AMD Ryzen 9 3950X: test 16-rdzeniowego procesora przeznaczonego do domowych komputerów
Nowy 16-rdzeniowy procesor AMD właśnie przeszedł testy w redakcyjnym laboratorium. Jest szybki – nie tylko w aplikacjach, kosztuje sporo - ale nie tak dużo, jak konkurencyjne pod względem możliwości układy. Czy wato go kupić?
W redakcyjnym laboratorium mieliśmy już okazję przetestować najnowszy i najszybszy procesor AMD z serii Ryzen. Jest on przeznaczony do płyt głównych z podstawką AM4, a więc typowo domowych komputerów. Co w nim niezwykłego? Układ ten wyposażono aż w 16 rdzeni, co przekłada się na 32-wątkową jednostkę. W jakich zastosowaniach przeciętny użytkownik wykorzysta taki układ i czy warto go kupić? Sprawdziliśmy to dla Was.
Architektura Zen2 i AMD Ryzen 9 3950X
Prezentowany dziś procesor został zbudowany w oparciu o architekturę Zen2, czyli dokładnie tę samą, której użyto we wprowadzonych już procesorach AMD Ryzen z serii 3000. W stosunku do poprzednich generacji największą zmianą było przejście na niższy proces produkcyjny ─ 7 nanometrów. To właśnie zmiana procesu umożliwiła zmieszczenie większej liczby tranzystorów i wprowadzenia modyfikacji (powiększona pamięć L3, interfejs PCI Expres 4.0).
AMD Ryzen 9 3950X - budowa
Ryzen 9 3950X to pierwszy, 16-rdzeniowy układ przeznaczony do typowo konsumenckich komputerów. Niewątpliwie czasy się zmieniają, a wszelkie trendy pokazują, że efektywniejsze (ale też możliwe do spełnienia) jest dołożenie kolejnych rdzeni aniżeli zwiększanie szybkości pracy pojedynczego rdzenia. Prezentowany model taktowany jest z częstotliwością 3,5 GHz, natomiast w trybie turbo częstotliwość może wzrastać do 4,7 GHz. Układ ma 8 MB pamięci cache poziomu L2 oraz 64 MB L3. Nie jest sprzedawany z fabrycznym układem chłodzenia, natomiast schładzacz powinien być dostosowany do procesorów o TDP 105 watów, czyli dokładnie takich samych jak w przypadku 12-rdzeniowego Ryzena 9 3900X. Dobrą wiadomością jest to, że nowy Ryzen będzie działał zarówno na nowych płytach z chipsetem X570, jak i starszych i tańszych: X470 i B450. Różnica jest tylko taka, że w przypadku starszych płyt trzeba zaktualizować UEFI przed zamontowaniem procesora.
AMD Ryzen 9 3950X - tryb ECO
AMD wraz z tym układem wprowadza pewną nowość, która wpływa na pracę układu. Jest to w zasadzie funkcja w programie Ryzen Master, który zarządza działaniem procesora. Tryb ECO, bo o niego chodzi, pozwala ograniczyć limit energetyczny dla procesora i pozwolić na automatyczne sterowanie taktowaniem w zależności od temperatury i pobieranego prądu. Okazuje się, że zmniejszenie poboru prądu na przykład o 40 procent, nie spowoduje proporcjonalnego – będzie dużo niższy. W procesorach więcej niż 12-rdzeniowych ma sens korzystanie z tej funkcji podczas wykonywania typowych zadań, które nie wykorzystują w pełni możliwości układu.
AMD Ryzen 9 3950X - ceny i konkurencja
Ryzen 9 3950X to drogi, choć nie tak, jak układy przeznaczone do zaawansowanych użytkowników i profesjonalistów wykorzystujące mniej popularne płyty główne z tzw. dużymi podstawkami (TR4, Socket 2066). W sklepach pojawi się 25 listopada i będzie kosztował 3700 złotych, co jest kwotą o ponad 1000 złotych wyższą niż dostępny już 12-rdzeniowy układ AMD Ryzen 9 3900X, ale nieco niższą, niż przeznaczony do profesjonalnych zastosowań, 16-rdzeniowy procesor Ryzen Treadripper 2950X (kosztuje około 4000 zł). W wypadku konkurencji, do wyboru mamy bardzo drogi (około 9000 zł), wyposażony w 18 rdzeni Intel Core i9-9980XE lub „tylko” 8-rdzeniowy układ Core i9-9900K. W zasadzie naturalnym rywalem powinien być kosztujący około 2200 złotych Core i9-9900K, ponieważ przeznaczony jest (podobnie jak bohater testu) do typowych komputerów konsumenckich.
AMD Ryzen 9 3950X - wydajność
Procesory AMD z serii Ryzen 3000 znacznie przyśpieszyły względem poprzedników, szczególnie w obliczeniach jednowątkowych. Do tej pory polecaliśmy do obliczeń i pracy bardziej profesjonalnej układy AMD Ryzen, natomiast w grach lepiej wypadały szybkie procesory Intel Core i7, i9. Jak nietrudno się domyśleć, także i teraz nowy Ryzen 9 3950X najlepiej wypada w aplikacjach, gdzie wykorzystane są wszystkie rdzenie. Na przykład w popularnym benchmarku Cinebench R20 jest ponad dwukrotnie szybszy od 8-rdzeniowego procesora Intel Core i9-9900K.
Co ciekawe, wypada on nawet lepiej niż drogi, 18-rdzeniowy Core i9-9980XE. To trend powtarzający się w wypadku większości aplikacji. Podczas testu sprawdzono wydajność w: Blender 2.8, Cinebench, V-Ray, Corona, 7-zip, Speedometer 2.0 (responsywność stron internetowych), Adobe Photoshop, Adobe After Effects. Po szczegółowe wyniki zapraszamy do pełnego testu.
Poprzednia seria Ryzenów wypadała wyraźnie gorzej w grach, w których ważna była wydajność jednowątkowa – w trybie turbo. Okazuje się, że obecną generację możemy bez problemów polecić dla graczy, w wypadku typowych komputerów warto zwrócić uwagę na procesor Ryzen 5 3600. W grach, 16-rdzeniowy procesor AMD oczywiście nie jest najszybszy.
Wyprzedzają go dużo tańsze układy Intela – Core i9-9900K oraz Core i7-9700K. Różnica jednak nie jest duża, co oznacza, że Ryzen 9 3950X nadaje się zarówno do zbudowania wydajnego komputera do pracy, obliczeń, jak i maszyny do gier.