Router - jaki model wybrać i na jakie funkcje zwracać uwagę przy zakupie

    Centralnym punktem każdej sieci domowej jest wydajny router. Możliwości urządzeń sieciowych dostępnych w sklepach są bardzo różnorodne. Warto wiedzieć, na jakie funkcje zwracać uwagę podczas zakupów, aby uniknąć rozczarowań i wybrać sprzęt dopasowany do naszych potrzeb i portfela.

    Router bardzo często porównuje się do bramy – zapewnia on wyjście z naszej sieci domowej do sieci zewnętrznych, a docelowo do internetu. Jego wydajność i możliwości przekładają się wprost na nasz komfort korzystania z sieci. Oczywiście poza routerem ważne jest również, jakiej szybkości łącze oferuje nam nasz dostawca internetowy. Nie ma sensu inwestować w bardzo drogi router, jeśli mamy wykupione łącze ADSL o wydajności 20 Mb/s.

    Producenci oferują bardzo dużo różnego rodzaju funkcji, które mogą być dla nas mniej lub bardziej przydatne. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość utworzenia specjalnej sieci tylko dla gości, tworzenie harmonogramów pracy sieci oraz konfigurowanie funkcji kontroli rodzicielskiej w celu zabezpieczenia najmłodszych użytkowników przed szkod­liwymi dla nich stronami. 

    Część użytkowników dużą wagę przywiązuje do estetyki i wyglądu ich urządzenia. To zrozumiałe – zaleca się, aby router zajmował centralne miejsce w mieszkaniu, dzięki czemu można uzyskać optymalny zasięg w każdym pomieszczeniu. W zależności od wielkości mieszkania lub domu będziemy musieli podjąć decyzję, czy jedno urządzenie nam wystarczy, czy trzeba inwestować w rozwiązania zwiększające zasięg lub najnowsze rozwiązanie Wi-Fi Mesh.

    Wybieramy typ interfejsu WAN w routerze

    Pierwsze kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, kupując router, to typ interfejsu WAN – czyli gniazda, gdzie podłączamy internet od operatora. Router musimy dostosować do typu połączenia internetowego, jakiego używamy. 

    Jeżeli korzystamy z Neostrady lub innego dostawcy i sygnał internetowy dochodzi do nas za pomocą kabla telefonicznego, musimy wybrać router z modemem ADSL2+ (czyli z gniazdem RJ-11). Trzeba jednak pamiętać, że maksymalna przepustowość tego typu połączenia wynosi zaledwie 24 Mb/s (3 MB/s) i to przy idealnych warunkach. Warto w tym miejscu zauważyć, że jeśli zależy nam tylko i wyłącznie na zwykłym dostępie do sieci, nie musimy inwestować w bardzo drogi sprzęt, chyba że planujemy zmianę dostawcy w najbliższym czasie.

    Jeżeli mamy połączenie zapewniane przez sieć osiedlową lub telewizję kablową (UPC, Aster, Vectra), potrzebujemy routera xDSL – to najbardziej popularny typ (wszystkie przedstawione modele). Interfejs WAN jest gniazdem RJ-45, standardowym, takim jak porty Ethernet.

    Uwaga! Producenci sprzętu sieciowego produkują podobne modele, aby sprostać wymaganiom wszystkich klientów. Dobrym przykładem jest TP-Link i jego dwa modele Archer VR900 i Archer C2300, które różnią się formą interfejsu WAN. Pierwszy to model z ADSL2+, a drugi xDSL. Jeśli nie zamierzamy zmieniać dostawcy internetu i typu łącza, nie kupujmy znacznie droższych modeli, które pozwalają na korzystanie z dowolnego typu interfejsu WAN, tego typu urządzenia są zawsze nieco droższe. Można także kupić uniwersalny router – na przykład prawie wszystkie modele Fritzbox. W urządzeniach tych samodzielnie decydujemy, czy interfejsem WAN będzie gniazdko telefoniczne, czy też jeden z portów RJ-45. Również routery firmy ASUS pozwalają na korzystanie z różnego rodzaju interfejsów WAN, w tym nawet z kilku jednocześnie, dzięki funkcji Dual WAN.

