Zobacz, jak skasować swoje dane z Google
Google zna nas być może lepiej niż nasi najlepsi przyjaciele. Ale nie jesteśmy bezbronni.
Teraz zrozumieli to już chyba nawet ostatni użytkownicy: świetne produkty Google są bezpłatne tylko dlatego, że wszyscy płacimy za nie naszymi danymi. Wszystko, co codziennie wpisujemy do wyszukiwarki, piszemy w wiadomości e-mail albo zdradzamy firmie o sobie, zapisując zdjęcia na serwerach firmy, służy internetowemu mocarstwu do tworzenia profilu każdego pojedynczego użytkownika. Na ten deal najwyraźniej zgadzają się miliardy użytkowników na świecie – jeszcze, bo zdaje się, że trend się odwraca.
Odrobinę więcej transparencji
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) przebiło się do świadomości wielu polskich użytkowników internetu. Przyczyniły się do tego również skandale z wyciekami danych z Facebooka i innych firm. Firmy także to dostrzegły i stawiają na zręczne kampanie wizerunkowe, w których starają przekonywać nas, jak ważna dla Facebooka i Google jest ochrona naszych danych.
Każdy musi sam zdecydować, ile wiary daje zapewnieniom koncernów. Ale przynajmniej Google zrobiło kilka kroków w kierunku, aby użytkownicy nie tylko mogli lepiej odnajdywać własne ślady w usługach firmy, ale też wygodnie je kasować. I jak najszybciej powinniśmy to zrobić. Jeśli intensywnie używamy wielu usług Google, to powierzamy firmie najintymniejsze informacje, na przykład które choroby aktualnie nas zaprzątają oraz kiedy i jak często odwiedzamy dane miejsca. Komputer Świat pokaże, gdzie dokładnie znajdziemy konkretne informacje.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Skasowanie już powstałych śladów internetowej aktywności zawsze ma sens. Jeszcze lepiej jest w ogóle nie generować takich danych bądź generować ich jak najmniej. Jak to zrobić? Na przykład korzystając przy wyszukiwaniu z operatorów dbających o anonimowość swoich użytkowników. Komputer Świat poleca startpage. Ten certyfikowany wielokrotnie operator korzysta z wyszukiwarki Google i wyświetla jej wyniki, jednak uniemożliwia Google identyfikację użytkownika.
A teraz całkowita nowość: Startpage kilka dni temu wprowadził do wyników Tryb anonimowy, pozwalający przeglądać znalezione strony anonimowo, bez identyfikacji przez operatora strony. Musimy się jednak pogodzić z nieco wolniejszym generowaniem otwieranych witryn.
Na początek
eśli chcemy wiedzieć, co Google oficjalnie wie na nasz temat, powinniśmy koniecznie wypróbować funkcję Moje Konto. Otwieramy stronę internetową google, klikamy u góry po prawej stronie na Zaloguj się, logujemy się na naszym koncie Google (jak do Gmaila albo naszego androidowego smartfona). Potem klikamy u góry po prawej stronie na nasze zdjęcie profilowe i na Konto Google i na Otwórz moją aktywność. Najważniejsze ustawienia ochrony prywatności znajdziemy pod Konto Google i Dane osobowe i prywatność. Klikamy na Ustawienia prywatności i na Rozpocznij.
Sieć i aplikacje - historia wyszukiwania
Klikamy na Zarządzaj aktywnością w Google, a potem na OTWÓRZ ZARZĄDZANIE AKTYWNOŚCIĄ i w sekcji Aktywność w internecie i aplikacjach na ZARZĄDZAJ AKTYWNOŚCIĄ. Teraz pojawią się wszystkie zapytania, jakie kiedykolwiek wpisaliśmy do Google. U góry mamy możliwość sprecyzowania określonego okresu i usług.
Jeżeli chcemy skasować jej dotychczasową historię, klikamy u góry po prawej stronie na trzy kropki, a potem na Usuń aktywność według. W nowym oknie klikamy na Dzisiaj, wybieramy Cały okres i klikamy na Usuń. Procedura kasowania działa w ten sam sposób dla aktywności opisanych w kolejnych wskazówkach.
Zatrzymanie: jeśli generalnie chcemy zastopować zapisywanie naszych zapytań do wyszukiwarki, klikamy na Zmień ustawienie i na suwak obok Aktywność w internecie i aplikacjach, a następnie potwierdzamy, klikając na pozycję Wstrzymaj. Teraz Google nie będzie zapisywać i przechowywać naszych wyszukiwań. Przechodzimy dalej kliknięciem na Pokaż wszystkie ustawienia kontroli aktywności.
Odwiedzane miejsca
Jest nieprzyjemnie: jeśli używamy usług Google takich jak Mapy albo androidowego smartfona, to Google protokołuje naszą lokalizację i może sprawdzić, gdzie przebywaliśmy o określonej godzinie. Te zapisy można sprawdzić pod Historia lokalizacji po kliknięciu na ZARZĄDZAJ AKTYWNOŚCIĄ. Teraz znów wybieramy datę i okres i na mapie zobaczymy naszą historię lokalizacji.
Zatrzymanie: klikamy na Zarządzaj historią lokalizacji i przeciągamy suwak w lewo oraz zatwierdzamy przez Wstrzymaj.