Poznaj najlepsze dodatki do przeglądarek internetowych

    Bez przeglądarki nie wyobrażamy sobie pracy na komputerze. Jednak sama podstawowa funkcjonalność to za mało. W tym dziale poznamy najciekawsze rozszerzenia do popularnych przeglądarek.

    Ogromne możliwości

    Dzięki rozszerzeniom przeglądarki mogą zyskać dodatkowe funkcje i możliwości, które poprawią nasze bezpieczeństwo i komfort pracy. Przedstawione w tym dziale dodatki cieszą się uznaniem tysięcy użytkowników. Warto również samemu sprawdzić, jakie dodatki są dostępne dla przeglądarki, z której korzystamy. Jest szansa, że znajdziemy prawdziwe perełki, które pomogą nam w codziennym korzystaniu z przeglądarki. Moim ulubionym dodatkiem jest Turn Off the Lights i korzystam z niego bardzo często.

    Instalujemy dodatki w przeglądarkach

    Oto najlepsze przeglądarki, z których warto będzie korzystać w 2019 roku, oraz sposoby na wzbogacanie ich funkcjonalności – by były jeszcze lepsze i jeszcze lepiej działały.

    Najpopularniejsza: Chrome

    Najpopularniejsza w Polsce przeglądarka internetowa od Google. Wyróżnia się integracją z kontem i usługami Google. Jest do niej bardzo dużo dodatków i rozszerzeń. Aby dodać rozszerzenie do Chrome, klikamy na trzy kropki w prawym górnym rogu okna przeglądarki, a następnie przesuwamy kursor na Więcej narzędzi i klikamy na Rozsze­rzenia. Po lewej stronie ekranu klikamy na trzy kreski i na samym dole wybieramy opcję Otwórz Chrome Web Store. Teraz możemy skorzystać z pola wyszukiwania dodatków lub wybrać jedną z propozycji serwisu. Po kliknięciu na dodatek wystarczy jeszcze tylko kliknąć na Dodaj do Chrome. Po chwili pokaże się okno z prośbą o potwierdzenie. Po kliknięciu na Dodaj rozszerzenie dodatek zostanie zainstalowany.

    Z rozbudowanym trybem prywatnym: Firefox

    Umożliwia płynne przeglądanie stron internetowych w wielu kartach, oferuje rozbudowany tryb prywatny z ochroną przed śledzeniem, w którym nie jest zapisywana historia przeglądanych stron, ma również funkcje blokujące części reklam i skryptów spowalniających przeglądanie. Do Firefoxa również jest bardzo wiele dodatków. Aby z nich skorzystać, w prawym górnym rogu Firefoxa klikamy na trzy kreski i z listy wybieramy opcję Dodatki. Po lewej stronie klikamy na Pobierz dodatki, a potem po prawej na Znajdź więcej dodatków oraz wystarczy skorzystać z pola wyszukiwania lub przejrzeć katalog. Po wybraniu dodatku klikamy na Dodaj do Firefoxa i na Dodaj.

    Z VPN-em: Opera 56

    Oprócz obsługi dodatków i motywów graficznych, za pomocą których możemy łatwo dostosować funkcje i wygląd przeglądarki do własnych potrzeb, Opera oferuje również liczne autorskie usprawnienia i optymalizacje. Ma wbudowaną blokadę reklam, tryb oszczędzania energii, pływające okno wideo i darmową usługę VPN. 

    Aby dodać rozszerzenie, w lewym górnym rogu okna klikamy na Menu, przesuwamy kursor na Rozszerzenia i klikamy na Pobierz rozszerzenia. Wpisujemy w pole wyszukiwania nazwę dodatku lub wyszukujemy go w katalogu ogólnym. Możemy zapoznać się z oceną dodatku. Jeśli zdecydujemy się go dodać, klikamy na Dodaj do Opery. Instalacja przebiega automatycznie, nie musimy nic potwierdzać. W celu skorzystania z dodatku wystarczy kliknąć na jego ikonę po prawej stronie paska adresowego.

