Ubuntu 18.04 - poznaj najpopularniejszą dystrybucję Linuxa

    Najbardziej znana dystrybucja systemu operacyjnego Linux, przeznaczona głównie do zastosowań domowych i biurowych, w najnowszej odsłonie Bionic Beaver – Bioniczny Bóbr. To pierwsza od lat wersja oznaczona jako LTS (Long Time Support) – będzie ona wspierana przez pięć lat aż do 2023 roku.

    Najważniejsza zmiana w tej wersji systemu to powrót do znanego z wcześniejszych wydań środowiska graficznego GNOME i porzucenie mniej wydajnego i nielubianego przez użytkowników Unity. Wprowadzono też wiele poprawek i aktualizacji, które były zgłaszane przez użytkowników. Domyślnie dostępne po zainstalowaniu systemu programy nie zostały wybrane przez deweloperów, ale przez społeczność korzystającą z Ubuntu. Jest to świetne rozwiązanie, które jednocześnie pokazuje, że deweloperom zależy na opinii użytkowników ich systemu.

    Nową dostępną standardowo funkcją jest przejście w stan wstrzymania po 20 minutach bezczynności, jeśli nasze urządzenie jest zasilane z akumulatora – to wygodne dla użytkowników laptopów. System można wypróbować w wersji Live bez instalowania go w komputerze – wystarczy wypalić zamieszczony na DVD obraz ISO na czystej płycie i uruchomić z niej komputer. Ubuntu można uruchamiać również z pamięci USB, jeśli stworzymy bootowalny nośnik za pomocą zamieszczonego na płycie programu Rufus. Ubuntu można wypróbować również w Windows, uruchamiając go w maszynie wirtualnej utworzonej w programie VirtualBox, który też znajdziemy na płycie Niezbędnika 5/2018. 

    Klasyk w świecie Linuxa

    Od wielu lat Ubuntu jest jedną z najbardziej dopracowanych dystrybucji. W wersji 18.04.1 poprawiono szatę graficzną, szybkość działania systemu i dodano wiele nowych funkcji. Jest to doskonała propozycja dla osób początkujących w świecie Linuxa, ponieważ w sklepie w systemie znajdziemy mnóstwo aplikacji, a dodatkowe łatwo zainstalujemy. Właściwie w ogóle nie ma potrzeby uruchamiać terminalu i wpisywać skomplikowanych komend. System obsługuje się bardzo intuicyjnie. 

    System operacyjny Ubuntu 18.04.1 LTS

    Wymagania minimalne

    • 2 GB RAM
    • 25 GB wolnego miejsca na dysku
    • karta graficzna działająca z minimalną rozdzielczością 1024×768
    • napęd DVD albo port USB

    Standardowe programy dostępne po instalacji

    • przeglądarka internetowa: Mozilla Firefox
    • odtwarzacz wideo: Totem
    • odtwarzacz muzyki: Rhythmbox
    • pakiet biurowy: LibreOffice
    • klient poczty e-mail: Thunderbird

    Tworzymy bootowalny nośnik USB z wersją Live Ubuntu - Rufus

    Po utworzeniu bootowalnego nośnika z wersją Live Ubuntu będziemy mogli przetestować Linuxa bez konieczności instalowania go na dysku komputera. Do wykonania tego zadania będzie nam potrzebny pendrive o rozmiarze minimum 4 GB, program Rufus oraz obraz systemu w wersji ISO (dostępny na płycie Niezbędnika 5/2018). Uwaga! Obraz ISO systemu Ubuntu możemy również pobrać z KŚ+.

    1. Po umieszczeniu płyty w napędzie i uruchomieniu programu startowego płyty Niezbędnika 5/2018 przechodzimy do kategorii LinuxUbuntu 18.04.1 i klikamy u dołu okna na Kopiuj, po czym zapisujemy obraz na dysku.

    2. Teraz podłączamy nośnik USB i uruchamiamy program Rufus. Następnie wybieramy nasz nośnik i w polu Wybór bootowania klikamy na Wybierz. Przechodzimy do lokalizacji z zapisanym obrazem Ubuntu i wskazujemy go.

