- Dell Inspiron G5
- Dream Machines G1060-15PL31
- Asus ROG Strix GL503VM
Czy iPad Pro może zastąpić laptopa?
iPad Pro to najnowszy z przedstawicieli bardzo wydajnych tabletów - sprzętów mających zastępować nam laptopy. Jest także wyjątkowo drogi jak na sprzęt, na który większość z nas patrzy jak na narzędzie do przeglądania Facebooka przy porannej kawie. Ile warte są zapewnienia Apple? Czy warto wybrać takie urządzenia zamiast laptopa? I jakiego notebooka możemy kupić w cenie iPada Pro? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
iPady od początku ich produkcji uznawane były przez wielu za najlepsze tablety na rynku i wzór, który powinni ścigać inni producenci tego typu urządzeń. Apple w swojej ofercie ma także tablet na sterydach - model z dopiskiem "Pro" w nazwie. Na dopingu jest także jego cena, bo za najnowszy model o przekątnej 11" w najtańszej wersji trzeba zapłacić 3799 zł, a wariant z ekranem o przekątnej 12,9" to dodatkowy tysiąc zostawiony u sprzedawcy. Co za tę niemałą kwotę otrzymujemy?
iPad Pro to wyjątkowo wydajne urządzenie jak na tablet. Według zapewnień Apple ma on pozwalać nie tylko na wygodną pracę nawet w czasie zaawansowanej obróbki zdjęć w programie Photoshop, ale okaże się również wydajną konsolą. Do zalet iPada Pro należy także zaliczyć poręczny rysik, który ułatwia pracę. Jeśli dodamy do tego bardzo dobry ekran, możliwość dołączenia bardzo smukłej klawiatury, niewielkie rozmiary oraz wagę i długi czas pracy na baterii, powinniśmy otrzymać urządzenie, które może zastąpić laptopa, ale czy tak jest w rzeczywistości?
Do niewątpliwych zalet iPada Pro należy mobilność. Ten lekki sprzęt możemy zabrać ze sobą wszędzie i nie martwić się, że będzie ciążył nam w torbie lub plecaku. Pozwoli także dość komfortowo pracować, jednak nie będzie w stanie zastąpić nam w 100% laptopa. W podobnej cenie znajdziemy w polskich sklepach sprzęty nie tylko wydajniejsze, ale również konwertowalne z obsługą rysika, oraz takie, na których będziemy mogli komfortowo grać w najnowsze tytuły. Więc zanim zdecydujecie się na zakup iPada Pro w nadziei, że zastąpi Wam laptopa, sprawdźcie jakie alternatywy oferują inni producenci.
Laptop konwertowalny
Ta grupa urządzeń jest coraz popularniejsza wśród konsumentów. Ich niewątpliwą zaletą jest obracany o 360 stopni dotykowy ekran. Taka konstrukcja sprawia, że z laptopa konwertowalnego możemy korzystać w tradycyjny sposób lub użyć go jako tabletu. Jednym z najciekawszych urządzeń tego typu jest Lenovo Yoga 730. Ten notebook jest zbudowany z aluminium, dzięki czemu jest bardzo wytrzymały i prezentuje się o wiele lepiej niż konkurencja wykorzystująca plastiki. Sprzęt jest także wydajny. Zastosowano w nim procesor Intel Core i5-8250U, 8 GB RAM, a za szybki dostęp do danych odpowiada nośnik SSD o pojemności 256 GB. Mimo niewielkich rozmiarów i wadze 1,12 kg nie zabrakło w nim także pojemnej baterii, która pozwala na 11,5 h pracy bez konieczności podłączania zasilacza.
Lenovo Yoga 730 to nie jedyny laptop konwertowalny, którym warto się zainteresować. Poniżej znajdziecie kilka propozycji w cenie podobnej do iPada Pro.
Laptop 2 w 1
Tak klasa urządzeń jest bardzo podobna do iPada Pro. Są jednak wydajniejsze, bo używają komponentów znanych z komputerów klasy PC, a nie rozwiązań przeznaczonych wyłącznie dla urządzeń mobilnych. Laptopy 2 w 1 to komputery zamknięte w obudowie przypominającej tablet, ale z możliwością szybkiego podłączenia do nich klawiatur. Współpracują także z rysikami. W tej kategorii laptopów najlepiej prezentuje się Microsoft Surface Pro wyposażony w procesor Intel Core i5-7300U, 8 GB RAM oraz nośnik SSD o pojemności 128 GB. Jest to propozycja dla osób szukających wydajnego, ale lekkiego komputera przenośnego. Microsoft Surface Pro pozwala na ponad 12 godzin pracy na jednym ładowaniu. Zaletą sprzętu od Microsoftu jest również to, że występuje w różnych konfiguracjach sprzętowych, możemy więc wybierać spośród egzemplarzy z różnymi procesorami, ilością RAM i pojemnością SSD. Niedawno Microsoft zaprezentował tańszą wersję laptopa 2 w 1 - Surface Go. Nie jest on tak wydajny, jak model z dopiskiem Pro w nazwie, ale kosztuje zdecydowanie mniej. Nie tylko Microsoft ma w swoje ofercie ciekawe laptopy 2 w 1.
Laptop do grania
iPad Pro ma świetnie sprawdzać się w czasie grania. Należy pamiętać jednak o tym, że uruchomimy na nim wyłącznie gry mobilne, o takich hitach jak Red Dead Redemption 2 możemy po prostu zapomnieć. Mimo zapewnień Apple, że najnowsza wersja tabletu świetnie sprawdzi się jako konsola, trzeba więc traktować z przymrużeniem oka, a jeśli zależy Wam na płynnej rozgrywce, to musicie zdecydować się na zakup laptopa gamingowego. Jeśli możecie wydać na taki sprzęt około 5000 zł, czyli tylko trochę więcej niż za większy wariant iPada Pro, to powinniście zainteresować się Acerem Nitro 5. Jest on wyposażony w 4-rdzeniowy procesor Intel Core i5 8. gerneracji, 8 GB RAM, SSD o pojemności 512 GB oraz kartę graficzną Nvidia GTX 1060. Te komponenty pozwolą Wam cieszyć się płynną grafiką nawet w najnowszych tytułach w rozdzielczości Full HD, jednak nie zawsze w najwyższych ustawieniach graficznych. Dodatkową zaletą tego laptopa jest wydajny układ chłodzenia dbający o niskie temperatury pracy komponentów. Jeśli Nie przypadł Wam do gustu ten Acer Nitro 5, to możecie zainteresować się laptopami gamingowymi innych producentów:
iPad Pro jest z pewnością bardzo ciekawym sprzętem jeśli spojrzymy na niego jak na tablet. Jednak mimo bardzo dobrej wydajności pozostanie tylko tabletem. Może w pewnych zastosowaniach zastąpić tablet, ale osoby, które potrzebują sprzętu do pracy albo grania powinny zastanowić się nad zakupem notebooka, zwłaszcza, najnowszy iPad Pro jest urządzeniem po prostu drogim.
Pamiętajcie, że trwa głosowanie w naszym plebiscycie Tech Awards 2018. Możecie w nim wyłonić najlepsze produkty, usługi i marki bieżącego roku. Możecie także wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Na wszystkie spośród 144 produktów możecie głosować na stronie plebiscy tu - techawards.onet.pl - a jeśli chcielibyście wyróżnić jedynie smartfony, ułatwi Wam to zamieszczony niżej widżet.