Windows czy macOS? Co lepiej sprawdzi się w firmie?
Pytanie postawione w tytule tego tekstu jest nieco przewrotne. Z jednej strony wielu domowych użytkowników stojąc przed wyborem kolejnego komputera do pracy zadaje sobie właśnie takie pytanie, odpowiedzi dokonując w oparciu o osobiste preferencje czy opinie znajomych. W rzeczywistości biznesowej jednak, to nie preferencje, ani opinie przyjaciół powinny decydować o doborze optymalnego sprzętu do firmy. Nie znaczy to jednak, że pytanie traci na aktualności, lecz tyle, że wyboru trzeba dokonać kierując się potrzebami firmy i celem biznesowym jaki chcemy osiągnąć.
Dlaczego Windows?
System operacyjny Windows to najpopularniejsze oprogramowanie sterujące pracą komputerów na świecie, także w Polsce. Według danych statystycznych firmy Gemius (najnowszych notowań obejmujących wrzesień br.) Spośród wszystkich komputerów, których użytkownicy korzystali z internetu, aż 93,35 proc. maszyn pracuje pod kontrolą różnych wersji systemu Microsoft Windows. Największy odsetek w tej grupie stanowią komputery z zainstalowanym systemem Windows 10 – najnowszą generacją tego systemu – których jest w całej puli komputerów aż 42,95 proc. Dla porównania, sprzęt z systemem macOS stanowił we wrześniu zaledwie 2,74 proc. wszystkich komputerów, które w Polsce łączyły się z Siecią. Widać wyraźnie, że gdyby kryterium wyboru była popularność danego rozwiązania, to wybór systemu jest oczywisty – tylko Microsoft Windows. Tyle że, jak wcześniej wspomnieliśmy, to nie popularność decyduje o sukcesie w biznesie. Lecz efektywność rozumiana jako idealne dopasowanie wybranego sprzętu i oprogramowania do faktycznych potrzeb danej działalności.
Popularność Microsoft Windows wynika przede wszystkim z tego, że system ten jest opracowany w taki sposób, by działał poprawnie na bardzo wielu komputerach. Powszechność wykorzystania implikuje dodatkowo bardzo dużą bazę aplikacji użytkowych tworzonych specjalnie na platformę Windows. Dla żadnego innego systemu operacyjnego nie opracowano tak wielu programów jak dla Microsoft Windows. Oznacza to, że jeżeli poszukujemy konkretnego rozwiązania, aplikacji zdolnej do wykonywania specyficznych, potrzebnych nam działań, duża szansa, że znajdziemy właśnie program działający na platformie Windows. Nawet jeżeli potrzebny nam program nie istnieje, to łatwiej znaleźć kompetentny zespół programistów zajmujący się opracowywaniem aplikacji dla systemu Windows, niż dla jakichkolwiek innych systemów operacyjnych. Oczywiście popularność Windows wynika też stąd, że niemal wszystkie komputery PC istniejące na świecie wykorzystują architekturę procesorów x86, opracowaną przez firmę Intel. Zresztą sama nazwa x86 wywodzi się właśnie z pierwszych procesorów Intela zgodnych z tą architekturą, które w swoich nazwach numerycznych (8086, 80286, 80386 itd.) miały właśnie końcówkę 86. Również dziś najnowsze, bardzo wydajne obliczeniowo i energooszczędne procesory Intela to centralne jednostki większości komputerów PC działających na świecie.
Dlaczego macOS?
System Apple macOS jest systemem operacyjnym o zupełnie odmiennej koncepcji niż Microsoft Windows. Przede wszystkim jest to system przeznaczony wyłącznie dla autorskich produktów firmy Apple. Instalowanie tego oprogramowania na komputerach nie będących produktami koncernu Apple jest nielegalne. Już samo ograniczenie dostępności oprogramowania do puli komputerów produkowanych wyłącznie przez jedną firmę wyjaśnia znacząco mniejszą popularność systemu macOS. Niemniej komputery z tym systemem wciąż są chętnie wybieranymi urządzeniami zarówno przez niektórych konsumentów jak i firmy. Najlepszy dowód, że odsetek komputerów pracujących pod kontrolą systemu Apple macOS od wielu lat pozostaje zasadniczo niezmienny. To oznacza tylko jedno – istnieje nisza zastosowań, w której sprzęt ten doskonale się odnajduje. Gdyby było inaczej, logiczne, że sprzęt z Windows wyparłby konkurencyjne rozwiązania. Z pewnością każdy zna stare powiedzenie „w biznesie nie ma sentymentów”, ale większość z nas rozumie to nieco na wyrost, poczytując je jako swego rodzaju apoteozę kapitalistycznej bezduszności. Tymczasem w poruszanym tu kontekście wyboru optymalnego sprzętu do firmy powinniśmy to twierdzenie rozumieć inaczej: to nie nasze sentymenty do konkretnych rozwiązań powinny decydować o wyborze, lecz funkcjonalność danego rozwiązania i jej dopasowanie do naszej działalności gospodarczej.
Co wybrać?
Komputery Apple wraz z dopasowanym do nich producenckim systemem operacyjnym to częsty wybór firm specjalizujących się w projektowaniu, grafice reklamowej itp. Nie oznacza to, że komputery z systemem Windows się do tego nie nadają, ale sprzęt z systemami Microsoftu zobaczymy znacznie częściej w firmach wymagających specjalistycznych systemów ERP, typowych narzędzi biurowych, systemów sprzedażowych, zarządzania relacjami z klientami (CRM) itp. Uczciwa odpowiedź na pytanie, co lepsze: Windows czy macOS brzmi „to zależy, do czego chcesz wykorzystywać sprzęt w firmie”. Oba systemy operacyjne mają swoje zalety i w pewnych warunkach okazują się rozwiązaniem lepszym. Ważne by określić potrzeby firmy i dopiero na tej podstawie dobrać właściwy sprzęt, metody jego finansowania (np. Leasing IT), tak by nabyty park maszynowy okazał się maksymalnie efektywny w kontekście prowadzonej działalności. W końcu działalność prowadzimy po to, by osiągać zysk. I temu ma służyć pracujący dla nas komputer – niezależnie od tego pod kontrolą jakiego systemu operacyjnego pracuje.