Monitor 144 Hz - jak wybrać właściwy i czym kierować się przy zakupie
Na zakup 144-hercowego monitora decyduje się wielu graczy. Trudno się temu dziwić, w końcu tego typu modele gwarantują znacznie większą płynność obrazu od tradycyjnych, 60-hercowych modeli, a co za tym idzie – wyższy komfort grania. Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy monitor 144 Hz? Odpowiadamy.
Kupując monitor, najczęściej zwracamy uwagę na jego wielkość, wygląd, a także matrycę. Istotne dla nas staje się jak najlepsze odwzorowanie kolorów, a także szczegółowość, na którą bezpośrednio wpływa rozdzielczość. Nie można jednak zapominać o odświeżaniu. To jeden z najważniejszych parametrów, który w zauważalny sposób wpływa na komfort użytkowania sprzętu oraz kondycję naszych oczu.
Monitor 144 Hz vs. 60 Hz – na czym polega różnica?
Wybór odpowiedniego monitora może przysporzyć o prawdziwy ból głowy. Na rynku dostępnych jest bowiem tyle modeli, że dokładna analiza ich wszystkich zajęłaby niezliczoną ilość czasu. Wiele z nich różni się od siebie nie tylko rodzajem matrycy, ale również szybkością odświeżania. Z pewnością każdy z Was spotkał się z wartością wyrażoną w hercach (Hz). To właśnie ona definiuje to, jak komfortowy i płynny będzie obraz. Czym jednak jest w praktyce? To nic innego jak liczba wyświetlanych obrazów na ekranie w ciągu jednej sekundy. Monitory 60-klatkowe są więc w stanie wyświetlić maksymalnie 60 obrazów w ciągu jednej sekundy (nawet bez względu na to, w ilu klatkach działa Wasza ulubiona gra). Monitory 144-hercowe pozwolą z kolei na wyświetlenie ponad dwukrotnie większej liczby obrazów. Większa ilość wyświetlanych obrazów zauważalnie wpływa na płynność. Co więcej, to nie tylko płynniejsze działanie gier. 144-hercowe modele zapobiegają też tzw. tearingowi (rwaniu obrazu). Pojawia się on wtedy, kiedy Wasz sprzęt jest w stanie wygenerować więcej klatek, niż z kolei jest w stanie wyświetlić monitor. Jest on wyjątkowo irytujący, szczególnie dla graczy dynamicznych gier FPS.
Czy na pewno powinienem zdecydować się na monitor 144 Hz?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele osób może przecież uznać, że w zupełności wystarcza im monitor z odświeżaniem na poziomie 60, a nawet 75 Hz i są nam nim w stanie bez trudu pracować, a przede wszystkim grać. W ostateczności wszystko zależy więc od własnych preferencji. Co prawda monitory 144 Hz zazwyczaj wybierają przede wszystkim gracze posiadający naprawdę wydajne komputery. Dlaczego? Bo sam 144-hercowy monitor nie wystarczy, aby uczynić rozgrywkę płynniejszą. Potrzebny jest też odpowiednio szybki sprzęt, który umożliwi wygenerowanie aż 144 klatek w najnowszych grach. Czy oznacza to, że osoby, które nie są graczami, nie powinny go kupować? Naszym zdaniem mimo wszystko warto zwrócić na niego uwagę. 144-hercowy monitor to nie tylko płynniejsze granie. Z racji wyświetlania tak dużej ilości obrazów na sekundę, modele te świetnie sprawdzają się przede wszystkim w pracy. Długotrwałe patrzenie w monitor z wysokim odświeżaniem znacznie mniej męczy nasz wzrok. Minimalizuje też ryzyko pojawienia się wszelkich niedogodności, takich jak na przykład ból głowy. Odświeżanie obrazu jest wtedy tak szybkie, że nie sposób dostrzec denerwującego migotania obrazu.
A może monitor z odświeżaniem 240 Hz?
Oprócz monitorów z odświeżaniem na poziomie 144 Hz, na rynku znaleźć można też modele z odświeżaniem na poziomie aż 240 Hz. Co prawda, należą one do najdroższych monitorów na rynku, jednak Wielu z Was może zastanawiać się, czy ich wybór nie okaże się znacznie lepszy. Co prawda taka szybkość odświeżania jest naprawdę imponująca, a ostateczny efekt widać w praktyce. Trzeba jednak pamiętać, że niewiele osób będzie mogło w pełni wykorzystać jego możliwości. Pamiętajmy, że w przypadku takiego monitora będziemy potrzebowali komputera zdolnego zapewnić aż 240 klatek w grach. 144-hercowy monitor jest więc złotym środkiem pomiędzy płynnością a wymaganiami sprzętowymi.
Na co zwrócić uwagę, wybierając 144-hercowy monitor do grania?
Jak już wspomnieliśmy, monitor do gier to nie tylko odświeżanie. Przy wyborze odpowiedniego modelu powinniśmy zwrócić uwagę na znacznie więcej elementów. Które z nich należą do najważniejszych?
Rodzaj matrycy – najważniejszy aspekt każdego monitora. To właśnie wybór odpowiedniej matrycy wpłynie na ostateczną jakość obrazu (w szczególności odwzorowanie kolorów). Wśród najpopularniejszych matryc znaleźć możemy matryce TN, IPS oraz VA. Mają one swoje plusy, jednak nie należy zapominać również o minusach.
Rozdzielczość – nie należy też zapominać o rozdzielczości. Jest ona istotna z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że to dzięki niej będziemy mogli cieszyć się wyrazistym i ostrym obrazem. Pamiętajcie jednak, że wybór monitorów z rozdzielczością większą niż Full HD może okazać się zakupową wpadką. Na wybór konkretnej rozdzielczości powinien mieć wpływ również posiadany przez nas sprzęt. Słabe karty graficzne nie poradzą sobie z rozdzielczościami takimi jak WQHD czy 4K.
Przekątna ekranu – przekątna ekranu to inaczej jego wielkość. Jej odpowiedni wybór okazuje się bardzo istotny głównie z dwóch powodów. Zbyt duży monitor może okazać się wyjątkowo męczący. Szczególnie jeśli dzieli nas od niego niewielka odległość. Drugi powód to widoczność pikseli. Dobrym tego przykładem są na przykład 27-calowe monitory z rozdzielczością Full HD. Przyglądając się im z bliska, można z łatwością dostrzec pojedyncze piksele, co nie wpływa pozytywnie na ostateczny komfort użytkowania.
Synchronizacja częstotliwości – odpowiednia technika synchronizacji to wyjątkowo ważny aspekt każdego monitora. Dlaczego? Bo sprawia ona, że monitor znacznie lepiej współpracuje z układem graficznym. Na rynku dostępne są dwie techniki. AMD Free-sync oraz Nvidia G-Sync. Pamiętajcie, aby wybrać monitor z techniką tego producenta, którego kartą dysponujecie.
Złącza – pamiętajcie też, aby przed zakupem upatrzonego modelu, zwrócić szczególną uwagę na rodzaj złącz, w które go wyposażono. Mogłoby się wydawać, że nowoczesne monitor mają dokładnie to, czego potrzeba każdemu użytkownikowi. Może się jednak okazać, że niektóre modele pozbawione będą na przykład złącza HDMI.