    Zmienia kolory: Vivaldi

    Vivaldi ma minimalistyczny interfejs, który – co ciekawe – dostosowuje się do tła wyświet­lanej strony internetowej. Do dyspozycji mamy rozbudowane funkcje zarządzania kartami (takie jak grupowanie kart czy podgląd zawartości otwartych kart), przydatny boczny panel oraz opcję tworzenia włas­nych gestów myszy. Ponieważ Vivaldi został oparty na tym samym silniku co Chrome, możemy korzystać z tej samej ogromnej bazy rozszerzeń.

    By dodać rozszerzenie, w lewym górnym rogu okna klikamy na ikonę programu i wybieramy Narzędzia, a potem Rozszerzenia. Następnie postępujemy jak w przypadku Chrome – sklep z dodatkami jest ten sam.

    Najciekawsze dodatki do najlepszych przeglądarek 

    Jak w kinie: Turn Off The Lights

    Turn Off the Lights jest wygodnym i przydatnym dodatkiem zaprojektowanym po to, by można było wygodniej i przyjemniej oglądać filmy na stronach internetowych. Działa na wszystkich znanych witrynach zawierających wideo, jak YouTube czy Vimeo. Dodatek dostępny jest dla wielu przeglądarek i szybko zdobył ogromną popularność. Po kliknięciu na ikonę dodatku cała witryna oprócz materiału multimedialnego zostaje przyciemniona, dzięki czemu będziemy mogli poczuć się jak w kinie i skupić się na oglądanym wideo. W każdej chwili możemy powrócić do zwykłego trybu, klikając na dowolne miejsce przyciemnionego obszaru. Skrótami +↓/↑ możemy kontrolować stopień przyciemnienia.

    Oszczędzanie danych: Data Saver

    Jest to specjalny dodatek, który przyda się szczególnie osobom z niską przepustowością łącza. Kiedy to rozszerzenie jest włączone, przeglądarka korzysta z serwerów Google, by skompresować odwiedzane strony przed ich pobraniem (Google nie optymalizuje ani nie widzi stron, z którymi łączymy się przez HTTPS lub które przeglądamy na kartach incognito). Po kliknięciu na Szczegóły możemy zobaczyć, ile transferu generują odwiedzane strony. Dodatek jest też dostępny do mobilnej wersji Chrome.

    W Operze możemy włączyć specjalny wbudowany tryb Turbo, którego działanie jest bardzo podobne do tego dodatku (dlatego też w Operze nie jest potrzebny taki dodatek). Dla Firefoxa możemy zainstalować dodatek Save-Data: on, który działa na trochę innej zasadzie, ale też pozwala zaoszczędzić transfer.

    E-maile pod ręką: Checker Plus for Gmail

    To jeden z najlepszych dodatków do obsługi skrzynki Gmail bez konieczności otwierania jej w nowej karcie. Checker Plus for Gmail sprawia, że otrzymujemy powiadomienia i pozwala na czytanie wiadomości w polu wyświetlanym po kliknięciu na ikonę dodatku na pasku przeglądarki. Co ciekawe, możemy skonfigurować opcję odczytywania wiadomości na głos. Dodatek obsługuje wiele kont jednocześnie. 

    Jeśli korzystamy z przeglądarki Opera, możemy wypróbować rozszerzenie o podobnej funkcjonalności – Simple Checker for Gmail, w porównaniu z Checker Plus for Gmail ma ono nieco mniejsze możliwości.