    Archer VR900 – po lewej stronie jest widoczny port DSL, który pozwala na podłączenie kabla telefonicznego zakończonego końcówką RJ-11. Dodatkowo po prawej jeden z portów LAN to tak naprawdę port EWAN, który pozwala na podłączenie Ethernetu – pozostają nam wtedy do dyspozycji tylko trzy porty LAN

    Archer C2300 – w tym modelu po lewej stronie mamy standardowy port WAN typu Ethernet i po prawej cztery porty LAN. Różnica w cenie jest dość znaczna – za model Archer VR900, który jest klasy AC1900, musimy zapłacić około 599 zł, a za Archer C2300 klasy AC2300 – 530 zł

    W wypadku łącza mobilnego mamy nieco większe możliwości. Można na przykład użyć typowego routera z gniazdem RJ-45 i portem USB i podłączyć do niego modem USB lub kupić router, który ma zintegrowany modem. Alternatywnie możemy również korzystać z modemu 3G/LTE, nie zapewni nam on jednak zaawansowanych funkcji oraz zasięgu, który zapewniają routery. Wybierając opcję podłączenia do routera modemu USB, sprawdźmy dokładnie, czy port w routerze ma obsługę modemów i jakie konkretnie modele są wspierane. 

    Modem od dostawcy internetu

    Bardzo często dostawcy internetu dostarczają po podpisaniu umowy urządzenie abonenckie, które nie jest naszą własnością i może pełnić funkcję routera. Możemy podłączyć do niego własne, bardziej wydajne urządzenie, wyposażone w znacznie więcej funkcji.

    TL-WR902ACJeden z najmniejszych routerów generacji Wi-Fi 5. Jest to urządzenie klasy AC750 (300 Mb/s na 2,4 GHz i 433 Mb/s na 5 GHz). Oprócz portu WAN na Ethernet można wykorzystać port USB na podłączenie na przykład modemu USB 3G/LTE. Jest to dość dobre rozwiązanie do naprawdę małych mieszkań lub jeśli często podróżujemy i korzystamy z modemu internetu mobilnego

    Jaki standard wybrać oraz jaką klasę szybkości

    Jaki standard sprawdzi się najlepiej w zależności od potrzeb? Na początek przypomnienie – im wyższa cyfra po Wi-Fi w nazwie standardu, tym jest to nowsza i bardziej wydajna generacja.

    Wi-Fi 6 802.11ax najnowszy, dopiero pojawia się na rynku, do 10–14 Gb/s, od 1 do 7 GHz
    Wi-Fi 5 802.11ac bardzo popularny, od 433 Mb/s do 7 Gb/s*, 5 GHz
    Wi-Fi 4 802.11n bardzo popularny, 150–600 Mb/s, 2,4 i 5 GHz
    Wi-Fi 3 802.11g wciąż w użyciu, 54 Mb/s, 2,4 GHz
    Wi-Fi 2 802.11b nieużywany, 11 Mb/s, 2,4 GHz
    Wi-Fi 1 802.11a nieużywany, 54 Mb/s, 5 GHz

    Standardy sieci określane są przez specjalne stowarzyszenie firm i wprost informują o maksymalnych możliwościach danego standardu i jego parametrach, dzięki czemu każdy producent może tworzyć kompatybilne urządzenia. Możemy kupić urządzenia różnych generacji z bardzo różnymi klasami, w zależności od ilości nadajników oraz modulacji mogą pojawiać się ogromne różnice w wydajności.

    Powinniśmy wybrać urządzenie, które pozwoli w pełni wykorzystać szybkość internetu, jaki dostarcza nam nasz dostawca. Następnie warto sprawdzić, czy urządzenia, które mamy w domu, pozwolą na wykorzystanie potencjału nowego routera, to znaczy, czy nasz laptop, komputer, smartfon, obsługują najnowsze standardy.

    W wypadku większości użytkowników najlepiej sprawdzi się router średniej klasy, który ma możliwość korzystania z Wi-Fi 5 i z pewnością będzie przydatny przez kilka najbliższych lat. Dodatkowo warto rozglądać się za urządzeniami, które mają przynajmniej trzy anteny lub inaczej mówiąc, pracują w trybie 3x3, co znaczy, że mogą wysyłać dane aż trzema odrębnymi strumieniami. W przypadku Wi-Fi 5 przekłada się to na szybkość łącza wynoszącą aż 1300 Mb/s (szerokość pasma 80 MHz, jeden nadajnik pozwala na uzyskanie 433 Mb/s). Są to relatywnie niedrogie urządzenia i zdecydowanie wystarczą do typowego mieszkania.

