Najlepsze gadżety na pulpit Windows - sprawdź, jak ułatwić i usprawnić sobie pracę

    Pulpit Windows jest jak biurko – od porządku i ergonomii jego organizacji zależy wygoda i sprawność naszej pracy. Działanie, funkcjonalność i wygląd pulpitu możemy poprawić, korzystając z narzędzi, które znajdziemy w tym poradniku.

    Sprytne rozwiązania

    Pulpit to nie tylko przestrzeń do przechowywania ikon i wywoływania menu Start. Możemy zintegrować z nim wiele narzędzi, by pewne czynności dało się wykonywać lub kontrolować bez konieczności uruchamiania osobnych, ciężkich programów. Poznajmy te sprytne sposoby na usprawnienie pracy.

    f.lux - program zmieniający barwy monitora w cyklu dobowym

    Aplikacja f.lux powstała z myślą o oczach osób, które korzystają z komputera po zmroku i w okolicach świtu, a także w różnych warunkach oświetleniowych. Pozwala na zmianę barw wyświetlanych przez monitor, między innymi po to, by uniknąć niekorzystego wpływu na zdrowie emitowanego przez ekrany niebieskiego światła. Działanie f.lux z jednej strony ułatwia zasypianie po długiej pracy przed monitorem, a z drugiej pomaga wdrożyć się w nowy dzień.

    Funkcje programu

    kontroluje jasność ekranu

    dobiera temperaturę barw

    działa w cyklu dobowym

    uwzględnia typ oświetlenia

    Ustawienie naszej lokalizacji

    Jedną z pierwszych akcji, jakich wymaga od nas program f.lux, jest podanie swojego położenia. Baza danych programu zawiera informacje zarówno o wschodach i zachodach słońca na danym terenie, jak i o warunkach oświetleniowych (czyli między innymi o temperaturze światła w ciągu dnia). Gdy wybierzemy na przykład Warszawę, aplikacja automatycznie dobierze ustawienia najlepsze dla tego miasta. F.lux w nocnej porze sprawi, że nasz ekran nabierze ciepłych barw, upodabniając go do blasku świecy o skrajnie pomarańczowym odcieniu. W trakcie dnia będzie się to płynnie zmieniało, aż do podstawowych ustawień w godzinach dziennych.

    Dodatkowe efekty obrazu

    Aplikacja ma również dodatkowe możliwości. Po kliknięciu na ikonę menu w lewym górnym rogu okna rozwiniemy listę, z której można wybierać różne dodatkowe efekty, jak na przykład skala szarości czy barwy... himalajskiej solnej lampy. Efekty te działają na poziomie systemowym, będą więc widoczne niezależnie od uruchomionej aplikacji.

    Volume2 - poszerza możliwości miksera głośności Windows

    Volume2 to program, który zwiększa kontrolę użytkownika nad dźwiękami systemu oraz poszczególnych aplikacji (pozwala korzystać w tym celu z myszy, klawiatury i specjalnego paska przy krawędzi ekranu). Po jego instalacji w zasobniku systemu pojawi się nowa ikona. Po kliknięciu na nią uzyskamy dostęp do szczegółowych opcji ustawień głośności komputera. Aby zmienić język programu na polski, wybieramy z menu po lewej stronie zakładkę Language, a następnie na liście po prawej odnajdujemy Polish (PL). Wystarczy teraz kliknąć na Apply u dołu okna.

    Funkcje programu

    poprawia kontrolę nad dźwiękami

    umożliwia dokładny dobór głośności

    kontroluje dźwięki z poziomu klawiatury

    pozwala zmienić wygląd paska głośności

    Skróty klawiaturowe

    Jedną z ważnych funkcji Volume2 jest możliwość sterowania dźwiękami za pomocą skrótów klawiaturowych. Listę skrótów możemy znaleźć w oknie programu, wybierając z menu po lewej stronie zakładkę Klawiatura. Własne skróty możemy dodać, klikając na przycisk Dodaj.

