Jak skutecznie zarządzać aktualizacjami w Windows 10
Nieaktualizowany system to zagrożenie, ale brak kontroli nad aktualizacjami może być frustrujący. Oto jak sobie z tym radzić w Windows 10.
Nieaktualizowany system operacyjny to zagrożenie. Niezałatana luka to potencjalne wejście do systemu dla agresora. Znane hakerom luki w niezaktualizowanym systemie mogą być skutecznie wykorzystane nawet w sytuacji, gdy mamy najnowszy antywirus.
Co do zasady, automatyczne aktualizacje systemu operacyjnego powinny być zawsze włączone. To dzięki nim system ma łatane luki zabezpieczeń i otrzymuje co jakiś czas nowe funkcje. W wersji Windows 10 Home Microsoft wymusił takie działanie systemu, że funkcja automatycznych aktualizacji jest domyślnie aktywna, a one same instalują się możliwie najszybciej po ich publikacji przez producenta. Dla wielu osób takie ustawienie systemu jest wygodne. Nie trzeba pamiętać o aktualizacjach i zawsze mamy najnowszą wersję systemu operacyjnego z załatanymi lukami zabezpieczeń.
Niektórych użytkowników funkcja automatycznych aktualizacji jednak irytuje i chcieliby mieć większą kontrolę nad tym, co, kiedy i w jaki sposób jest instalowane. Dotyczy to także firm, które mogą mieć własną strategię aktualizacji komputerów stanowiących elementy firmowej infrastruktury. Zobaczmy, jak zarządzać aktualizacjami w najpopularniejszej edycji Windows 10 Home oraz jakie dodatkowe możliwości w zakresie zarządzania aktualizacjami oferuje Windows 10 Pro.
Zarządzanie aktualizacjami w Windows 10 Home
Microsoft znacząco ograniczył możliwość konfigurowania ustawień dotyczących aktualizacji systemowych w tej wersji Windows. Oto co możemy zrobić.
Ustawianie godzin, gdy aktualizacja nie będzie przeszkadzać
1. Dostęp do ustawień aktualizacji w Windows 10 uzyskamy, wywołując okno Ustawienia (najszybciej – skrótem klawiaturowym Start+I), a następnie wybierając ikonę Aktualizacja i zabezpieczenia.
2. W kolejnym oknie domyślnie powinna być zaznaczona sekcja Windows Update.
Po prawej stronie wyświetlany jest stan aktualizacji systemu oraz opcje dostępne w Windows 10 Home. Okno to nie daje możliwości wyłączenia automatycznych aktualizacji, ale możliwe jest ustawienie systemu w taki sposób, by komputer nie uruchamiał się ponownie z powodu aktualizacji w czasie, gdy pracujemy. W tym celu klikamy na odnośnik Zmień godziny aktywnego użytkowania.
3. Wyświetlona zostanie ramka, w której możemy zdefiniować godziny pracy na komputerze, podczas których Windows nie powinien uruchamiać się ponownie w wyniku pobrania i instalacji aktualizacji. Tym samym eliminujemy ryzyko, że w czasie pracy czy grania komputer zostanie zrestartowany.
Co zmienia dana aktualizacja
1. W bardzo łatwy sposób możemy dotrzeć do informacji na temat zmian wprowadzanych w systemie przez konkretny pakiet aktualizacyjny. W oknie Windows Update klikamy na odnośnik Wyświetl historię aktualizacji.
2. W kolejnym oknie zobaczymy listę zainstalowanych w systemie aktualizacji pogrupowanych w odrębne kategorie (takie jak Aktualizacje funkcji czy Aktualizacje jakości).
Po rozwinięciu danej kategorii wpis dotyczący każdej aktualizacji jest jednocześnie linkiem, na który kliknięcie spowoduje otwarcie w przeglądarce strony z dokładnym opisem danego pakietu aktualizacyjnego.
Blokowanie aktualizacji w Windows 10 Home
W Windows 10 Home nie da się całkowicie wyłączyć aktualizacji, ale można zablokować ich pobieranie (a tym samym instalację), stosując pewien trik. W domyślnych ustawieniach aktualizacje automatyczne nie są pobierane, gdy komputer korzysta z połączenia taryfowego – czyli łącza internetowego, które jest płatne. Chodzi o to, by proces aktualizacji nie obciążał dodatkowo kieszeni użytkownika. Trik polega na tym, by aktualne połączenie (na przykład z domową siecią Wi-Fi) ustawić jako taryfowe.
1. Wywołujemy okno Ustawienia systemu Windows (skrótem Start+I), a następnie klikamy na Sieć i Internet.
2. W kolejnym oknie zobaczymy stan sieci, z którą komputer jest w danej chwili połączony. W menu po lewej stronie klikamy na pozycję Wi-Fi. Potem po prawej stronie okna wybieramy Zarządzaj znanymi sieciami.
3. Pokaże się lista wszystkich sieci bezprzewodowych, z jakimi komputer kiedykolwiek się łączył. Ograniczamy ją wyłącznie do sieci, którą chcemy ustawić jako taryfową, wpisując jej nazwę (SSID) w pole w górnej części okna. Wybieramy nazwę odnalezionej sieci na liście i klikamy na Właściwości.
4. W kolejnym oknie, w sekcji Połączenie taryfowe ustawiamy przełącznik Ustaw jako połączenie taryfowe w pozycji Włączone.
Od tej pory Windows nie będzie pobierać aktualizacji, gdy komputer będzie połączony z siecią określoną jako taryfowa. Uwaga! To rozwiązanie ma charakter tymczasowy, może wpływać na działanie również innych aplikacji sieciowych zainstalowanych w systemie i nie poleca się stosowania tej metody na dłuższą metę, gdyż system nieaktualizowany to system niebezpieczny.
Szybsze pobieranie dzięki optymalizacji dostarczania
1. Aktualizacje systemu Windows 10 to często znaczne ilości danych. Jeżeli mamy w domu kilka komputerów podłączonych do jednej sieci bezprzewodowej, możemy znacząco ograniczyć czas pobierania dużych aktualizacji na pozostałe komputery.
2. Otwieramy okno Windows Update i klikamy na Opcje zaawansowane.
3. W oknie Opcje zaawansowane klikamy na Optymalizacja dostarczania, a następnie w kolejnym oknie, w sekcji Zezwalaj na pobieranie plików z innych komputerówustawiamy przełącznik Zezwalaj na pobieranie plików z innych komputerów w pozycji Włączone.
Zaznaczamy opcję Komputery w mojej sieci lokalnej. Od tej pory wystarczy, że jeden z komputerów w domowej sieci pobierze duży pakiet aktualizacyjny z serwerów Microsoftu – pozostałe komputery przekopiują go już z maszyny, która pobrała go pierwsza.
Aktualizacje w Windows 10 Pro i Enterprise
Użytkownicy i administratorzy profesjonalnych, korporacyjnych, a także edukacyjnych edycji Windows 10 mają znacznie większe możliwości zarządzania mechanizmem automatycznych aktualizacji systemu. W ich przypadku istnieje możliwość skorzystania z Edytora zasad grup (Start+R i polecenie gpedit.msc). Za pomocą tego edytora można wpływać na działanie mechanizmu aktualizacji automatycznych poprzez szablon administracyjny o nazwie Usługa Windows Update. Znajdujące się w tym szablonie ustawienia pozwalają nie tylko na odłożenie aktualizacji systemu w czasie, ale też całkowite wyłączenie automatyki i przejście na ręczne instalowane pakietów aktualizacyjnych. Takie rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa nie jest jednak zalecane.