    Czy potrzebuję bardzo szybkiego Wi-Fi?

    Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź jest uzależniona od tego, jak bardzo rozbudowana jest nasza sieć domowa. Jeśli nasz dostawca dostarcza nam tylko 40 Mb/s, a my korzystamy wyłącznie z laptopa i smartfona w celu uzyskania dostępu do internetu, nie ma sensu kupować superszybkiego routera. 

    Sytuacja jest jednak inna w przypadku, gdy chcemy na przykład na telewizorze 4K wyświetlać filmy z laptopa lub serwera NAS, a jednocześnie w tle pracuje kilka smartfonów, tabletów czy laptopów innych domowników, którzy oglądają filmy w internecie lub chcą uzyskać dostęp do zasobów na serwerze NAS. Duży ruch w sieci może bardzo szybko zablokować router i wysycić jego przepustowość, a wtedy każdy użytkownik sieci wyraźnie to odczuje. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku rozbudowanych sieci domowych jest wybranie routera, który obsługuje funkcję MU-MIMO (więcej o tej technologii w ramce poniżej) oraz pracuje w trybie Dual-Band. Dzięki temu część urządzeń, które nie potrzebują bardzo dużej przepustowości, może korzystać z sieci w paśmie 2,4 GHz, a te najbardziej wymagające – w paśmie 5 GHz. Możemy wtedy osiągnąć większą optymalizację pracy routera.

    Zasięg działania a router

    Oprócz możliwości przesyłania ogromnych ilości danych musimy również wziąć pod uwagę lokalizację, w której będzie się znajdować router. Jeśli jest to nieduże mieszkanie, załóżmy o powierzchni 50 m2, nie musimy kupować urządzenia, które jest przeznaczone do dużych firm lub domów jednorodzinnych. Ogólna zasada, którą należy się kierować, jest taka, że urządzenia z wbudowanymi antenami radzą sobie znacznie gorzej od routerów z antenami zewnętrznymi. Anteny pozwalają cieszyć się większą wydajnością.

    Funkcje warte uwagi

    Praktycznie wszystkie routery, które są obecnie w sprzedaży, sprawdzą się, jeżeli zależy nam jedynie na podstawowej funkcjonalności – dostępie do internetu oraz stworzeniu w mieszkaniu sieci bezprzewodowej. To, czym różnią się modele poszczególnych producentów, to specjalne funkcje, które rozszerzają możliwości routerów oraz sprawiają, że stają się naprawdę złożonymi urządzeniami z mnóst­wem opcji do skonfigurowania.

    Porty USB oraz funkcjonalności

    Coraz częściej routery wyposażone są w porty USB. Jest to bardzo przydatna funkcjonalność, na którą zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie. Podstawowa funkcja takiego portu to możliwość udostępniania w sieci specjalnego zasobu z nośnika podłączonego do portu routera. Dobrej klasy routery obsługują nośniki nawet do 4 TB. Inne możliwości to na przykład podłączenie drukarki do ruotera w celu skonfigurowania możliwości druku przez sieć (router musi obsługiwać serwer wydruku) czy obsługa modemów 3G/LTE. Urządzenia bardzo różnią się wydajnością portów USB, najwydajniejsze zdecydowanie przekraczają 80 MB/s w standardzie USB 3.0, tańsze sprzęty rzadko przekraczają natomiast 12 MB/s w standardzie USB 2.0. 

    Dual-Band lub Tri-Band

    W celu uzyskania optymalnej wydajności w sieciach domowych, z których korzysta kilku użytkowników jednocześnie oraz wiele różnego rodzaju sprzętu, warto wybrać router typu Dual-Band, czyli taki, który pozwala na utworzenie sieci 2,4 GHz oraz 5 GHz. Najbardziej wymagający użytkownicy, potrzebujący najwyższej wydajności, powinni natomiast rozglądać się za routerem wspierającym technologię Tri-Band. Najłatwiej rozpoznać takie urządzenia po liczbie anten. Te, które mają sześć lub osiem anten, na pewno wspierają Tri-Band, a urządzenia do czterech anten pracują w technologii Dual-Band.