    Wybór wyglądu

    Jedną z pierwszych opcji, dostępną jeszcze podczas instalacji tego programu, jest możliwość wyboru wyglądu paska głośności Volume2 widocznego na pulpicie.

    Do wyboru mamy cztery domyślne ustawienia, z czego podstawowy wzorowany jest na systemowym narzędziu głoś­ności Windows 10. Po instalacji w zakładce OSD pojawia się jednak znacznie więcej opcji zmiany nakładki Volume2.

    Stickies - notatki na monitorze

    Stickies to elektroniczna wersja żółtych samoprzylepnych karteczek – bardzo wygodny sposób na umieszczanie notatek na ekranie komputera. Program działa pod Windows 10 i w starszych systemach (aż do Windows XP). Żółte karteczki nie muszą być żółte – ich wygląd możemy dostosowywać. Dopóki ich nie skasujemy, pozostają na pulpicie, oczywiście także po ponownym uruchomieniu komputera. Oprócz tekstu na e-karteczkach możemy umieszczać także obrazy. Ciekawą możliwością Stickies jest ustawianie alarmów. Na płycie Niezbędnika 5/2019 znajdziemy także spolszczenie do programu.

    Funkcje programu

    wygodny sposób na zapisywanie rzeczy do zrobienia 

    dostosowywanie czcionki i koloru tła

    możliwość ustawiania alarmów

    Wygląd karteczek

    Po instalacji program Stickies jest widoczny w zasobniku systemowym obok zegara. Dwukrotne kliknięcie na ikonę żółtych karteczek spowoduje pojawienie się nowego okna na notatkę. Aby spersonalizować wygląd karteczki, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę Stickies, wybrać z menu Opcje..., a następnie przejść do zakładki Wygląd. Jedną z ważniejszych funkcji jest dopasowanie przezroczystości karteczek – może się to przydać na przykład podczas robienia notatek z oglądanego wideoporadnika.

    Alt+S

    Kombinacja klawiszy Alt+S, czyli polski znak ś, w aplikacji Stickies domyślnie powoduje wywołanie nowej karteczki. Warto więc zmienić to ustawienie w zakładce skrótów klawiaturowych. Dokonamy tego, wymieniając S na inny klawisz, lub wyrzucając Alt z kombinacji. Zmiany zaczną działać po ponownym uruchomieniu programu.

    AquaSnap - zaawansowany menedżer okien

    Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu Aqua­­Snap problem wykorzystania przestrzeni pulpitu na dopasowanie okien różnych aplikacji przestaje istnieć. Proste skróty klawiaturowe umożliwiają zmianę położenia każdego okna w locie. Dodatkowo, zlepione ze sobą okienka będą zmieniały wielkość względem siebie, dopasowując swój kształt tak, by nie pozostawić wolnego miejsca, jeżeli nie zdecydujemy się go zagospodarować.

    Program działa w tle. Jego ikonę znajdziemy w zasobniku systemowym. By otworzyć okno ustawień, klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy Ustawienia.

    Funkcje programu

    obsługa monitorów 4K i pracy wielomonitorowej

    łatwe dzielenie pulpitu

    wygodne rozmieszczanie okien

    AquaMagnet

    W wersji darmowej aplikacji Aqua­Snap znajduje się również funkcja AquaMagnet, która przyciąga do siebie znajdujące się w pobliżu okienka – zachowują się one jak namagnesowane. Puszczone w niewielkiej odległości połączą się ze sobą, nie nachodząc na siebie, ale również nie pozostawiając wolnych przestrzeni. Szczegóły działania opcji dostosujemy w ustawieniach programu na zakładce AquaMagnet.

