Dlaczego smart TV jest smart i na co warto zwracać uwagę szukając takiego sprzętu
Kupując dziś nowy telewizor, zwłaszcza gdy zależy nam na urządzeniu o większych gabarytach (na przykład ekran o przekątnej 55 cali) i trochę wyższej funkcjonalności od najtańszych modeli, z dużym prawdopodobieństwem trafimy na smart TV. Warto zatem wiedzieć, jakie są możliwości systemów smart TV.
Czym jest smart TV? Określenie to pojawiło się wraz z wprowadzeniem na rynek telewizorów, które mogą łączyć się z siecią komputerową oraz internetem, a także zawierają wbudowane oprogramowanie systemowe, które pozwala w praktyce skorzystać z możliwości wynikających z usieciowienia telewizora.
Systemy smart TV całkowicie zmieniły korzystanie z telewizora, dając użytkownikom dostęp do treści innych niż te nadawane przez klasycznych nadawców telewizyjnych. Dzięki systemom smart TV telewizor staje się domowym, multimedialnym komputerem, oferującym dostęp do różnego typu aplikacji i usług. Może pełnić rolę multimedialnego centrum w domu (umożliwiając odtwarzanie treści audiowizualnych z dowolnego innego urządzenia podłączonego do domowej sieci bezprzewodowej).
Jednak faktyczna użyteczność telewizora smart TV jest w znacznym stopniu uzależniona od funkcjonalności wbudowanego oprogramowania. Dlatego też warto dokładniej przyjrzeć się możliwościom poszczególnych systemów smart TV w telewizorach dostępnych w sklepach.
Kupujesz nowy telewizor? Zwróć uwagę na system smart TV
Kupując nowy telewizor, zwykle zwracamy uwagę na markę, parametry dotyczące obrazu czy wielkość ekranu. Nie przejmujemy się wbudowanym oprogramowaniem, skoro tak czy inaczej telewizor będzie smart. Jednak pomiędzy poszczególnymi modelami smart TV są różnice. Każdy z nowoczesnych telewizorów smart TV jest w stanie połączyć się z domową siecią Wi-Fi, a za jej pośrednictwem – również z internetem, ale już nie każdy daje użytkownikowi dostęp do bardzo bogatej i stale rozbudowywanej bazy aplikacji. O ile opisywane tu rozwiązania smart TV, takie jak Tizen Samsunga, webOS LG czy Android TV (tu: w wersji oferowanej w telewizorach Sony) nie powinny nas zawieść, to już nietypowe, autorskie rozwiązania oferowane przez innych producentów (jak na przykład system smart TV Panasonica) mają zauważalnie mniejszą funkcjonalność. Warto to mieć na uwadze, zwłaszcza gdy programy telewizyjne plus YouTube i przeglądarka to trochę dla nas za mało.
Smart TV w starym telewizorze
Jeżeli nie planujemy zakupu nowego telewizora, ale chcielibyśmy skorzystać z możliwości oferowanych przez nowoczesne smart TV, jest na to sposób. Wystarczy dokupić specjalną przystawkę podłączaną do dowolnego telewizora. Taki dodatek pozwoli korzystać z funkcji sieciowych, aplikacji i serwisów strumieniowych również na telewizorze bez wbudowanego systemu smart TV.
Przykładem takiej przystawki może być Google Chromecast – niewielkie urządzenie podłączane do gniazda HDMI w telewizorze zamienia odbiornik w urządzenie klasy smart. Chromecast ma wbudowany interfejs bezprzewodowy, dzięki czemu potrafi połączyć się z domową siecią Wi-Fi oraz z internetem. Chromecast umożliwia również bezprzewodowe przesyłanie obrazu i dźwięku z innych urządzeń podłączonych do domowej sieci, na przykład komputerów, laptopów czy smartfonów.
Smart TV a prywatność w sieci
Korzystając z jakiegokolwiek telewizora smart TV, musimy zgodzić się na proponowany przez danego producenta warunki świadczenia usług. Stosowny dokument jest wyświetlany na ekranie zwykle podczas wstępnej konfiguracji urządzenia. Dlaczego to ważne? Korzystanie z usług za pośrednictwem smart TV często wymaga wyrażenia zgody na przesyłanie danych (na przykład próbek głosu w przypadku funkcji sterowania głosowego) na serwery producenta. Osoby szczególnie ceniące swoją prywatność mogą się na to nie godzić, ale wtedy system smart TV będzie miał bardzo ograniczoną funkcjonalność – coś za coś.
Przegląd systemów w inteligentnych telewizorach
Tizen OS w telewizorach Samsunga
Kupując dowolny telewizor smart TV koreańskiej marki Samsung, otrzymamy sprzęt pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Tizen OS. System ten jest oparty na Linuxie, aktualnie jest rozwijany i wykorzystywany przede wszystkim we własnych rozwiązaniach Samsunga. Oprócz telewizorów Samsunga Tizen znajdziemy w popularnych smartwatchach z serii Gear czy Galaxy Watch. Pod względem łatwości obsługi i intuicyjności interfejsu Tizen Samsunga to ścisła czołówka. Wadą w kontekście nowoczesnych rozwiązań technologicznych w systemach smart TV jest brak możliwości sterowania głosem. To znaczy, jest odpowiednia funkcja, ale nie działa po polsku.
Zaletą Tizena w telewizorach Samsunga jest to, że system operacyjny został opracowany w taki sposób, by dawać użytkownikowi dostęp do wszystkich – nie tylko sieciowych – funkcji telewizora w jednolity sposób. Tizen ułatwia zarówno wstępną konfigurację urządzenia (automatycznie rozpoznaje połączone z telewizorem urządzenia), jak i późniejsze korzystanie z funkcji telewizora.
Kolejną cechą wyróżniającą Tizena na tle innych rozwiązań smart TV jest to, że interfejs systemu nie przesłania całego ekranu. Elementy smart TV są prezentowane w dolnej części ekranu, a na pozostałym obszarze cały czas wyświetlana jest oglądana w danym momencie treść. Struktura Tizena ma charakter hierarchiczny, kolejne opcje rozwijają się w paskach pojawiających się na dole ekranu. To wygodne rozwiązanie, gdyż ułatwia dostęp do funkcji związanych z konkretnym źródłem. Na przykład jeżeli w głównym menu smart TV Samsunga wybierzemy TV na żywo, na kolejnym pasku wyświetlą się tylko te opcje, które są użyteczne w kontekście kanałów telewizyjnych (na przykład lista kanałów, przewodnik po programach itp.).
Gdy w głównym menu na dolnym pasku wskażemy ikonę usługi strumieniowej (na przykład Amazon Prime Video, jak na zdjęciu), w wysuwanym pasku podmenu zobaczymy propozycje filmów i seriali. Dodatkową zaletą Tizena jest też to, że telewizor uczy się zwyczajów użytkownika i zapamiętuje, z jakich treści (kanałów, aplikacji czy usług strumieniowych) korzysta najczęściej i pokazuje je w pierwszej kolejności.
Przykładowe modele telewizorów smart TV z systemem Tizen
System Tizen to rozwiązanie rozwijane wyłącznie przez jedną firmę – Samsunga. Smart TV z Tizenem znajdziemy tylko w telewizorach tej koreańskiej marki.