    MU-MIMO

    Technologia ta pojawiła się razem z generacją Wi-Fi 5, pozwala na przesyłanie w tym samym czasie danych do wielu klientów bez redukcji wydajności. Najłatwiej zaobserwować działanie Mu-Mimo w przypadku, gdy cztery urządzenia z pojedynczymi antenami łączą się z jednym routerem obsługującym pracę 4x4. Wtedy transmisja jednocześnie może odbywać się z pełną wydajnością każdego z urządzeń. W routerze bez technologii MU-MIMO każdy klient czeka w kolejce na obsłużenie, co znacznie redukuje przepustowość.

    Harmonogram

    Urządzenia, które pozwalają kontrolować działanie sieci bezprzewodowych lub dostęp do internetu poprzez harmonogram, mogą być przydatne na przykład w sytuacji, gdy chcemy ograniczyć dostęp do sieci w nocy lub gdy nie ma nas w domu. Mogą być użyteczne także wtedy, kiedy chcemy, by dzieci spędzały mniej czasu w internecie.

    Kontrola rodzicielska

    Często w oprogramowaniu routera jest specjalne menu do zarządzania kontrolą rodzicielską. Możemy ustalać harmonogramy dostępu do internetu, blokować dostęp do konkretnych adresów URL bądź filtrować dostęp, używając określonych fraz. Wszystko to może być skonfigurowane dla konkretnego użytkownika lub całej sieci. Warto wiedzieć, że z tej funkcji z powodzeniem możemy korzystać także w firmie, żeby zablokować pracownikom możliwość wchodzenia na strony, których nie powinni odwiedzać w trakcie pracy.

    QoS

    To skrót od Quality of Service, czyli zarządzanie przepustowością sieci. Jest to niezwykle ciekawa funkcja, która pozwala na skonfigurowanie routera z wykorzystaniem priorytetów dla konkretnych usług lub programów. Możemy na przykład przyznać najwyższy priorytet dla gier on­line, a znacznie mniejszy dla usług pobierania danych. Dzięki temu nawet jeśli wszyscy użytkownicy w sieci będą pobierali dane, i tak będziemy mog­li cieszyć się płynną rozgrywką, co jest niemożliwe do osiągnięcia bez funkcji QoS.

    Sieć dla gości

    Obecnie ta funkcja to już w większości standard, pozwala na utworzenie dodatkowej sieci bezprzewodowej o zupełnie innej nazwie (SSID) oraz haśle dostępu. Jest to niezwykle przydatna funkcja, jeśli chcemy, aby odwiedzający nas goście mieli dostęp do sieci, a my nie zamierzamy dawać im dostępu do naszej głównej sieci. Sieć dla gości konfiguruje się niezwykle prosto i wystarczy aktywować ją w panelu zarządzania routera. Po zakończonej wizycie możemy dezaktywować taką sieć. Podczas korzystania z takiej sieci użytkownicy mają dostęp tylko do internetu i nie mogą komunikować się z urządzeniami głównej sieci domowej.

    Tryby pracy

    Podstawową funkcją routera jest udostępnianie połączenia internetowego, jednak są to na tyle uniwersalne urządzenia, że mogą pełnić również inne funkcje. Niektóre routery wyposażone są w opcję zmiany trybu pracy. 

    Repeater – pozwala rozszerzyć sieć bezprzewodową, wzmacniając sygnał istniejącej już sieci; ten tryb redukuje wydajność do około 50 procent

    AP – pozwala na stworzenie sieci bezprzewodowej do rozsyłania sygnału przychodzącego do routera przez połączenie LAN

    Media Bridge – zapewnia parowanie bezprzewodowe między dwoma routerami, które rozsyłają sygnał, wykorzystując LAN

