Jaki projektor wybrać? Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem
Projektor multimedialny to ciekawe urządzenie, które umożliwia zamianę naszego salonu w namiastkę kina z prawdziwego zdarzenia. Wystarczy, że wybierzemy model o odpowiedniej rozdzielczości, jasności i zadowalającej przekątnej obrazu. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu? Oto wszystko, co warto wiedzieć, by wybrać optymalny rzutnik.
Projektor multimedialny – do czego może się przydać?
Najprostszym zastosowaniem rzutnika multimedialnego jest oczywiście kino domowe. Z powodzeniem może on bowiem zastąpić klasyczny telewizor, umożliwiając wyświetlanie obrazu o znacznie większej przekątnej, mogącej osiągnąć nawet 300 czy 500 cali.
Takie rozwiązanie wymaga oczywiście sporej przestrzeni. Większość rzutników nie jest przeznaczona do małych pomieszczeń, choć istnieją na rynku modele, które potrafią wyświetlać obraz o stosunkowo dużej przekątnej z niewielkiej odległości, nieprzekraczającej nawet jednego metra.
Projektor może się przydać nie tylko do oglądania filmów. Można go również podłączyć do konsoli, by cieszyć się rozgrywką na naprawdę sporym ekranie. Rzutnik przyda się także w firmie lub szkole, gdzie zależy nam przede wszystkim na sprawnym wyświetlaniu prezentacji i innych multimediów. W takim przypadku powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na dużą jasność urządzenia.
Rodzaje rzutników multimedialnych
Na rynku wyróżniamy kilka najpopularniejszych rodzajów projektorów, które różnią się między innymi sposobem, w jaki generują i wyświetlają obraz. Oto one:
Projektory DLP
W urządzeniach tych obraz generowany jest przez procesor lub procesory DLP, które są wyposażone we własną pamięć RAM. Po przetworzeniu sygnału obraz jest tworzony przez setki lub nawet tysiące mikroskopijnych, ruchomych luster i kierowany do obiektywu. Aby uzyskać kolory, światło jest przepuszczane przez filtr RGB lub pryzmat. W zależności od modelu projektor może być wyposażony nawet w 3 procesory DLP. Wtedy też za generowanie każdego piksela odpowiadają trzy lustra.
Projektory DLP charakteryzują się wysokim kontrastem i dobrym odwzorowaniem czerni. Wyświetlany obraz ma łagodne kolory. Ze względu na wysokie odświeżanie odznacza się dużą płynnością. Barwy mogą być jednak zimniejsze. Niezadowalająca jest też żywotność lamp. Należy je wymieniać co ok. 2000-8000 godzin.
Projektory LCD
W tym przypadku obraz jest generowany przez matrycę ciekłokrystaliczną, która jest przeszywana mocnym strumieniem światła. Projektory LCD są tańsze od urządzeń opartych o rozwiązanie DLP. W modelach z niższej półki znajdziemy pojedynczą matrycę TFT, w droższych trzy matryce 3LCD (polisilikonowe). Z tego względu tańsze charakteryzują się gorszą jasnością i kontrastem, a droższe oferują wyższą jakość obrazu i zadowalającą głębię kolorów. W obu przypadkach zauważymy jednak gorsze odwzorowanie czerni.
Projektory LCOS
Połączeniem obu powyższych technologii są projektory LCOS. Także tu wykorzystywane są matryce ciekłokrystaliczne, jednak zostały one umieszczone na powierzchni luster, dzięki czemu światło przez nie nie przechodzi. Zamiast tego odbija się i trafia do obiektywu. Efektem takiego rozwiązania jest bardzo dobra jakość obrazu, z zadowalającą szczegółowością i wysoką rozdzielczością na czele. Nieźle wypada też płynność, kontrast i odwzorowanie kolorów. To obecnie najlepsza technologia do zastosowań domowych i biurowych. Niestety projektory LCOS są bardzo drogie, więc nie każdy może sobie na nie pozwolić.
Projektory CRT
Projektory CRT to technologia przeszłości. Wyposażone były w trzy lampy CRT. Każda z nich generuje obraz w jednym z kolorów, a połączony strumień owocuje obrazem o bardzo wysokim kontraście i nasyceniu barw. Niestety projektory tego typu są bardzo ciężkie – mogą ważyć nawet 80 kilogramów. Nie są zatem przeznaczone do użytku domowego. Obecnie są ponadto trudno dostępne.
Projektory Light valve
Projektory Light valve są natomiast połączeniem technologii CRT i LCD. W efekcie użytkownik otrzymuje obraz o doskonałej jakości. Minusem jest bardzo wysoki koszt produkcji takiego urządzenia, dlatego modele te są spotykane bardzo rzadko.
