Odśwież widok
←, →, ↑, ↓ - Nawigowanie między plikami i podfolderami w aktywnym folderze
Ctrl+D - Duplikuj zaznaczony plik
Ctrl+T - Nowa karta (kolumna)
Ctrl+W - Zamknij kartę (kolumnę)
A-Z - Filtrowanie zawartości folderu według liter w nazwach
0-9 - Filtrowanie zawartości folderu według cyfr
ExifToolGUI - wygodne narzędzie do odczytywania i edytowania metadanych
Program do odczytywania i edycji metadanych EXIF w plikach graficznych. Narzędzie powstało w celu umożliwienia użytkownikowi modyfikowania danych EXIF lub ich usuwania z wybranych zdjęć. ExifToolGUI ma interfejs graficzny ułatwiający obsługę tekstowego narzędzia ExifTool. Nie wymaga instalacji – wystarczy rozpakować go na pulpit i uruchomić (w razie problemów z działaniem, przekopiujmy plik exiftool.exe do folderu Windows, najczęściej C:\Windows).
Funkcje programu
pozwala odczytywać i edytować metadane EXIF w plikach graficznych
możliwość usuwania metadanych
szybki podgląd metadanych
Zmieniamy metadane
W oknie programu przechodzimy do folderu ze zdjęciami i zaznaczamy jedno z nich. Klikamy na górnym pasku na Modify i na przykład EXIF: Date Shift. Następnie modyfikujemy metadane dotyczące daty utworzenia zdjęcia.
EasyBCD - zarządzanie bootloaderem
EasyBCD ułatwia zarządzanie ustawieniami rozruchu systemów Windows. Program umożliwia zmianę domyślnie uruchamianego systemu i czasu wyświetlania listy systemów operacyjnych w trakcie rozruchu w konfiguracjach dual boot. Pozwala też między innymi na tworzenie własnych sekwencji startowych i naprawę bootloadera Windows, jeśli przez przypadek jego wpis został usunięty na przykład w wyniku instalacji Linuxa na tym samym dysku. Dobrym pomysłem jest wykonanie na wszelki wypadek specjalnej kopii zapasowej układu bootloadera – taka kopia może zaoszczędzić nam sporo nerwów. Po uruchomieniu programu przechodzimy do zakładki BCD Backup/Naprawa i po prawej stronie klikamy na Backup ustawień. W razie potrzeby ustawienia przywracamy, wskazując odpowiedni plik na dysku i klikając na Przywróć Backup.
Funkcje programu
możliwość dodawania nowych wpisów
opcje kontroli różnych systemów
tworzenie i przywracanie kopii zapasowych