Popraw działanie swojego Wi-Fi: najlepsze porady i aplikacje
Sprawne działanie sieci bezprzewodowej zależy od wielu czynników: siły sygnału, zasięgu, kanału, na jakim sieć pracuje, liczby sieci Wi-Fi funkcjonujących w najbliższym otoczeniu itp. Warto posłużyć się narzędziami, które dostarczą informacji na temat naszej domowej sieci Wi-Fi, a także wszystkich sieci działających w sąsiedztwie.
Wireless Network Watcher – co jest podłączone do naszego Wi-Fi?
Wireless Network Watcher – niewielki, bezpłatny program dla Windows (w dowolnej wersji), bardzo proste w obsłudze narzędzie, które szybko ujawni nam, jakie urządzenia są podłączone do naszej domowej sieci Wi-Fi. Wireless Network Watcher nie skanuje innych sieci, bada jedynie tę, do której podłączony jest komputer, na którym uruchomimy aplikację.
1. Po instalacji i uruchomieniu programu zobaczymy niewielkie okno z kilkoma wpisami. Każdy wpis odpowiada za jedno urządzenie funkcjonujące w naszej domowej sieci Wi-Fi.
2. W kolejnych kolumnach otrzymujemy informacje o: lokalnym adresie IP (przypisywanym przez ruter) danemu urządzeniu, nazwie urządzenia (pod jaką jest widoczne w danej sieci), adresach MAC podłączonych sprzętów i producencie interfejsu sieciowego. Dodatkowo w kolumnie Device Information program podpowiada, które z urządzeń jest komputerem, na którym uruchomiono aplikację, a które to ruter domowej sieci Wi-Fi.
Ta prosta aplikacja pozwala łatwo sprawdzić, czy z naszej sieci nie korzysta ktoś nieuprawniony. Jeżeli jakiekolwiek urządzenie budzi nasze podejrzenia, warto zadbać przynajmniej o zmianę hasła dostępowego do rutera.
Monitorowanie Wi-Fi na komputerze
Do sprawdzenia, jakie sieci Wi-Fi działają w okolicy, najwygodniej posłużyć się aplikacją mobilną, ale można też skorzystać z programu instalowanego na komputerze z Windows, takiego jak Passmark WirelessMon 4. Narzędzie to pozwala nie tylko monitorować działające w najbliższym otoczeniu sieci Wi-Fi, ale też dostarcza bardzo wiele statystyk dotyczących parametrów sieci bezprzewodowych. Program dostępny jest w 30-dniowej wersji próbnej.
GlassWire – jakie aplikacje łączą się z siecią?
Aplikacja GlassWire to narzędzie pozwalające monitorować, jakie aplikacje i usługi zainstalowane w systemie korzystają z naszej sieci. Dzięki tej aplikacji dowiemy się, jakie programy próbują komunikować się z internetem, a także ile danych wysyłają i z jakimi serwerami się łączą.
1. Po zainstalowaniu programu i jego uruchomieniu automatycznie rozpocznie on monitorowanie aktywności sieciowej. W oknie aplikacji zobaczymy wykres z charakterystycznymi symbolami określającymi konkretne aplikacje próbujące łączyć się z siecią po raz pierwszy. Sporo tych elementów pokazuje się bezpośrednio po instalacji GlassWire, kiedy to większość usług będzie się łączyć dla programu po raz pierwszy. Kliknięcie na taki symbol aplikacji wyświetli okno z informacjami na temat typu aktywności, nazwy aplikacji oraz docelowego adresu serwera, z którym nastąpi połączenie.
2. Program GlassWire działa w tle, przypominając zaporę ogniową. W sytuacji gdy pojawi się jakakolwiek nowa, nieznana wcześniej aktywność, zobaczymy niewielki komunikat nad obszarem powiadomień Windows.
3. W każdej chwili możemy również sprawdzić bieżącą aktywność sieciową działających w systemie aplikacji. Wystarczy w module Graph (domyślnie otwartym) kliknąć na przycisk Apps.
Zobaczymy wtedy tabelkę z nazwami aplikacji oraz wygenerowanym przez nie ruchem przychodzącym (strzałka w dół) i wychodzącym (strzałka w górę). Wybierając dowolną aplikację z listy, zobaczymy wykres pokazujący jej aktywność sieciową.
4. Interesujące dane uzyskamy po kliknięciu w oknie GlassWire na ikonę Usage.
Zobaczymy wtedy informacje na temat ilości danych przesłanych przez sieć przez poszczególne aplikacje i serwery. Oprócz tego (trzecia kolumna z listą Traffic Type) program pokazuje, jakiego typu ruch jest generowany.
5. W kontekście bezpieczeństwa szczególnie interesującą funkcją jest Firewall.
Po kliknięciu na Firewall w oknie programu nie tylko wyświetlane są wtedy nazwy aplikacji i usług korzystających z dostępu do internetu, ale również pojawia się możliwość zablokowania dowolnej aktywności. Obok każdego wpisu widoczny jest symbol płomienia. Gdy na niego klikniemy, zostanie on przekreślony, co oznacza, że jakikolwiek ruch sieciowy inicjowany przez tę aplikację bądź połączony z nią serwer jest blokowany.
Mobilne monitorowanie sieci Wi-Fi
Bardzo dobrym narzędziem do monitorowania siły sygnału i zasięgu sieci Wi-Fi jest smartfon z zainstalowanymi odpowiednimi aplikacjami mobilnymi. Warto wypróbować szczególnie dwie użyteczne aplikacje: WiFi Analyzer (VREM Software Development) oraz Wifi Analyser(Keuwlsoft).