    Zapisuje otwarte strony: Session Buddy

    Session Buddy służy do zapisywania sesji przeglądarki, czyli wszystkich otwartych okien i kart. Przydaje się, jeśli często pracujemy z wieloma otwartymi stronami WWW. Gdy trzeba niespodziewanie wyłączyć przeglądarkę lub przypadkowo zamkniemy potrzebną kartę, a przede wszystkim, jeśli nie pamiętamy, z jakich witryn korzystaliśmy jakiś czas temu – Session Buddy pozwoli przywrócić wybrany układ kart. Dodatek automatycznie zapisuje sesje, oznaczając je datami, ale możemy nadawać sesjom nazwy. Zapisanie aktualnej sesji pozwala też bezpiecznie zamknąć wiele okien z różnymi kartami, by oczyścić pamięć RAM. Sesje możemy eksportować i importować. Dodatek dla Firefoxa to MySessions, a dla Opery – V7 Sessions.

    Zawsze bezpiecznie: HTTPS Everywhere

    Jest to wyjątkowy dodatek, dzięki któremu możemy poprawić nasze bezpieczeństwo w sieci, nie spowalniając pracy przeglądarki. Jego działanie polega na automatycznym wymuszaniu łączenia się z zaszyfrowaną wersją danej witryny przy wykorzystaniu protokołu HTTPS, zamiast przez niezabezpieczony protokół HTTP. Pozwala to uniknąć możliwości przechwycenia loginu i hasła użytkownika oraz zapobiega możliwości podglądania wykonywanych przez użytkownika akcji na danej witrynie. Dodatek jest tworzony przez EEF i grupę Tor Project. Jeśli strona nie wczytuje się poprawnie, możemy na niej zablokować działanie dodatku. 

    Sprawdza linki: Unshorten.link

    To rozszerzenie do przeglądarek również może pomóc poprawić nasze bezpieczeństwo podczas przeglądania internetu. Sprawdza skrócone wersje adresów URL poprzez ich rozwinięcie i zweryfikowanie w specjalnej bazie danych, czy dany adres nie stanowi zagrożenia. Wystarczy, że klikniemy na skrócony link na wybranej stronie lub wprowadzimy go na pasku adresowym i zatwierdzimy, a automatycznie otworzy się okno rozszerzenia z informacją o zeskanowanym adresie. Jeśli link jest bezpieczny, wystarczy wtedy kliknąć na jego długą wersję i po chwili dany adres zostanie załadowany. Unshorten.link jest stale aktualizowany i obsługuje ponad 300 różnych serwisów skracających linki.

    Powiększa obrazy: Hover Zoom+

    Hover Zoom+ to świetny dodatek, który pozwala powiększać grafiki na wszystkich popularnych witrynach, jak Google, Facebook, Reddit itp. Wystarczy najechać kursorem na obraz, a Hover Zoom+ wyświetli powiększoną wersję grafiki w wysokiej rozdzielczości (o ile jest dostępna). Dodatkowo rozszerzenie jest tak opracowane, że obrazy powiększane nie mogą przekroczyć maksymalnej rozdzielczości naszego ekranu. Dodatek nie zapisuje żadnych danych o przeglądanych obrazach i nie zbiera o nas informacji. Hover Zoom+ pozwala również na szybkie zapisywanie przeglądanych grafik. Dla Opery możemy zainstalować podobny dodatek o nazwie Hover Free.

    Scala wiele kart do jednej: OneTab

    Świetny dodatek dla osób, które korzystają z wielu kart jednocześnie. Po zainstalowaniu OneTab wystarczy kliknąć na jego ikonę na pasku adresowym, a wszystkie karty z danego okna zostaną zminimalizowane do jednego okna. Dzięki temu możemy zaoszczędzić do 95 procent używanej pamięci RAM – przynajmniej tak twierdzą twórcy tego dodatku. Na testowym urządzeniu po zminimalizowaniu 13 aktywnych kart w przeglądarce Chrome zwolnione zostało około 1900 MB pamięci RAM. Możemy zapisywać zminimalizowane karty jako osobne sesje, eksportować je i importować. Jednym kliknięciem możemy przywrócić wszystkie karty, możemy również przywracać je pojedynczo. Informacje o naszych kartach nie są zapisywane ani kolekcjonowane na zewnętrznych serwerach.