    Skróty

    AquaSnap umożliwia kontrolowanie położenia i zachowania okien za pomocą skrótów, które znajdziemy w oknie ustawień w zakładce Skróty klawiszowe. Dla wygody zostały one podzielone na kilka kategorii. Na przykład w sekcji Przenieś okno na inny ekran znajdziemy skróty do pracy z wieloma monitorami.

    Najciekawsze modyfikacje pulpitu

    Oto najciekawsze narzędzia pozwalające na zmianę wyglądu pulpitu Windows (na płycie Niezbędnika 5/2019 znajdziemy ich więcej). Pozwalają one odmieniać wygląd charakterystycznych elementów systemu i dodawać na pulpit przydatne widżety, takie jak okno z informacjami o pogodzie, dobrze widoczny zegar czy raporty o pracy podzespołów.

    Rainmeter

    Rainmeter może wyświet­lać prognozę pogody, nagłówki aktualności z serwisów informacyjnych, potrafi również monitorować pracę podzespołów komputera. Wszystkie te elementy można konfigurować, a ich liczbę i typ – łatwo zmieniać za pomocą dostępnych w internecie gotowych dodatków i skórek.

    8GadgetPack

    Zestaw gadżetów na pulpit do systemów Windows 10 i 8. 8GadgetPack dodaje do pulpitu pasek boczny, na którym możemy umieścić gadżety monitorujące pracę podzespołów, wyświetlające prognozę pogody, analogowy zegar ze wskazówkami czy też aktualną zawartość systemowego schowka.

    Open Shell

    Następca programu Classic Shell, daje użytkownikom Windows 10 i 8 możliwość przywrócenia klasycznego wyglądu menu Start. Do dyspozycji mamy trzy style: klasyczny, Windows XP i Windows Vista/Windows 7. Open Shell pozwala też zmieniać przycisk Start. Obsługuje skórki i oferuje wiele ulepszeń i zmian w interfejsie użytkownika Windows.

    Najlepsze wygaszacze ekranu

    Oto najciekawsze wygaszacze ekranu, które znajdziemy na płycie Niezbędnika 5/2019. Jedne z nich są bardziej klasyczne, inne potrafią zaskoczyć. Gdy zainstalujemy je z płyty, ich ustawienia dostroimy w systemowym oknie Ustawienia wygaszacza ekranu, które znajdziemy, na przykład wpisując wygaszacz w wyszukiwarkę systemową.

    Aerial Screensaver

    Ten wygaszacz ekranu powstał na bazie ujęć nakręconych nad kilkoma dużymi miastami Stanów Zjednoczonych na zlecenie firmy Apple dla Apple TV. Dzięki aplikacji Aerial widoki te możemy przenieść do komputerów z systemami Windows 7, 8 i 10. Wygaszacz Aerial działa również na komputerach podłączonych do kilku ekranów – obraz wyświetla się na wszystkich. Pliki z wygaszaczem należy umieścić w folderze C:\Windows, a następnie na pasku wyszukiwania wpisać wygaszacz i wybrać opcję Zmień wygaszacz ekranu. W rozwijanym menu powinna pojawić się opcja Aerial.

    Electric Sheep

    Trudno powiedzieć, czy ta aplikacja to wygaszacz, eksperyment czy już dzieło sztuki. Electric Sheep komunikuje ze sobą wszystkie śpiące z jego udziałem komputery i z ich pomocą tworzy przedziwne, abstrakcyjne wzory, określane mianem owiec (ang. sheep). Trzeba przyznać, że powstające w ten sposób obrazy potrafią zahipnotyzować.

    Fliqlo Screensaver

    Praktyczny wygaszacz. Potrafi zamienić nasz komputer w zegar klapkowy, czyli taki, jaki często pojawia się na filmach albo na... dworcach. Fliqlo Screensaver wyświetla więc godziny w czytelny sposób – czas widać nawet z daleka. Możemy przełączać się między formatami 12- i 24-godzinnym. Wygaszacz automatycznie dostosowuje się do rozdzielczości ekranu.