Najciekawsze laptopy 2019 roku - do pracy i do zabawy
Trendy z ostatnich lat jasno pokazują, że zarówno dla kupujących, jak i dla producentów sprzętu komputerowego laptopy są coraz ważniejszym obszarem zainteresowania. Nie dziwi już fakt, że coraz większy odsetek sprzedawanych komputerów to właśnie urządzenia przenośne, a firmy dokładają wszelkich starań, że by ich produkty były dopracowane, wydajne i innowacyjne. Oto kilka tegorocznych laptopów, które naszym zdaniem zdecydowanie wyróżniały się na tle konkurencji.
Lenovo Yoga C940-14
Najnowsza Yoga jest świetnym laptopem konwertowalnym. Jej 14-calowy dotykowy ekran cechuje się świetną reprodukcją kolorów, za wydajność odpowiada najnowszy procesor mobilny Intela wyposażony w wydajny, choć zintegrowany układ graficzny Iris Plus oraz szybka pamięć operacyjna. Mimo sporej mocy obliczeniowej urządzenie jest kompaktowe i lekkie oraz może działać na zasilaniu akumulatorowym ponad pół doby.
Yoga wyposażona jest też w cyfrowe pióro, które można schować i naładować z tyłu, wewnątrz urządzenia. Te cechy sprawiają, że Yoga C940-14 jest bardzo uniwersalnym urządzeniem mobilnym, które świetnie sprawdzi się nie tylko w tworzeniu czy przyglądaniu multimediów, ale pozwoli też odpocząć - można na nim zagrać w mniej wymagające gry.
MSI Prestige 14
14-calowy przedstawiciel linii Prestige od MSI jest doskonałym połączeniem trzech tendencji w rozwoju komputerów przenośnych, bowiem zarówno cechuje się ultramobilnością (jego grubość to 1,6 cm, a waga to nie całe 1,3 kilograma), ale też wysoką wydajnością zapewnianą przez 6-rdzeniowy, niskonapięciowy procesor Intela z serii Comet Lake i układ graficzny GeForce GTX 1650 od Nvidii oraz długim, zwłaszcza jak na urządzenie wyposażone w tak wydane podzespoły, czasem działania na zasilaniu akumulatorowym, który może sięgać nawet kilkunastu godzin.
Również ten laptop wyposażony jest w ekran o doskonałej reprodukcji barw, zatem podobnie jak wspomniana wcześniej Yoga świetnie sprawdzi się w odbiorze czy tworzeniu multimediów, ale poza tym pozwoli na grę w nowsze, bardziej wymagające gry.
Asus ROG Zephyrus S GX502
Zephyrus S jest z kolei przedstawicielem ultramobilnych urządzeń dla dużo bardziej wymagających graczy. 15,6-calowy laptop waży zaledwie 2 kilogramy i ma grubość 2 cm, mimo to wyposażony jest w 6-rdzeniowy procesor i7-9750H i, w zależności od wariantu, kartę graficzną GeForce RTX 2060 lub RTX 2070 i do 32 GB pamięci operacyjnej, a za chłodzenie tak wydajnych podzespołów odpowiada rozbudowany, autorski układ chłodzenia.
Żeby jednak móc w pełni cieszyć się płynnością i jakością obrazu, Zephyrus S wyposażony jest w ekran o wyjątkowo krótkim czasie reakcji, odświeżaniu 144 lub 240 herców oraz wspierający technologię G-Sync, dzięki czemu grafika nawet w najbardziej wymagających grach będzie pozbawiona smużenia i tak zwanego tearingu. Za oprawę audio odpowiada natomiast najlepszy system nagłośnienia, jaki spotkaliśmy w laptopie. Dzięki tym wszystkim cechom granie na Zephyrusie S jest wyjątkowo przyjemne i wciągające.
Hyperbook SL504 (AMOLED)
Hyperbook nie jest dużą firmą, ale znany jest wśród entuzjastów z tworzenia wydajnych i w dużym stopniu konfigurowalnych laptopów kierowanych zwłaszcza do graczy. Chociaż model SL504 jest już na rynku od dłuższego czasu, w tym roku producent mocno odświeżył jego specyfikację. Za wydajność w grach, podobnie jak we wspomnianym już Zephyrusie, odpowiada 6-rdzeniowy i7-9750H oraz układ graficzny RTX 2060 lub 2070, a ponadto laptop może mieć nawet w 64 GB pamięci RAM.
