Microsoft Surface Laptop 3 - test najnowszego notebooka z procesorem AMD Ryzen
Pod koniec tego roku Microsoft postanowił odświeżyć katalog swoich produktów przeznaczonych dla wymagających jakości klientów. Poza nowościami, jak Surface Neo czy Surface Pro X, zmian doczekały się też znane już produkty tego producenta, jak Surface Pro oraz Surface Laptop, które w najnowszych wariantach wyposażone zostały w debiutujące w tym roku procesory Intela z serii Ice Lake.
To jednak nie wszystkie zmiany, które czekały linię Laptop. Największą i budzącą sporo zainteresowania nowością było wprowadzenie, obok 13,5-calowych urządzeń, modeli z matrycą o przekątnej 15 cali i to bazujących na układach Ryzen specjalnie przygotowanych dla Microsoftu przez AMD. Oto krótka recenzja jak sprawdza się nowy Surface Laptop 3, urządzenie dla użytkowników oczekujących najwyższej jakości wykonania, ale w nieco większej niż do tej pory formie.
Microsoft Surface Laptop 3 - wygląd
Pod względem wyglądu 13,5 i 15-calowe Laptopy 3 są niemal identyczne, różnią się tylko nieznacznie skalą. Tak jak Laptop 2, oba modele charakteryzują się minimalistycznym i stonowanym wzornictwem, jednak w porównaniu do poprzedniej generacji dużą zmianą jest dostępność dwóch wariantów kolorystycznych, czarnego i platynowego z korpusem wykonanym w całości z aluminium, a nie charakterystycznej Alcantary.
15-calowy wariant ma niecałe 2 cm grubości i waży 1,5 kilograma. Dzięki wykorzystanym materiałom, spasowaniu elementów i prostocie kształtów urządzenie sprawia wrażenie bardzo solidnego i elegancko prezentuje się na biurku. Zdecydowanie docenią to esteci i osoby wymagające, aby ich laptop pasował do zajmowanego przez nich stanowiska.
Microsoft Surface Laptop 3 - ekran
Po podniesieniu klapy matrycy pierwsze, co przykuwa wzrok to duży ekran o proporcji 3:2. Dotykowy panel IPS ma rozdzielczość 2496 na 1664 pikseli i cechuje się dużą jasnością maksymalną, wysokim kontrastem, świetnym pokryciem palety sRGB i doskonałym odwzorowaniem kolorów, zatem zdecydowanie sprawdzi się nie tylko przy przeglądaniu, ale i tworzeniu multimediów.
Dużą zaletą urządzenia jest też znajdująca się nad ekranem kamera wspierająca logowanie przez Windows Hello oraz czujnik natężenia światła, który automatycznie reguluje poziom podświetlenia ekranu, co może korzystnie wpłynąć na czas pracy na zasilaniu akumulatorowym.
Microsoft Surface Laptop 3 - klawiatura, touchpad, głośniki i łączność
Bardzo dobrze sprawdza się też klawiatura. Choć początkowo sprawia wrażenie mocno plastikowej i niepasującej do reszty urządzenia, szybko docenimy intuicyjne (może poza przyciskiem on/off) ułożenie przycisków, głęboki skok klawiszy i wyraźny moment aktywacji, które przekładają się na wygodę i komfort pracy nawet podczas pisania dłuższych tekstów. Doskonale sprawdza się też spory i bardzo gładki touchpad, który fenomenalnie radzi sobie z rozpoznawaniem dotyku i gestów, a zintegrowane z nim przyciski myszy mają łatwy i przyjemny klik. Kolejnym mocnym punktem Laptopa 3 jest system audio. Reprodukowany przez głośniki dźwięk jest ciepły, wysokie tony nie kłują w uszy, wokale są przyjemne, i jak na tak małe urządzenie, jest zaskakująco bogaty w niższe tony.
Stosunkowo skąpo wygląda zestaw gniazd połączeniowych, poza służącym głównie do ładowania portem, Surface wyposażony jest jedynie w jedno złącze USB typu A oraz jedno USB typu C. Z jednej strony to niewiele, z drugiej, jeśli pomyślimy, co zwykle podłączamy do notebooka, może okazać się wystarczające. W porównaniu do wersji z procesorami Intela, w tej konfiguracji nie znajdziemy standardu łączności bezprzewodowej Wi-Fi 6.
Microsoft Surface Laptop 3 - wydajność
Za wydajność 15-calowego Laptopa 3 opowiada procesor Ryzen 5 3580 Microsoft Surfaca Edition. Tak jak spotykany w laptopach Ryzen 5 3500U, jest to układ 4-rdzeniowy i ośmiowątkowy, który może działać z maksymalnym taktowaniem 3,7 GHz. Procesory różnią się natomiast zintegrowanym układem graficznym. Radeon Vega 9 wyposażony jest w jeden rdzeń więcej oraz może pracować z wyższą częstotliwością. Do tego urządzenie dysponuje 8 GB pamięci operacyjnej DDR4 oraz nośnikiem SSD NVMe o pojemności 256 GB.
Taka konfiguracja zapewnia Laptopowi 3 przyzwoitą, choć bardzo nierówną wydajność. W wielu zastosowaniach wykorzystujących wielowątkowość urządzenie Microsoftu wypada lepiej niż konkurencja oparta na układach Intela, jednak w większości testów to jednak najnowsze procesory z serii Ice Lake wypadają lepiej.
Również w grach wydajność Laptopa 3 rozczarowuje. Vega 9 zdecydowanie lepiej radzi sobie niż UHD Graphics od Intela, ale pod względem wydajności zdecydowanie ustępuje najnowszym układom Iris Plus w intelowskich Ice Lake’ach. To jednak nie powinno być istotną wadą dla osób, do których skierowany jest ten produkt.
Microsoft Surface Laptop 3 - kultura pracy i czas działania
Pod tym względem Laptop 3 ponownie wypada bardzo dobrze. Podczas codziennego, mało intensywnego korzystania jak przeglądanie internetu, tworzenie dokumentów czy odpisywanie na maile urządzenie jest chłodne i działa zupełnie bezgłośnie. Oczywiście nieco inaczej to wygląda podczas grania, jednak nie jest to urządzenie stworzone z myślą o takim zastosowaniu. Również przyzwoity jest czas działania na zasilaniu akumulatorowym. W naszych testach Laptop 3 umożliwiał 8 godzin ciągłego przeglądania internetu lub ponad 10 godzin oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości. Osoby wybierające produkty Microsoftu powinny być usatysfakcjonowane takimi wynikami.
Microsoft Surface Laptop 3 - podsumowanie
Ze względu na swoją cenę Laptop 3 bez wątpienia należy do urządzeń klasy premium. Jednak nie tylko to o tym świadczy. Najnowszy notebook Microsoftu doskonale sprawdza się w codziennych zadaniach, gwarantuje doskonały obraz, ciche działanie i przyzwoity czas pracy z dala od gniazdka zasilania. Oczywiście urządzenie nie jest pozbawione wad, jednak dla docelowego odbiorcy są one mało istotne, zaś wszystkie wymienione zalety zdecydowanie sprawiają, że jest to bardzo dobre urządzenie dla osób ceniących jakość wykonania i dla których równie ważny jest prestiż i wizerunek.