Myszka bezprzewodowa - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem
Myszki bezprzewodowe to przydatne urządzenia, wspomagające korzystanie np. z laptopa. Dzięki nim nie musimy używać często bardzo uciążliwych touchpadów. Z pozbawionych kabli gryzoni korzysta się między innymi w biurach. Urządzenia te są coraz częściej cenione również przez graczy. Jaką myszkę bezprzewodową wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem? Oto wszystko, co powinniśmy o niej wiedzieć.
Jaka myszka bezprzewodowa do laptopa?
Na myszkę bezprzewodową zazwyczaj decydują się użytkownicy laptopów, dla których korzystanie z touchpada jest uciążliwe i mało precyzyjne. Brak kabla sprawia, że gryzoń świetnie zgrywa się z notebookiem i nie ogranicza jego mobilności.
Wybierając idealną myszkę do laptopa, warto zwrócić uwagę na rozmiar. Jeżeli często podróżujemy z notebookiem, zdecydowanie wygodniejszy będzie gryzoń o niewielkich wymiarach. Co prawda nie jest on aż tak ergonomiczny, jak więksi bracia, ale wynagradza niewielką wagą i dużą mobilnością.
Do podstawowych zadań biurowych, przeglądania internetu czy prostych gier wystarczy myszka z trzema przyciskami. Miłym uzupełnieniem mogą być dodatkowe klawisze nawigacyjne „przód” i „tył” czy konfigurowalna rolka. Jeżeli często wertujemy wielostronicowe dokumenty, zwróćmy uwagę, czy gryzoń został wyposażony w przycisk „odblokowujący” rolkę. Dzięki niemu kręci się ona znacznie szybciej, ułatwiając przewijanie stron.
Należy również pamiętać, by mysz była odpowiednio wyprofilowana i ergonomiczna. Jest to oczywiście kwestia indywidualna i zależna między innymi od sposobu chwytu.
Mysz bezprzewodowa – sposób łączności
Stwierdzenie, że mysz łączy się z komputerem w sposób bezprzewodowy, nie wyczerpuje tematu. Na rynku dostępne są np. modele gryzoni wykorzystujące tradycyjne fale radiowe, zazwyczaj o częstotliwości 2,4 GHz. W takim przypadku do działania wymagany jest tzw. dongle, podłączany do portu USB. To dzięki niemu myszka może się komunikować z komputerem.
Zaletą takiego rozwiązania jest stabilne i szybkie połączenie, bez zauważalnych zakłóceń czy opóźnień. Korzystanie z myszki zajmuje jednak jeden z portów USB, który w przypadku notebooków może być na wagę złota. Alternatywą jest mysz wykorzystująca technologię Bluetooth. W tym przypadku podłączanie dongle'a nie jest konieczne, oczywiście pod warunkiem, że nasz notebook jest wyposażony w moduł Bluetooth.
Gryzonie tego typu są jednak nieco droższe od swoich radiowych kuzynów, a ponadto nieco szybciej wyczerpują baterię. Są też bardziej problematyczne w użytkowaniu – w tańszych modelach może występować zrywanie połączenia czy kłopoty w parowaniu z notebookiem. Zdecydowanie mniej popularną opcją są natomiast myszki współpracujące z Wi-Fi. Także one nie wymagają podłączania dongle'a, jednak oferują przeciętne parametry i zdecydowanie trudniej znaleźć je w sklepach.
Myszka bezprzewodowa – najważniejsze parametry
Wybierając mysz bezprzewodową, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Definiują one komfort użytkowania urządzenia. Oto najważniejsze cechy:
czułość – wyrażana jest w DPI i określa, z jaką prędkością kursor porusza się po ekranie. Definiuje też to, jak bardzo precyzyjne ruchy można wykonywać. Do zastosowań biurowych w zupełności wystarczą sensory o rozdzielczości od 800 do 2000 DPI. Wyższe wartości powinny być brane pod uwagę wyłącznie w przypadku, gdy gryzoń ma również służyć do grania.
liczba przycisków – do zastosowań biurowych w zupełności wystarczą trzy (dwa podstawowe + rolka myszki). W przypadku konstrukcji gamingowych warto rozważyć zakup gryzonia z większą liczbą przycisków, które można programować.
