Klawiatura dla graczy. Jak wybrać idealny model dla siebie?
Mnogość klawiatur dla graczy na rynku sprawia, że każdy może znaleźć model dla siebie. Najpierw jednak warto dowiedzieć się nieco o ich budowie, jak również o tym, na co warto zwrócić uwagę.
"Dobra klawiatura to działająca klawiatura, a przepłacanie za gamingowe świecidełka mija się z celem". Często to słyszycie, prawda? Otóż nic bardziej mylnego. Nowoczesne gamingowe urządzenia potrafią zaoferować wiele przydatnych funkcji wpływających nie tylko na osiągi, ale i komfort rozgrywki. Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup klawiatury dla graczy i czym powinniśmy się kierować przy jej wyborze?
Mechaniczna, membranowa, a może hybryda?
Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem, który pomoże nam wybrać klawiaturę idealną, jest określenie rodzaju urządzenia ze względu na mechanizm jej działania. Za najlepsze i najtrwalsze uchodzą klawiatury mechaniczne. To najwyższa półka klawiatur dla graczy. Charakteryzująca się świetnym wykonaniem, wysoką trwałością oraz oddzielnym mechanizmem dla każdego klawisza. Do najpopularniejszych przełączników stosowanych w "mechanikach" zaliczyć możemy Cherry MX oraz Kalih występujące w różnych wersjach. Każda z nich, różni się od siebie nie tylko siłą nacisku wymaganą do aktywacji, ale unikalnym feelingiem i specyfiką kliknięcia. Stojąc przed wyborem klawiatury mechanicznej, w miarę możliwości polecamy wcześniejsze jej oględziny i sprawdzenie, czy dany rodzaj przełącznika będzie dla nas odpowiedni. Poniżej przedstawiamy charakterystykę trzech najpopularniejszych i najczęściej spotykanych przełączników Cherry MX.
Cherry MX Red - Najczęściej stosowane przełączniki w klawiaturach mechanicznych dla graczy, działają w sposób liniowy, wyróżniają się najmniejszą siłą nacisku wymaganą do aktywacji spośród wszystkich przełączników Cherry MX (45 g).
Cherry MX Blue - Ze względu na wyraźnie słyszalny i wyczuwalny moment aktywacji, uchodzą za przełączniki przeznaczone dla osób wprowadzających długie ilości tekstu. Do ich aktywacji wymagana jest jednak większa siła nacisku niż w przypadku MX Red (50 g). Warto nadmienić, że są najgłośniejszymi dostępnymi przełącznikami Cherry MX.
Cherry MX Brown - To rozwiązanie pośrednie. Uważa się je za najbardziej uniwersalne, sprawdzające się zarówno w grach, jak i codziennym użytkowaniu. Wyróżnia je wyczuwalny moment aktywacji przełącznika. Pomimo siły aktywacji potrzebnej do zarejestrowania znaku, która wynosi 45 g, działają one zdecydowanie ciężej niż wersja Red.
Wybierając klawiaturę mechaniczną, warto pamiętać o jednym z minusów jej użytkowania. Zdecydowana większość z nich generuje sporo hałasu, który podczas nocnego grania może być poważnym problemem dla reszty domowników. Najtańsze konstrukcje mechaniczne kupimy już za 200 złotych. Za topowe przyjdzie nam jednak słono zapłacić, a najdroższe z nich znajdziemy za (uwaga) nawet 900 złotych i więcej!
Klawiatury membranowe to najpopularniejsze, a zarazem najczęściej wybierane klawiatury dla graczy. Charakteryzują się niskim kosztem produkcji oraz przystępną ceną. Ich działanie oparte jest o specjalne membrany oraz znajdujące się na nich gumki, które po wciśnięciu dociskają membranę, generując tym samym sygnał pozwalający na rejestrację uderzenia przez komputer. Są cichsze, ale ich żywotność na tle mechaników wypada znacznie gorzej. W miarę upływu czasu wystąpić mogą różnice w czuciu oraz odbiciu poszczególnych klawiszy. Najtańsze klawiatury membranowe dostępne są od 20 zł. Cena najdroższych z nich, oscyluje w granicach topowych "mechaników", czyli nawet około 800 zł.
Przeglądając oferty producentów, możemy natknąć się również na klawiatury hybrydowe. Jest to rozwiązanie pośrednie między klawiaturą membranową, a mechaniczną. Ich główną zaletą jest połączenie precyzji i osiągów przełączników mechanicznych z akceptowalnym poziomem hałasu wyróżniającym klawiatury membranowe. Sprawia to, że klawiatury hybrydowe są bardzo uniwersalne i z powodzeniem wykorzystamy je nie tylko w rozgrywce. Niestety - podobnie jak w przypadku "mechaników", cena najlepszych konstrukcji hybrydowych zapewniających wysokie osiągi nie jest jedną z ich zalet.
