Słuchawki True Wireless z Bluetooth - test 8 modeli
Wybór nie ogranicza się do Apple AirPods i Samsung Galaxy Buds: oto test ośmiu bezprzewodowych słuchawek dousznych.
Jedną z ostatnich hardware’owych innowacji Apple były cechujące się kontrowersyjnym wzornictwem słuchawki AirPods. Na odpowiedź innych producentów nie trzeba było długo czekać. Z tego powodu najnowsze AirPods drugiej generacji muszą w tym teście odeprzeć atak mocnej konkurencji: obok Elari, JBL, Jabra, Motoroli i Skullcandy poważnym kandydatem do pierwszego miejsca w teście są także Galaxy Buds. I ich szanse nie wyglądają źle.
Coś dla każdego ucha
Czego tylko ucho (i oko) zapragnie: w bogatej ofercie każdy znajdzie słuchawki true wireless dla siebie. Czy będą to lekkie AirPods o wzornictwie przypominającym głowicę do szczoteczki do zębów, maleńkie koreczki jak Samsung Galaxy Buds, większy kaliber jak Skullcandy Push albo warianty z pałąkiem jak JBL Endurance Peak – czynnikiem decydującym jest jedynie gust nabywcy. Inaczej wygląda kwestia sterowania muzyką – funkcje podstawowe, takie jak start/stop i przeskok do kolejnego utworu, powinny mieć wszystkie słuchawki, nieważne, czy przez przycisk czy dotyk. W teście najlepsze wrażenie zrobiły pod tym względem Galaxy Buds i Skullcandy Push. Najważniejszym kryterium jest tu regulacja głośności. Najsłabsze są tutaj Elari NanoPods, które nie umożliwiają nawet przeskoku utworu.
Sterowanie powinno być proste. Jak dobrze w słuchawkach dousznych rozwiązano zarządzanie odtwarzaniem? Komputer Świat pokaże dostępne funkcje i sposób ich uruchamiania.
Zmiana warty w teście akumulatorów
Wszystkie małe słuchawki mają małe akumulatory, ale pomimo to różnice w pomiarach czasu pracy były gigantyczne. Uśredniony czas pracy słuchawek true wireless wynosi około czterech godzin. Za prymusa przez długi czas uchodziły tu AirPods z czasem pracy około sześciu godzin, ale teraz górą są nowe Galaxy Buds, które w teście wykazały się prawie ośmiogodzinnym czasem odtwarzania. Bardzo dobrym wynikiem mogły się pochwalić także Skullcandy z wynikiem około siedmiu godzin.
A co kiedy akumulatory już się wyczerpią? Chcąc błyskawicznie naładować słuchawki przed treningiem, potrzebujemy funkcji szybkiego ładowania. Po dziesięciu minutach w ładującym etui najwięcej energii przepompowały do słuchawek Apple, Samsung i Jabra. AirPods po takim zabiegu kontynuowały pracę przez ponad dwie godziny (tabela na stronie 38). À propos ładowania: punkty dodatkowe otrzymały Apple i Samsung za ich ładowane bezprzewodowo etui (standard Qi).
Tylko cztery z bardzo dobrym brzmieniem
Najlepszy dźwięk generowały Apple AirPods. W bezpośrednim porównaniu z poprzednikiem nowa edycja brzmi bardziej transparentnie i przyjemnie. Samsung i Jabra w teście akustycznym podzieliły się drugim miejscem. Galaxy Buds brzmią bardziej elegancko, Jabra bardziej intensywnie.
Z raczej miękkim brzmieniem JBL Endurance Peak otrzymały w teście ocenę bardzo dobrą. Motorola, Skullcandy i Elari ze względu na zbyt dominujące niekiedy basy, nieczystą górę i zmęczone brzmienie okazały się mniej przekonujące.
Podsumowanie
Skullcandy, JBL, Motorola i Elari muszą uznać swoją porażkę. Tylko Jabra Elite 65t dotrzymują kroku Samsungowi. W wyrównanym wyścigu gigantów w ostatecznym podsumowaniu decydującym czynnikiem jest cena. Galaxy Buds kosztują ponad 400 złotych mniej niż AirPods z etui ze standardem Qi i zdobywają zwycięstwo w teście.