    Bezpieczeństwo

    W kwestii zabezpieczeń routery stają się coraz bardziej rozbudowane. Oprócz filtrowania, wbudowanego firewalla, blokowania ataków DDoS oraz Ping mogą mieć nawet aktywne antywirusy. Tego typu rozwiązanie znajdziemy tylko w najdroższych modelach poszczególnych producentów. Oczywiście antywirus w routerze nie zapewnia 100-procentowej ochrony i nie sprawdzi zasobów na naszym dysku – może jedynie weryfikować ruch, jaki przez niego przechodzi, oraz strony internetowe, na które wchodzą użytkownicy. Takie rozwiązanie jest bardzo ciekawe zwłaszcza dla użytkowników mobilnych, którzy nie instalują programów antywirusowych na swoich smartfonach. Dodatkowa ochrona z routera może zabezpieczać przed niebezpiecznymi stronami i dostępem z zewnątrz. 

    WPS

    WPS to przydatna funkcja, która ułatwi podłączanie do sieci Wi-Fi dodatkowych urządzeń. Proces łączenia polega na wciśnięciu przycisku na routerze i w urządzeniu, które chcemy dodać do sieci. Warto więc zwrócić uwagę, czy kupowany router ma WPS. Wystarczy dokładnie obejrzeć obudowę routera, aby odnaleźć odpowiedni przycisk. Uwaga! WPS może być potencjalnie niebezpieczny i umożliwić włamanie się do sieci, dlatego jeśli nie korzystamy z tej funkcji i mamy już podłączone wszystkie urządzenia, powinniśmy wyłączyć ją w opcjach urządzenia.

    Serwer VPN

    Nieco droższe modele pozwalają na skonfigurowanie serwera lub klienta VPN – dzięki czemu nadają się zarówno do zastosowań dla firm, jak również zwykłych domowych użytkowników. Odpowiednia konfiguracja klienta VPN na naszym routerze pozwoli skierować cały ruch sieciowy od razu przez bezpieczne szyfrowane tunele. Jest to warte uwagi rozwiązanie, gdyż bez niego wiele urządzeń w naszej sieci komunikuje się bez możliwości zabezpieczenia ruchu, jak na przykład telewizory czy inny sprzęt, który nie obsługuje opcji instalacji klienta VPN. Konfiguracja tej funkcji wymaga jednak nieco bardziej zaawansowanej wiedzy.

    Klient serwera RADIUS

    Niektóre routery wspierają obsługę serwerów RADIUS, które mogą aktywnie pracować wewnątrz naszej sieci domowej, na przykład na serwerze NAS. RADIUS to usługa, która pozwala na autoryzowanie i uwierzytelnianie użytkowników, którzy chcą uzyskać dostęp do sieci. Po poprawnej konfiguracji podczas łączenia informacje o kliencie bezprzewodowym są wysyłane przez router do serwera RADIUS i dopiero po poprawnej weryfikacji przyznawany jest dostęp do sieci. Jest to więc dodatkowe zabezpieczenie sieci domowej.

    Monitor ruchu

    Niektóre routery wyposażone są w specjalne monitory ruchu sieciowego i pozwalają na analizę całego ruchu w naszej sieci. Dzięki temu możemy sprawdzać, w jakich godzinach ile dokładnie transferu wykorzystano. Jest to szczególnie przydatne, jeśli mamy ograniczoną ilość gigabajtów do wykorzystania w planie taryfowym. Dzięki analizie monitora ruchu będziemy mogli dość precyzyjnie określić, ile transferu nam zostało.

    Dual WAN

    Jeśli zależy nam na bardzo stabilnym połączeniu z internetem, warto poszukać urządzeń wspierających technologię Dual WAN. Pozwala ona na inteligentne przełączanie pomiędzy dwoma źródłami internetu, na przykład od dostawcy telewizji kablowej i z modemu 3G/LTE. W razie przerwy w dostępie w jednym źródle automatycznie mamy zapewniony dostęp z drugiego. Jest to preferowany tryb pracy, na przykład gdy musimy mieć ciągły dostęp do monitoringu. Takie rozwiązanie znajdziemy tylko w wybranych routerach firmy Asus.