WiFi Analyzer – sprawdzamy sieci
WiFi Analyzer dostępny jest w oficjalnym sklepie Google Play, jest bezpłatny i na licencji Open Source. Za jego pomocą możemy sprawdzić parametry wszystkich sieci Wi-Fi działających w bezpośrednim otoczeniu.
1. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji w smartfonie domyślnie na ekranie zobaczymy wyświetlone parametry wszystkich wykrytych przez smartfon sieci bezprzewodowych.
Dla każdej sieci aplikacja podaje takie parametry, jak siła sygnału (ujemna wartość w decybelach, im bliższa zeru, tym sygnał jest silniejszy), kanał Wi-Fi, na którym dana sieć pracuje, czy numer MAC interfejsu sieciowego w danym ruterze/punkcie dostępowym. Oprócz tego program wyświetla również informacje o poziomie zabezpieczeń (zalecany to WPA2-PSK). Listę wyświetlonych sieci możemy filtrować według kilku parametrów, takich jak: pasmo (2,4 GHz, 5 GHz), nazwa (SSID), określony poziom siły sygnału czy poziom zabezpieczeń.
2. Przydatną funkcją jest Ocena Kanału (taką pozycję należy wybrać w menu aplikacji wywoływanym dotknięciem ikony menu w lewym, górnym rogu interfejsu aplikacji).
Program wyświetli wtedy listę wszystkich dozwolonych kanałów Wi-Fi dla konkretnego pasma (domyślnie 2,4 GHz; pasmo zmieniamy, wskazując wartość w górnej części ekranu). Oprócz tego każdy kanał jest oceniony gwiazdkami, a po prawej stronie widoczna jest liczba punktów dostępowych pracujących na danym kanale. Im więcej urządzeń korzysta z tego samego kanału, tym gorzej (wzajemnie się zakłócają). Dzięki temu bardzo łatwo zobaczyć, które kanały są najmniej zatłoczone – na nich warto ustawić własny ruter w razie kłopotów z działaniem sieci.
3. Wybierając z menu pozycję Wykres Kanału, zobaczymy wykres pokazujący siłę sygnałów sieci Wi-Fi w ramach kanałów, na jakich te sieci pracują.
Natomiast gdy wybierzemy z menu aplikacji pozycję Wykres Czasowy, na ekranie pojawi się generowany w czasie rzeczywistym wykres obrazujący siłę sygnału sieci.
Ponieważ ten wykres jest tworzony na bieżąco, nadaje się do sprawdzenia, w którym miejscu naszego domu sygnał naszej sieci jest najsłabszy czy najsilniej zakłócany przez sąsiadujące sieci.
WirelessKeyView – gdy zapomniałeś hasła do Wi-Fi
WirelessKeyView to prosty w obsłudze program, który wyświetla informacje o nazwach (SSID) i hasłach do wszystkich sieci Wi-Fi, z jakimi komputer, na którym uruchamiamy tę aplikację, kiedykolwiek się połączył. Dzięki temu w sytuacji, gdy zapomnimy hasła do sieci, a będziemy chcieli podłączyć do niej nowe urządzenie, nie będziemy musieli resetować ustawień rutera. Wystarczy uruchomić WirelessKeyView na dowolnym komputerze, który ma już połączenie z daną siecią, i z okna programu odczytać hasło dostępowe. W przypadku sieci domowej możemy też sprawdzić hasło, logując się do panelu administracyjnego rutera i sprawdzając za jego pośrednictwem ustawienia naszego Wi-Fi.
WiFi Analyser – szybkie mierzenie siły sygnału
Wifi Analyser to narzędzie mobilne do łatwej diagnostyki sieci Wi-Fi. W przeciwieństwie do poprzedniej aplikacji, ten program lepiej nadaje się do szybkiego zmierzenia siły sygnału naszej sieci, a nie do sprawdzenia wszystkich sieci w okolicy.
1. Po uruchomieniu aplikacji zobaczymy interfejs stylizowany na miernik sygnału.
Na bieżąco, gdy chodzimy ze smartfonem po domu, aplikacja mierzy siłę sygnału naszej sieci Wi-Fi (tej, z którą smartfon jest w danym momencie połączony). Podaje też minimalną i maksymalną siłę sygnału, pomiar średni (z ostatnich 10 sekund) i takie parametry, jak szybkość połączenia, adres MAC, adres IP, częstotliwość (pasmo) i kanał. W dolnej części ekranu kreślony jest na bieżąco wykres siły sygnału naszej sieci. Dostęp do pozostałych funkcji aplikacji uzyskujemy za pośrednictwem czterech ikon rozmieszczonych wzdłuż dolnej krawędzi ekranu.
2. Wskazanie drugiej z czterech ikon funkcyjnych aplikacji powoduje wyświetlenie wykresu siły sygnału wykrytych sieci Wi-Fi oraz kanałów, w jakich te sieci pracują.
W dolnej części ekranu wymienione są nazwy wykrytych sieci. Możemy łatwo usuwać z wykresu niepotrzebne dane, usuwając zaznaczenia z pól wyboru po prawej stronie.
3. Aplikacja może też tworzyć w czasie rzeczywistym wykres mocy sygnału różnych sieci w okolicy. Możemy usuwać z wykresu sieci, zostawiając tylko te, które nas interesują.
4. Ostatni ekran aplikacji pokazuje listę parametrów wykrytych sieci Wi-Fi: nazwy sieci, adresy MAC ruterów/punktów dostępowych, pasma (częstotliwości), kanały i typy szyfrowania, a po prawej stronie – siła sygnału.