Projektor multimedialny – najważniejsze parametry
Nosząc się z zamiarem zakupu rzutnika multimedialnego, warto zwrócić uwagę na szereg parametrów, które powinien on oferować. Oto najważniejsze z nich:
rozdzielczość obrazu – zasada jest tu prosta – im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Idealnie, jeżeli projektor umożliwia wyświetlanie obrazu Full HD (1920x1080 pikseli), choć na rynku znajdziemy także rzutniki oferujące wartości niższe: 1024x768 czy 1280x800. Dostępne są też modele wyświetlające obraz w 4K, jednak ich ceny wciąż mogą być zaporowe.
jasność – jasność lampy określa, w jakich warunkach będziemy w stanie wyświetlić zadowalający obraz. Im jest ona niższa, tym bardziej zaciemnione będzie musiało być pomieszczenie, dlatego warto celować w modele o jasności od 1000 do 2000 lumenów. Na rynku znajdziemy także modele o znacznie niższej jasności (100-200 lm), jak również te o wyższej – powyżej 3000 lm. Projektory do profesjonalnych sal konferencyjnych mogą się charakteryzować jasnością na poziomie nawet 12000 lumenów.
kontrast – im wyższy, tym lepiej. Określa różnicę pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszym fragmentem obrazu. Obecnie w projektorach standardem jest 2000:1.
format obrazu – jeżeli projektor ma posłużyć do oglądania filmów, warto celować w model działający w formacie 16:9 bądź 16:10. Nieco mniej pożądane są proporcje 4:3.
maksymalna przekątna obrazu – im większa, tym lepiej, choć należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym projektor będzie używany. Wartość ta idzie także w parze z rozdzielczością. Im jest ona wyższa, tym większa przekątna ekranu. Projektory o niskiej rozdzielczości zazwyczaj oferują przekątną do około 100 cali. Urządzenia Full HD potrafią wygenerować obraz nawet o przekątnej 500 cali.
odległość od ekranu – bardzo ważna jest także minimalna i maksymalna odległość od ekranu, czyli najczęściej od ściany. Określa ona bowiem, w jakim miejscu musi znaleźć się projektor, by poprawnie wyświetlać obraz. Zaawansowane projektory mogą generować obraz o wysokiej przekątnej już np. metr od ściany.
żywotność lamp – lampy w projektorach zużywają się wraz z działaniem, dlatego konieczna jest ich regularna wymiana. Im wyższą żywotność deklaruje producent, tym lepiej. W zależności od modelu może to być od 1000 do 4000 godzin. Droższe wytrwają jeszcze dłużej.
generowany hałas – lampy projektora nagrzewają się podczas działania, przez co wymagają skutecznego chłodzenia. A to potrafi hałasować. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, jeśli rzutnik ma posłużyć głównie do oglądania filmów. Wartość generowanego hałasu nie powinna przekraczać 30 decybeli.
Jakie złącza powinien mieć projektor?
Dobry projektor powinien być wyposażony w bogaty zestaw złącz, za pomocą których można przesłać źródło obrazu i dźwięku. Oto najważniejsze z nich:
HDMI – służy do przesyłania obrazu i dźwięku o wysokiej jakości. Z jego pomocą podłączymy komputer, notebooka, a także większość odtwarzaczy multimediów i przystawek TV.
D-Sub – obecnie zdecydowanie rzadziej spotykane, choć występuje w starszych laptopach. Umożliwia przesył sygnału analogowego o niższej rozdzielczości.
DVI – przesyła wysokiej jakości obraz, jednak bez dźwięku.
USB – umożliwia odtwarzanie materiałów wprost z pendrive'ów i przenośnych dysków USB.
czytnik kart SD – umożliwia odtwarzanie materiałów z kart SD.
Dodatkowe funkcje projektora multimedialnego
O jakości projektora świadczy także liczba funkcji, które ułatwiają lub uprzyjemniają jego użytkowanie. Warto zwrócić uwagę, czy urządzenie oferuje autofocus. Sprawia on, że ostrość obrazu jest ustawiana automatycznie.
Równie ważna dla komfortowego oglądania jest korekta trapezowa. Funkcja ta dostraja obraz i wyrównuje go w przypadku, gdy rzutnik nie jest umieszczony idealnie prosto do ściany. Dzięki temu pozbędziemy się kształtu trapezu.
Wbudowany głośnik przyda się natomiast w przypadku zastosowań biurowych. Dzięki niemu nie jest konieczne podłączanie zewnętrznych urządzeń, by poprowadzić np. prezentację multimedialną. Pomocny będzie też pilot, którym sterujemy odtwarzaniem.
W dzisiejszych czasach użytkownicy docenią ponadto możliwość bezprzewodowego przesyłania źródła obrazu. Aby było to możliwe, projektor musi być wyposażony w kartę Wi-Fi lub moduł Bluetooth.