kształt i wyprofilowanie – na rynku dostępne są myszki dla osób prawo- i leworęcznych. Niektórzy producenci posiadają też w swojej ofercie gryzonie o uniwersalnych kształtach, przeznaczone dla obu grup użytkowników. Są one jednak wyprofilowane mniej agresywnie, co może wpływać na mniejszy komfort użytkowania.
rodzaj sensora – ważna kwestia, szczególnie w przypadku konstrukcji gamingowych. Obecnie najpopularniejsze są myszki z czujnikiem optycznym i laserowym. Te pierwsze są przystosowane do poprawnego działania na różnych powierzchniach. Drugie najlepiej sprawdzają się na dedykowanych podkładkach.
opóźnienie – parametr ważny wyłącznie w przypadku myszek gamingowych. Im jest on wyższy, tym bardziej opóźniona będzie nasza reakcja w grach. Najlepsze modele niwelują czas opóźnienia do nawet 1 ms.
rodzaj baterii – szczególną uwagę należy też zwrócić na rodzaj zastosowanej baterii. W sklepach dostępne są myszki działające na popularne paluszki, a także takie, które posiadają wbudowane ogniwo. Te pierwsze są wygodniejsze w użytkowaniu, jednak wymagają zakupu paluszków. Drugie należy natomiast regularnie ładować za pomocą dedykowanego kabla lub ładowarki.
czas pracy – na komfort użytkowania wpływa też czas pracy na baterii. W przypadku urządzeń gamingowych jest on liczony w godzinach – dobrym wynikiem jest bateria oferująca około 20 godzin intensywnej rozgrywki. W przypadku egzemplarzy biurowych baterie należy ładować lub wymieniać znacznie rzadziej – nawet raz na kilka miesięcy.
Funkcje i dodatki myszek bezprzewodowych
Podstawowe parametry myszek bezprzewodowych to nie wszystko. Dobrze, jeżeli są one także wyposażone w funkcje dodatkowe, które uprzyjemniają korzystanie z komputera. Niektóre z nich są szczególnie ważne, gdy gryzoń ma nam służyć do grania.
dynamiczna zmiana czułości – część myszek, szczególnie gamingowych, wyposażona jest w dedykowany przycisk do zmiany czułości. Dzięki niemu możemy szybko przełączać się pomiędzy wybranymi wartościami. Inne DPI jest bowiem potrzebne do przeglądania internetu, a inne do dynamicznych strzelanek.
wskaźnik naładowania baterii – dzięki niemu w łatwy sposób oszacujemy, kiedy należy uzupełnić energię i unikniemy rozładowania w najmniej odpowiednim momencie.
specjalne oprogramowanie – pozwala dostosować najważniejsze parametry myszki (czułość, akceleracja sprzętowa itp.), zaprogramować działanie przycisków dodatkowych czy nawet zapisać specjalne makra.
antypoślizgowe powierzchnie – zlokalizowane w newralgicznych punktach ułatwiają chwyt myszki i zapewniają wysoki komfort użytkowania.
wbudowana pamięć – domena myszek gamingowych. Wbudowana pamięć umożliwia przechowywanie własnych ustawień bezpośrednio na urządzeniu. Dzięki temu będziemy mieli do nich natychmiastowy dostęp nawet po podłączeniu do innego komputera.
regulacja wagi – możliwość dostosowania wagi myszy za pomocą specjalnych ciężarków pozwala na lepsze dostosowanie jej do własnych preferencji.
teflonowe ślizgacze – umieszczone w odpowiednich miejscach ślizgacze z teflonu zapewniają świetny poślizg na większości powierzchni, co przekłada się między innymi na precyzję działania.
futerał – jeżeli często podróżujemy, warto zadbać o futerał dla myszki. Dzięki temu ochronimy sprzęt przed ewentualnymi uszkodzeniami i zminimalizujemy prawdopodobieństwo zgubienia któregoś z elementów zestawu.
Ile kosztuje myszka bezprzewodowa?
Ceny myszek bezprzewodowych są bardzo zróżnicowane. Podstawowe modele do pracy biurowej, bez dodatkowych przycisków i funkcji, można zakupić za kilkadziesiąt złotych. Nieco bardziej profesjonalne gryzonie z większą liczbą wodotrysków to koszt około 200 złotych. Zdecydowanie inaczej wygląda jednak segment bezprzewodowych myszek gamingowych. W tym przypadku sensowne modele rozpoczynają się od około 200 złotych. Najbardziej zaawansowane egzemplarze, przeznaczone dla wymagających graczy, mogą kosztować nawet 400-500 złotych.