    Routery warte uwagi

    Spośród wielu routerów dostępnych w sklepach oto wybrane – najlepsze w różnych przedziałach cenowych, tak by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

    Routery zostały podzielone na kategorie ze względu na ceny: budżetowe, średnie, drogie oraz dla entuzjastów. W każdym z opisów przedstawiono najciekawsze funkcje dostępne w urządzeniach. Warto wiedzieć, że czasem te tańsze modele mogą pozytywnie zaskoczyć wydajnością – nie należy ich skreślać na samym starcie. Najdroższe routery z kolei oferują ogromną wydajność, ale na razie na rynku trudno znaleźć kompatybilny sprzęt sieciowy, który pozwoli na ich pełne wykorzystanie, są więc przeznaczone dla entuzjastów. Zdecydowanie należy, nawet w wypadku najtańszych urządzeń, zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności, na przykład porty USB i obsługę serwera wydruku.

    Warto też rozglądać się za urządzeniami, które są wyposażone w gigabitowe przełączniki (na opakowaniu powinna być informacja o portach, na przykład 10/100/1000). Są one znacznie wydajniejsze i nawet jeśli nasz dostawca nie dostarcza nam aż tak szybkiego internetu, może okazać się, że potrzeby naszej sieci domowej są tak duże, że wymagają większej przepustowości.

    Budżetowe routery za mniej więcej 150 złotych

    TP-LINK Archer C2 v3

    Od kilku już lat jest to jeden z najlepszych routerów w tym przedziale cenowym. Kosztuje zaledwie około 160 złotych i co dość rzadkie w tej cenie – jest wyposażony w gigabitowe porty LAN/WAN. Dzięki temu ma na starcie ogromną przewagę nad urządzeniami z tego segmentu, które przeważnie mają porty o przepustowości 100 Mb/s. Archer C2 to router generacji Wi-Fi 5 określony klasą szybkości AC900, pozwala na uzyskanie przepustowości do 450 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz do 433 Mb/s w paśmie 5 GHz. Daje pewność, że uda się wykorzystać pełny potencjał sieci bezprzewodowej tego routera, gdyż nie będą ograniczać nas porty LAN/WAN.

    Routerem można zarządzać przez specjalną aplikację mobilną Tether, dzięki której za pomocą smartfona sprawdzimy stan urządzenia. To trzecia wersja tego modelu, która wprowadza istotne zmiany: zmianą na plus jest zwiększenie przepustowości w paśmie 2,4 GHz z 300 Mb/s na 450 Mb/s, a na minus brak portu USB 2.0, który był w tym modelu od początku. Jeśli nie zależy nam na funkcjonalności USB i chcemy mieć dość wydajną sieć Wi-Fi i LAN, to jest to jeden z najbardziej opłacalnych w zakupie ów.

    TP-Link Archer C2 v3

    Maks. przepustowość: 983 Mb/s

    Porty WAN: RJ-45

    Maks. przepustowość LAN: 1000 Mb/s

    Porty USB: brak

    Obsługa modemów 3G/4G przez USB: nie

    Cena: ok. 163 zł

    Tenda AC6

    W testach wydajnościowych w tym przedziale cenowym w serwisie PCLab.pl ten router okazał się najlepszy w wielu różnych kategoriach, między innymi transferze bezprzewodowym. Jest to urządzenie klasy AC1200, które pozwala na nawiązanie łącza o szybkości 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz 867 Mb/s w paśmie 5 GHz. 

    Dodatkowo korzysta z technologii Beamforming w celu zoptymalizowania zasięgu działania i stabilności połączenia bezprzewodowego. Zamontowane w tym modelu anteny o zysku aż 5 dBi zapewniają świetny zasięg jak na tę klasę urządzenia. Bardzo ciekawy design tego urządzenia przypomina modele z wyższej półki. Oprogramowanie routera pozwala na wygodną konfigurację nawet mniej doświadczonym użytkownikom. Dodatkowo możemy skorzystać z aplikacji w celu zarządzania routerem z naszego urządzenia mobilnego. Minusów, niestety, też jest kilka, a najważniejsze to brak portu USB, tylko trzy porty LAN i jeden WAN, wszystkie z maksymalną przepustowością 100 Mb/s. Jest to o tyle istotne, że jeśli mamy wykupione łącze szybsze niż 100 Mb/s, nie ma żadnego sensu kupować urządzenia, które nie będzie w stanie już na wejściu obsłużyć takiej przepustowości. Jest to godny polecenia router dla osób, które nie potrzebują korzystać z funkcjonalności USB oraz nie planują zakupu łącza szybszego niż 80–90 Mb/s. 