    3. Pozostaje nam kliknąć na Start, wyrazić zgodę na usunięcie wszystkich danych z pendrive'a i poczekać na zakończenie procesu.

    4. Restartujemy komputer i zmieniamy ustawienia BIOS/UEFI tak, aby komputer uruchomił się z nośnika bootowalnego – możemy wypróbować Ubuntu.

    Wysokiej jakości tapety

    Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na wolną przestrzeń pulpitu i wybraniu opcji Zmień tło pulpitu, a następnie kliknięciu na Tło możemy wybrać jedną z wielu tapet o wysokiej rozdzielczości. Możemy w ten sposób dopasować wygląd naszego pulpitu do naszych upodobań.

    Aktualizacje systemu

    Ubuntu automatycznie po uruchomieniu systemu raz na jakiś czas sprawdza aktualność naszego systemu i informuje o możliwości wykonania uaktualnienia różnych pakietów.

    Jeśli klikniemy na Ustawienia, będziemy mogli skonfigurować częstotliwość sprawdzania dostępności aktualizacji oraz określić, jakie działania mają być automatycznie podejmowane. Jest to duża przewaga w stosunku do systemu Windows, gdzie w wersji Home użytkownik ma bardzo ograniczoną kontrolę nad procesem aktualizacji.

    Oprogramowanie Ubuntu

    Systemowy sklep z aplikacjami o nazwie Oprogramowanie Ubuntu został ulepszony graficznie. Interfejs jest teraz znacznie bardziej przejrzysty, a znajdowanie programów jeszcze łatwiejsze. Możemy skorzystać z funkcji wyszukiwania lub z dostępnych kategorii. 

    Instalacja programów ze sklepu jest bardzo prosta. Wystarczy wybrać program, klikając na jego miniaturę, następnie kliknąć na Zain­staluj, podać hasło administratora i program zostanie zainstalowany oraz automatycznie umieszczony na liście dostępnych aplikacji.

    Instalowanie programów spoza sklepu

    W sklepie z aplikacjami Oprogramowanie Ubuntu jest wiele programów, ale nie wszystkie – nie znajdziemy w nim tych, które nie są otwartoźródłowe. Co zatem zrobić, jeśli chcemy zainstalować choćby Chrome czy Skype’a? Możemy to zrobić podobnie jak w Windows. Oto jak zainstalować przeglądarkę Chrome.

    1. Uruchamiamy przeglądarkę Firefox (skrót jest na pasku szybkiego wyboru), wchodzimy na stronę domową Google i klikamy na Pobierz Chrome.

    2. Zaznaczamy opcję pobierania pakietu z rozszerzeniem .deb i klikamy na Zaakceptuj i zainstaluj. Pobierając inne programy, także zawsze szukamy paczek z rozszerzeniem .deb – są to odpowiedniki plików .exe w Windows.

    3. Wybieramy opcję uruchomienia instalacji bezpośrednio po pobraniu, w sekcji Po zakończeniu pobierania: wybierając Instalacja oprogramowania. Klikamy na OK.

    4. Po chwili pojawi się okno instalatora, a my musimy jedynie kliknąć na Zainstaluj. Skrót do programu zostanie umieszczony na liście wszystkich naszych aplikacji.

    Tryb nocnego światła

    Korzystanie z komputera w nocy bez odpowiedniego oświet­lenia może męczyć oczy. W Ubuntu pojawił się dostępny domyślnie specjalny tryb nocny, który pozwala na ustawienie automatycznej zmiany wyświetlanego koloru ekranu na bardziej ciepły w nocy, co ma poprawić komfort pracy.

    1. Klikamy w prawym górnym rogu ekranu i wybieramy ikonę ustawień.

    2. Następnie klikamy po lewej stronie na Urządzenia, a na następnym ekranie na Ekrany.

    3. Po prawej stronie znajdziemy opcję Nocne światło. Klikamy na nią, by ją aktywować. Możemy ustawić ręcznie  godziny działania tego trybu lub pozostawić domyślne działanie od zachodu do wschodu słońca.