Waga łazienkowa - jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?
Jaką wagę łazienkową wybrać i czym kierować się przy wyborze? Wbrew pozorom zakup wagi łazienkowej nie jest taki prosty, bowiem same te urządzenia różnią się między sobą tak budową, jak i funkcjami. W tym materiale podpowiemy więc, jaką wagę łazienkową kupić, by była dla nas odpowiednia.
Zakup wagi łazienkowej bardzo często bagatelizujemy, nie wiedząc w ogóle, jakie funkcje może mieć ten dość prosty przedmiot. W doborze odpowiedniej wagi pomoże ten artykuł, w którym opiszemy możliwości, a także różnice w budowie wag łazienkowych.
Rodzaje wag łazienkowych
Pierwszym, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze wagi łazienkowej, jest jej mechanizm. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje wag:
Mechaniczne - jak wskazuje sama nazwa, za wskazanie odpowiedniej wagi odpowiadają elementy mechaniczne, w skład których wchodzą m.in. sprężyny, których odkształcanie wprawia w ruch obrotową skalę. Nie ma tu żadnych elektronicznych części, przez co wagi łazienkowe tego typu nie wymagają żadnego zasilania - nie musimy martwić się np. o wymiany baterii.
Elektroniczne - podstawowa zasada ich działania jest taka, jak w przypadku wag mechanicznych i również opiera się na odkształcaniu sprężyny pod wpływem nacisku. W tym wypadku jednak odkształcenie jest mierzone specjalnym czujnikiem - tensometrem. W innych przypadkach możliwe jest zastosowanie przetworników hydraulicznych. W każdym z tych przypadków, czujnik wagi elektronicznej wysyła sygnał do przetwornika analogowo-cyfrowego, który jego wskazania zamienia na odpowiednie wartości wyświetlane na ekranie. W ten sposób otrzymujemy dokładny wynik badania. W przeciwieństwie do wag mechanicznych, urządzenia elektroniczne wymagają zasilania. Najczęściej są to standardowe bateria AA lub AAA, rzadziej np. CR2032.
Funkcje wag łazienkowych - co jest nam potrzebne?
Współczesne wagi nie tylko ważą, ale bardzo często umożliwiają dokonywanie dodatkowych pomiarów w przypadku urządzeń elektronicznych. Zastanawiając się nad tym, jaką wagę kupić, warto więc zdać sobie sprawę z tego, jakie wartości waga łazienkowa może nam podać. W przypadku wag elektronicznych, po podaniu naszego wieku i wzrostu, urządzenie może wyliczyć i podać kilka różnych wartości:
Waga - najbardziej oczywista funkcja i jedyna, którą może nam podać waga analogowa bez dodatkowego zasilania.
Procent tkanki tłuszczowej - waga wylicza ile procent z naszej masy stanowi tkanka tłuszczowa. Najczęściej umożliwia to słaby impuls elektryczny, wysyłany z wagi, która następnie oblicza czas jego przepłynięcia przez nasze ciało.
Procent tkanki mięśniowej - waga wylicza ile procent naszej masy stanowią mięśnie
Waga kości - urządzenie wylicza ile kilogramów waży nasz cały szkielet
BMI - po wprowadzeniu do wagi informacji o naszym wzroście i wieku, urządzenie oblicza i podaje wartość wskaźnika BMI
Zawartość wody w organizmie - waga podaje procentową ilość wody w ciele
Poza tym, część wag elektronicznych może posiadać dodatkowe funkcje. Wśród nich najchętniej wybierane to:
Zapamiętywanie - duża część wag elektronicznych ma wbudowaną pamięć. W najbardziej podstawowej formie urządzenie zapamiętuje ostatni wynik lub kilka wcześniejszych wyników. Możemy je wyświetlić, porównując naszą obecną wagę z poprzednimi. Bardziej zaawansowane wagi umożliwiają zapisywanie profili kilku użytkowników i zapamiętywanie ich wyników przez dłuższy czas.
Funkcje smart - Droższe wagi elektroniczne mogą być wyposażone w tak zwane funkcje smart. Pozwalają one np. skomunikować się z innymi urządzeniami za pomocą modułów Bluetooth lub Wi-Fi. Tego typu wagi łazienkowe potrafią np. komunikować się z aplikacją w smartfonie, albo też wysyłać regularne raporty pocztą e-mail. Tego typu urządzenia należą do najdroższych w kategorii elektronicznych wag łazienkowych.