    Tenda AC6

    Maks. przepustowość: 1267 Mb/s

    Porty WAN: RJ-45

    Maks. przepustowość LAN: 100 Mb/s

    Porty USB: brak

    Obsługa modemów 3G/4G przez USB: nie

    Cena: ok. 120 zł

    TP-LINK TL-WR902AC

    To zdecydowanie najmniejszy router w tym zestawieniu. Jest to urządzenie klasy AC750 z wbudowanymi antenami oraz portem LAN/WAN i jednym USB, który pozwala na podłączenie modemu 3G/LTE oraz na korzystanie z innych możliwości tego portu. Zasięg działania jest oczywiście znacznie mniejszy niż urządzeń z antenami o dużym zys­ku, jeśli jednak zamierzamy dużo podróżować, jest to świetny przenoś­ny router standardu Wi-Fi 5, który zmieści się praktycznie wszędzie i ma bardzo atrakcyjną cenę. Wyróżnia go również fizyczny przełącznik z boku obudowy, który pozwala na zmianę trybu pracy – TL-WR902AC może działać jako router, punkt dostępowy oraz repeater. Kolejną ciekawostką jest zasilanie poprzez port microUSB. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zasilić urządzenie przy użyciu dołączonego zasilacza lub na przykład powerbanku, gdy będziemy poza domem na wyjeździe. 

    To urządzenie jest polecane wszystkim, którzy potrzebują małego, przenośnego routera, który można zabrać ze sobą w podróż. Jeśli natomiast chcemy kupić urządzenie, które będzie na stałe w naszym mieszkaniu lub domu, warto rozejrzeć się za potężniejszym sprzętem.

    TP-Link TL-WR902AC

    Maks. przepustowość: 733 Mb/s

    Porty WAN: RJ-45

    Maks. przepustowość LAN: 100 Mb/s

    Porty USB: USB 2.0

    Obsługa modemów 3G/4G przez USB: tak

    Cena: ok. 112 zł

    Routery klasy średniej za mniej więcej 300 złotych

    TP-LINK Archer C7

    Jeśli zależy nam na dobrym stosunku cena/jakość, to jest to zdecydowanie jeden z najlepszych routerów. Do dyspozycji mamy bardzo wydajne urządzenie klasy AC1750, które pozwala na swobodne korzystanie z sieci domowej nawet wielu użytkownikom. Na rynku nadal można kupić starszą wersję tego routera, która pod pewnymi względami jest lepsza (trudno zrozumieć w tym wypadku podejście producenta). W nowszej wersji zredukowano liczbę portów USB, a dodatkowo anteny zostały zamontowane na stałe i nie da się ich wykręcić i wymienić na mocniejsze, gdy potrzebujemy nieco większego zasięgu. 

    Pod względem wydajności i przepustowości sieci nowsza i starsza wersja właściwie się nie różnią. Archer C7 jest godnym polecenia routerem do średnich mieszkań i dla użytkowników, którym zależy na dobrej wydajności w nadal relatywnie niskiej cenie.

    ASUS RT-AC1200G+

    Ten konkretny model w swoim przedziale cenowym nie wyróżnia się maksymalną przepustowością, ponieważ jest to urządzenie klasy AC1200. Warto jednak wiedzieć, że ta wydajność jest oferowana w trybie pracy 2x2, więc do osiągnięcia najszybszego łącza w paśmie 5 GHz (867 Mb/s) potrzebujemy urządzenia tylko z dwoma antenami. Większość użytkowników domowych nie ma sprzętu, który pozwala korzystać z trzech lub czterech anten jednocześnie, więc nie powinniśmy odczuć mniejszej wydajności, korzystając z obecnie popularnego sprzętu.