Układ klawiszy - angielski (europejski) czy amerykański?
Przy wyborze klawiatury niejednokrotnie zapominamy i lekceważymy ważny aspekt układu klawiszy. Często wynika to z niewiedzy na temat różnic między nimi. Obecnie najpopularniejszymi układami są dwa modele - amerykański oraz angielski zwany też europejskim. Układ "US" poznamy ze względu na podłużną strukturę lewego klawisza shift oraz klawisza backslash umieszczonego bezpośrednio nad podłużnym klawiszem enter. W Angielskim natomiast znajdziemy dwurzędowy, haczykowaty klawisz enter. Przez to, backslash położony został obok lewego klawisza shift, zmniejszając tym samym jego długość. Wygoda użytkowania którejkolwiek z klawiatur to czysto subiektywne odczucie. W jaki sposób rzutuje to na komfort rozgrywki? Zauważmy, że w wielu grach klawisz shift odpowiedzialny jest za akcje związane z biegiem i znacznym przyśpieszeniem prowadzonego pojazdu/postaci. Im jest on szerszy, tym mniejsze ryzyko trafienia w nieprawidłowy klawisz, co w szybkich rywalizacjach sieciowych może uratować nasze wirtualne życie. Większość producentów klawiatur dla graczy dostrzega tę zależność i nawet w przypadku urządzeń z układem europejskim montuje podłużny lewy shift.
Bezprzewodowo nie znaczy lepiej
Typ połączenia z komputerem to kolejny czynnik mający spore znaczenie. Graczom nie polecamy inwestowania w urządzenia bezprzewodowe. Głównym tego powodem są opóźnienia w rejestrowaniu akcji oraz możliwość zerwania połączenia w najbardziej kluczowych momentach rozgrywki. Większość klawiatur przewodowych wykorzystujących do komunikacji z komputerem standard USB 2.0 zapewnia raportowanie na poziomie 1000 Hz (1ms), co gwarantuje błyskawiczną reakcję i dobre osiągi w grach. Przeciwnicy plączących się kabli nie mają powodów do zmartwień. Coraz więcej producentów gamingowych klawiatur stosuje na spodzie swoich urządzeń specjalne kanały, dzięki którym zaprowadzenie porządku z kablem staje się dziecinnie proste.
UWAGA: W przypadku wyboru klawiatury przewodowej, zwróćmy uwagę na typ złącza. Standardem dla dzisiejszych konstrukcji jest złącze USB. 2.0, które praktycznie w całości wyparło złącze PS/2. Dla pewności sprawdźmy jednak jego rodzaj przed zakupem.
Funkcjonalność to podstawa
Klawiatury przeznaczone dla graczy, na tle standardowych konstrukcji wyróżniają się przede wszystkim mnogością funkcji ułatwiających rozgrywkę. Stojąc przed wyborem gamingowej klawiatury, warto zadbać o to, aby była wyposażona w przynajmniej podstawowe funkcjonalności, które przełożą się na komfort rozgrywki oraz osiągi. Wśród najbardziej użytecznych wyróżnić możemy:
Tryby gaming - jeden z najprostszych, a zarazem skuteczniejszych mechanizmów stosowanych w klawiaturach dla graczy. Aktywny tryb gaming zabezpiecza nas przed wszelkimi akcjami lub kombinacjami mogącymi zaburzyć rozgrywkę. Są to klawisze Windows, kombinacje Alt + F4 i podobne.
Anti - ghosting - Absolutny "must have" wśród fanów wirtualnej rozrywki. Urządzenia wyposażone w technikę Anti - ghosting umożliwiają wciśnięcie i rejestrację wielu klawiszy naraz, bez niepożądanego efektu blokowania klawiatury.
Nagrywanie makr - W rękach świadomego gracza, funkcja ta potrafi znacznie wspomóc rozgrywkę. Dzięki niej możliwa staje się rejestracja wciśnięcia kilku klawiszy naraz oraz zapisania całej sekwencji pod jednym klawiszem. Co więcej, zaawansowane edytory makr pozwalają zmniejszyć, a nawet całkowicie usunąć opóźnienia zapisane w sekwencji. W grach sieciowych stosowanie makro uznaje się jednak za niewłaściwą praktykę.
Programowanie klawiszy - W połączeniu z funkcją nagrywania makr pozwala przypisać je do dowolnego klawisza, spersonalizować pojedyncze akcje, multimedia oraz przydatne skróty dając do nich błyskawiczny dostęp.
Podświetlenie - W przeważającej części traktujemy to jako miły dodatek wpływający na wygląd urządzenia, bowiem wprawni gracze nawet podczas nocnych rozgrywek nie muszą skupiać swojego wzroku na klawiaturze. Dla niektórych może być to jednak bardzo pomocne.