Jednak nie to jest największą zaletą tegorocznego SL504, bowiem laptop w zależności od naszego wyboru, może być wyposażony w 144-hercowy ekran IPS z G-Sync lub fenomenalny panel OLED o rozdzielczości 4K, który dzięki niesamowicie krótkiemu czasowi reakcji nie tylko dobrze sprawdza się w grach, ale dzięki świetnemu odwzorowaniu barw jeszcze lepiej sprawdzi się podczas retuszu zdjęć, montażu wideo czy nawet codziennego przeglądania multimediów. Niestety wymiary i waga Hyperbooka nie są tak małe jak Zephyrusa S, jednak rekompensuje to doskonała stabilność pracy, stała wydajność oraz wyjątkowo atrakcyjna cena, przez co SL504 jest jednym z najwydajniejszych i najtańszych urządzeń wyposażonych w tak wydajne podzespoły i ekran OLED.
Asus ZenBook Pro Duo
Zdecydowanie jednym z ciekawszych urządzeń kończącego się roku jest Asus ZenBook Pro Duo. Ten multimedialny laptop przeznaczony dla twórców, jak przystało na urządzenie stworzone do edycji zdjęć, tworzenia grafiki czy obróbki wideo może być wyposażony w 6- lub 8-rdzeniowy procesor 9. generacji Core od Intela, wydajną kartę graficzną RTX 2060 i maksymalnie 32 GB pamięci operacyjnej.
We wspomnianych zadaniach doskonale sprawdza się też 15,6-calowy dotykowy ekran OLED o rozdzielczości 4K i świetnym pokryciu palet barwnych. Jednak najciekawszą i najbardziej innowacyjna cechą Pro Duo jest drugi wyświetlacz umieszczony tuż nad klawiaturą, który może działać jak dodatkowy monitor, rozszerzenie głównego ekranu czy panel dotykowy ze spersonalizowanymi skrótami. Takie rozwiązanie zdecydowanie poszerza możliwości laptopa i umożliwia wielozadaniowość, co w efekcie zwiększa efektywność i przyśpiesza pracę, a to może być nieoceniona zaleta dla profesjonalistów wykorzystujących Pro Duo w swojej pracy.
Acer Predator Helios 700
W przeciwieństwie do większości wcześniej wymienionych laptopów Helios 700 nie jest urządzeniem uniwersalnym. Wprost przeciwnie - jest skierowany do bardzo konkretnej, choć wąskiej grupy odbiorców. Jednak to pozwoliło producentowi skupić się na istotniejszych dla graczy cechach, a najważniejszą z nich jest oczywiście wydajność. Za to w Heliosie odpowiada sześcio- lub ośmiordzeniowy procesor z 9. generacji Core od Intela, do 64 GB pamięci operacyjnej oraz GeForce RTX 2080 w swoim najwydajniejszym mobilnym wariancie. Oczywiście same podzespoły to nie wszystko.
Żeby Helios mógł pracować z maksymalną mocą, stworzono unikalny układ chłodzenia, który wymagał wprowadzenia sporej zmiany w ogólnej konstrukcji urządzenia. W ten sposób zaprojektowano przesuwany panel roboczy z klawiaturą, pod którą umieszczone są duże wentylatory mające łatwy dostęp do chłodnego powietrza. Takie rozwiązanie sprawia, że zarówno CPU, jak i GPU, nawet podczas maksymalnego obciążenia, nie przegrzewają się i nie muszą obniżać taktowań. To jednak mało powiedziane. Rdzeń karty graficznej jest w stanie utrzymywać częstotliwość działania powyżej 2 GHz, a jego temperatura nie przekracza 56 stopni Celsjusza! Tak dobrymi wynikami nie może pochwalić się wiele desktopowych kart graficznych. Dodać wypada, że Helios 700 oczywiście wyposażony jest też w doskonały do gier 17,3-calowy ekran o 144-hercowym odświeżaniu i wsparciu dla G-Sync. Niestety maksymalna wydajność okupiona jest wysokim kosztem, nie tylko liczonym w złotówkach. Laptop ma 5 cm grubości i waży niemal 5 kilogramów, a podczas grania może generować hałas przekraczający 60 dBA. Jednak są to wady, które dla docelowego odbiorcy nie powinny być istotne, zaś sam laptop przesuwa granicę wydajności komputerów (relatywnie) mobilnych.
Wszystkie powyższe przykłady pokazują postęp w rozwoju komputerów przenośnych. I to w wielu kluczowych aspektach: rozmiarów, czasu działania, jakości obrazu, produktywności i wydajności. Nowe procesory niskonapięciowe gwarantują długi czas działania i pozwalają na miniaturyzację urządzeń, coraz częściej spotykane panele OLED to zdecydowanie lepsza jakość obrazu, dodatkowe wyświetlacze lub panele dotykowe ułatwiają pracę, zaś wydajne 8-rdzeniowe procesory mobilne i nowatorskie układy chłodzenia zapewniają dużą moc obliczeniową. Podsumowując, był to bardzo ciekawy rok na rynku laptopów i z niecierpliwością czekamy na kolejny rok rozwoju.