    Tym, co wyróżnia model RT-AC1200G+, jest ogrom dostępnych funkcji. Korzystając z portu USB, możemy utworzyć specjalną chmurę, do której będziemy mieć dostęp z całego świata. Istnieje opcja podłączenia modemu 3G/LTE, mamy do dyspozycji bardzo rozbudowane filtry kontroli rodzicielskiej, monitorowania ruchu sieciowego, zarządzania QoS, konfiguracji serwera i klienta VPN i wiele, wiele więcej. Jest to więc router dla osób, które cenią sobie dodatkowe funkcje bardziej niż maksymalną przepustowość w racjonalnej cenie.

    Routery klasy wyższej od 500 złotych

    D-LINK DIR-882

    Jest to jeden z wydajniejszych routerów z wyższej półki, właściwie spełnia wszystkie wymogi domowych użytkowników, nawet z dużymi potrzebami i wymaganiami. Zapewnia łącze o szybkości aż do 800 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz 1733 Mb/s w paśmie 5 GHz. Oczywiście wspiera najnowsze technologie zgodne z 802.11ac Wave 2, czyli MU-MIMO oraz Beamforming. Dodatkowo wszystkie cztery anteny są nadajnikami i odbiornikami i mogą pracować w trybie 4x4. Oczywiście do uzyskania połączenia o najwyższej przepustowości wymagany jest kompatybilny sprzęt sieciowy, na przykład bardzo wydajna karta sieciowa do komputera.

    Do dyspozycji użytkowników są również dwa porty USB – jeden bardziej, drugi mniej wydajny. Jest to sprzęt przeznaczony dla użytkowników, którzy wymagają dużej wydajności – warto jednak pamiętać, że w celu wykorzystania pełni potencjału tego routera musimy mieć kompatybilny sprzęt.

    D-Link DIR-882

    Maks. przepustowość: 2533 Mb/s

    Porty WAN: RJ-45

    Maks. przepustowość LAN: 1000 Mb/s

    Porty USB: USB 3.0, USB 2.0

    Obsługa modemów 3G/4G przez USB: tak

    Cena: ok. 500 zł

    Asus DSL-AC68U

    W tym zestawieniu nie zabrakło również wydajnych rozwiązań dla użytkowników, którzy korzystają z internetu dostępnego poprzez port RJ-11, czyli na przykład ADSL/ADSL2+. Tego typu urządzenia zawsze są droższe od podobnych modeli, które mają port WAN tylko typu RJ-45.

    DSL-AC68U oferuje bardzo dobrą wydajność, ogromną ilość funkcji do konfigurowania oraz wydajny port USB 3.0. System, na którym oparty jest router, to AsusWRT. Jest to autorski firmware, który doświadczonym użytkownikom pozwala na bardzo zaawansowaną konfigurację. Mniej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z prostego w obsłudze kreatora, który w kilku krokach pozwoli na podstawową konfigurację urządzenia.

    ASUS DSL-AC68U

    Maks. przepustowość: 1900 Mb/s

    Porty WAN: RJ-45

    Maks. przepustowość LAN: 1000 Mb/s

    Porty USB: USB 3.0

    Obsługa modemów 3G/4G przez USB: tak

    Cena: ok. 690 zł

    Router dla entuzjasty – Asus RT-AX88U

    Ten ekstremalnie wydajny router klasy AX6000 to jeden z najszybszych sprzętów tego typu na rynku. W paśmie 2,4 GHz pozwala na uzyskanie szybkości 1148 Mb/s, a w 5 GHz aż 4804 Mb/s. Wszystko dzięki wykorzystaniu najnowszej generacji Wi-Fi 6 (802.11ax).

    Dodatkowo do wykorzystania są aż dwa porty USB 3.1. Warto również wiedzieć, że oprócz portu WAN z tyłu urządzenia znajduje się aż osiem gigabitowych portów LAN. Jest to bardzo drogi sprzęt, który obecnie jeszcze nie nadaje się do wykorzystania w typowym domu lub mieszkaniu, gdyż brakuje urządzeń, które są w stanie w pełni wykorzystać potencjał tego routera, może się to jednak zmienić w ciągu najbliższego roku.

    Asus RT-AX88U

    Maks. przepustowość: 5952 Mb/s

    Porty WAN: RJ-45

    Maks. przepustowość LAN: 1000 Mb/s

    Porty USB: 2x USB 3.1

    Obsługa modemów 3G/4G przez USB: tak

    Cena: ok. 1500 zł