Dokładność wag łazienkowych i zakres pomiaru
Dokładność wagi i jej zakres to dwie ważne cechy, które powinniśmy brać pod uwagę przy ich zakupie. W przypadku łazienkowych wag mechanicznych, dokładność pomiaru to najczęściej pół kilograma lub kilogram, rzadziej 100 gramów. W przypadku urządzeń elektronicznych, wagi zwykle podają wynik z dokładnością do 0,1 kilograma (100 gramów), rzadziej spotyka się wagi podające dokładniejsze wyniki - do 0,05 kilograma (50 gramów).
Zakres pomiaru dotyczy najniższej wartości, jaką rejestruje urządzenie, a także górnego limitu nacisku na wagę. W pierwszym przypadku możemy spotkać wagi z zakresem nawet od 1 kilograma, ale niektóre wagi elektroniczne nie włączą się poniżej 2, 5, a nawet 7 kilogramów nacisku. Uniemożliwi to ważenie na nich np. małych dzieci.
Maksymalny nacisk określa zarówno górny zakres czujników, jak i bezpieczną dopuszczalną masę, która nie zniszczy urządzenia. Zwykle spotyka się wagi z limitem 150 lub 180 kilogramów, ale można znaleźć również konstrukcje przeznaczone dla osób ważących więcej.
Wyświetlacz w wagach łazienkowych
Wagę, z jakim wyświetlaczem wybrać najlepiej? Najważniejsze, by wynik był czytelny, a więc sam wyświetlacz powinien być duży, jasny i wyraźny. Wagi mechaniczne pokazują wynik na obrotowej tarczy z podziałką. Brak podświetlenia sprawia, że wyniku nie odczytamy po ciemku. Taka waga może być również problematyczna, gdy użytkownik ma słaby wzrok, a skala jest niewielka. Po zejściu z wagi wynik pokaże bowiem “0”.
W przypadku wag elektronicznych wynik jest najczęściej wyświetlany jeszcze przez kilka sekund po pomiarze, co umożliwia zejście i przyjrzenie się. Najczęściej spotykane w wagach są wyświetlacze monochromatyczne, czasami podświetlane na jeden kolor, jak np. niebieski lub pomarańczowy. Zwykle wyświetlacz w wadze jest jego integralną częścią. Są jednak na rynku wagi łazienkowe z zewnętrznym wyświetlaczem, który można np. postawić na półce, czy w innym miejscu łazienki.
Materiał i kształt wag łazienkowych
Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest konstrukcja samej wagi łazienkowej, którą zamierzamy kupić. Jeżeli waga łazienkowa ma stać w widocznym miejscu, warto zadbać, by pasowała designem i kolorem do innych elementów wyposażenia. Są na rynku wagi zdobione grafikami, jak również takie o ciekawej kolorystyce.
Co do designu, najczęściej spotkamy wagi łazienkowe kwadratowe lub okrągłe. Na tych pierwszych stoi się podczas pomiaru znacznie pewniej. Dodatkowo wielkość może mieć znaczenie, jeżeli chcemy, by waga stała w niewielkiej łazience, albo gdy po pomiarze będziemy chcieli ją schować np. do szuflady.
Możemy wyróżnić też kilka materiałów, z których stworzona jest platforma wagi. Różnią się one pomiędzy sobą właściwościami. Najczęściej spotykane materiały w platformach wag łazienkowych to:
Tworzywo sztuczne - spotykane zwykle w tańszych urządzeniach. Plastik jest również popularny w przypadku wag mechanicznych. Tworzywo ma jednak kilka wad - relatywnie łatwo pęka, a z czasem biały plastik żółknie.
Szkło hartowane - najczęściej spotykany materiał w przypadku popularnych wag elektronicznych. Szkło musi być odpowiedniej grubości, więc ciężar szklanej wagi też jest odpowiednio większy. Wagi szklane mają też tendencję do szczerbienia się na brzegach. Nie wpływa to na ich działanie, ale pogarsza wygląd. Z drugiej strony szkło jest bardzo łatwe do utrzymania w czystości.
Stal - najczęściej pojawia się jako dodatek do szklanych platform, ale są również wagi, których platformy w całości wykonano ze stali. Ich zaletą jest duża wytrzymałość i łatwość czyszczenia.
Aluminium - rzadziej spotykany materiał, ale także wagi aluminiowe znajdziemy na rynku. Oferują one nieco mniejszą wytrzymałość niż stal, ale są również lżejsze.
Bambus/drewno - w ostatnich latach urządzenia, których obudowy wykonywane są z drewna lub bambusa, cieszą się rosnącą popularnością. Cechują się dobrym stosunkiem wagi do wytrzymałości, ale z czasem wilgoć może spowodować niewielkie odkształcenia.