Ergonomiczność i dodatki - by grało się lepiej
Oprócz wielu funkcji klawiatura dla graczy powinna być przede wszystkim wygodna. Wielogodzinne sesje przy źle dobranym sprzęcie potrafią być naprawdę męczące. Warto więc zadbać o swój komfort i wybrać taką klawiaturę, która zapewni wygodę naszym dłoniom. Miłym dodatkiem, który bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania, są podkładki pod nadgarstki. W wielu klawiaturach wykonane zostały z chropowatego plastiku, lecz znajdziemy też takie, które producent pokrył specjalną warstwą gumy, a nawet miękkie podkładki wykonane ze skóropodobnych materiałów. Oprócz wygody zapewniają stabilność dłoni ze względu na swoje antypoślizgowe właściwości.
Warto też zwrócić uwagę na profil klawiszy oraz kąt nachylenia klawiatury. Im większy tym zmęczenie dłoni podczas długich sesji bardziej daje się we znaki. Z racji tego, że szukamy klawiatury dla graczy, naszą uwagę skupić powinniśmy właśnie na wysokim profilu. Gwarantuje on nie tylko wysoki skok, ale lepsze czucie podczas dynamicznych starć. Minimalizuje także ryzyko wciśnięcia sąsiedniego klawisza lub ześlizgnięcia się palca z jego powierzchni.
Mając ograniczoną powierzchnię na biurku, przed zakupem urządzenia powinniśmy sprawdzić jego wymiary. Niektóre z klawiatur przeznaczonych dla graczy, a szczególnie te z kolumnami dodatkowych klawiszy i brakiem demontowalnej podkładki, potrafią zajmować naprawdę sporo miejsca. Gracze lubiący kompaktowe rozwiązania bądź podróżujących ze sprzętem z miejsca na miejsce powinni zwrócić uwagę na konstrukcje typu TKL (tenkeyless). Są to urządzenia pozbawione bloku numerycznego, którego brak, zapaleńcom wirtualnej rozrywki i tak nie zrobi różnicy. Zyskujemy tym samym nie tylko miejsce, ale w przypadku podróży klawiatura TKL waży zdecydowanie mniej od swojego pełnowymiarowego odpowiednika.
Zerknijcie na poniżej przygotowane przez nas propozycje, mające na celu ułatwić wam wybór odpowiedniej klawiatury gamingowej. Znajdziecie w nich najciekawsze i naszym zdaniem najlepsze urządzenia w określonych przedziałach cenowych.
Klawiatura dla gracza do 100 zł
Najniższy pułap cenowy, ale nie oznacza to, że propozycje z listy są w jakikolwiek sposób wybrakowane. Wiele z nich swoje techniczne braki próbuje nadrobić efektownym, agresywnym wyglądem, ale jeżeli mamy ograniczony budżet - i tak w zupełności wystarczą nam na na kilkanaście miesięcy użytkowania bez najmniejszych usterek.
A4 Tech Bloody B120
Genesis Rhod 400 RGB
Klawiatura dla gracza do 250 zł
Klawiatury już z nieco wyższej półki, które w zupełności powinny wystarczyć nam na kilka lat umiarkowanie intensywnego grania. Różnica cenowa pomiędzy tymi propozycjami, a tymi z poprzedniego pułapu jest niewielka, a różnica jakościowa - zauważalna. Co więcej, w tym przedziale cenowym znaleźć możemy pierwsze tanie klawiatury mechaniczne. Modele te pozbawione są najbardziej zaawansowanych funkcjonalności, ale są dobrze wykonane i znacznie bardziej wytrzymalsze niż klawiatury membranowe.
Klawiatury membranowe - Roccat Isku
Logitech G213 Prodigy
Mechaniczne: Genesis Thor 300 TKL
Genesis RX85
Klawiatura dla gracza do 500 zł
Przedział cenowy 350-500 zł umożliwi nam wybór bardzo dobrze wykonanej klawiatury mechanicznej z wysokiej jakości przełącznikami Cherry MX oraz większością zaawansowanych funkcji dla graczy.
HyperX Alloy Elite
Ozone Strike Pro Spectra RGB
Razer Huntsman
Corsair K57
Klawiatura dla gracza do 1000 zł
Tysiąc złotych to dla wielu niewyobrażalnie wysoka cena za klawiaturę dla graczy. Pozwala ona na wybór najbardziej zaawansowanych urządzeń wyposażonych nie tylko we wszystkie możliwe funkcje dla graczy, ale również w dodatki (niekiedy nawet ekrany LCD wyświetlających wybrane przez nas statystyki). Wyróżniają się też najwyższą możliwą jakością użytych materiałów oraz często innowacyjnymi technologiami.
Corsair K95 RGB Platinum
Logitech G915
Corsair K70 Rapidfire MK.2
SteelSeries Apex M750 TKL