Test notebooka Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7

    Większa szybkość i więcej pikseli: Lenovo zmodyfikował swój ultralekki notebook ThinkPad X1 Carbon.

    Lenovo ThinkPad X1 Carbon to nie jest notebook dla łowców okazji: przetestowany topowy wariant kosztuje aż 12 000 złotych. Ale za swoje pieniądze jego nabywca otrzyma bardzo dużo.

    Mocna masa piórkowa

    14-calowy notebook waży zaledwie 1107 gramów, tylko niewielu konkurentów może pochwalić się podobnie niską wagą, a nawet jeśli ich urządzenia są lekkie, to bardzo często są dość chybotliwe. Obudowa X1 Carbon jest natomiast bardzo solidna, co użytkownicy szybko zauważą, podnosząc otwarty notebook jedną ręką.

    X1 Carbon ma wydajny procesor Core i7 z czterema rdzeniami, który w połączeniu z 16 GB pamięci operacyjnej zapewnia gigantyczne tempo pracy. Również programy o potężnym zapotrzebowaniu na zasoby komputera jak Photoshop pracują na X1 z ogromną szybkością. Dane są zapisane na dość dużym SSD 954 GB podłączonym przez PCIe. Lenovo oszczędził natomiast na oddzielnym chipie graficznym, co w notebookach tego typu jest dość powszechne z powodu braku miejsca na dodatkowy wentylator. Dlatego grafika zintegrowana z procesorem musi wystarczyć. Do pracy albo oglądania wideo to nie jest problem, ale do gier jest o wiele za wolny. Nawet przy zredukowanej rozdzielczości gry wyświetlały się ze średnią częstotliwością na poziomie zaledwie 14 klatek na sekundę.

    Kwestia rozdzielczości

    W drogich notebookach oczywistością jest, że klient dostosowuje wyposażenie do swoich potrzeb. W X1 do wyboru jest na przykład spośród kilku 14-calowych wyświetlaczy. Paleta sięga od Full HD (1920 x 1080 pikseli) przez WQHD (2560 x 1440 pikseli) do 4K (3840 x 2160 pikseli).

    Dopłata za wariant 4K jest słona, ale warto to zrobić: wyświetlacz przekonywał w teście obrazem o znakomitej ostrości i bardzo dobrze skontrastowanymi i precyzyjnymi kolorami, dodatkową zaletą jest wysoka jasność. Ta przyda się nie tylko przy pracy na zewnątrz, ekran dzięki niej może wyświetlać również zdjęcia i wideo HDR z rozszerzonym zakresem kontrastu w pełnej okazałości. Warianty ekranu z niższą rozdzielczością tego nie potrafią, ale za to mogą mieć powłokę antyrefleksyjną – wyświetlacz 4K jest natomiast błyszczący i wyraźnie odbija światło.

    Cichy i wytrwały

    Przy pracy Lenovo wytrzymał około czterech i pół godziny – to dobra wartość. Przy oglądaniu wideo przyjemność kończy się już po trzech i pół godzinie – wysoka rozdzielczość wyświetlacza ma swoją cenę. Ładowanie nie trwa jednak długo, po niecałych dwóch godzinach laptop jest do pełna zatankowany energią.

    Dostarczony w komplecie zasilacz jest podłączany przez USB-C, więc komputer współpracuje również z zasilaczami innych producentów. Jeśli te jednak są słabe, to X1 Carbon ostrzega użytkownika, że dostarczana energia nie wystarcza do ładowania urządzenia podczas pracy.

    Klawiatura i gładzik są naprawdę dobre: komfort pisania jest wysoki, klawisze mają dobrze wyczuwalny punkt nacisku, a sterowanie wskaźnikiem myszy jest precyzyjne. Kto nie chce nieustannie odrywać dłoni od klawiatury w celu skorzystania z gładzika, ten może skorzystać z substytutu myszy w postaci track pointa.

    Podsumowanie

    Jeśli szukamy cichego, lekkiego i ultraszybkiego notebooka do pracy, to Lenovo ThinkPad X1 Carbon spełni wszystkie oczekiwania. Tylko oszczędni gracze i nabywcy muszą szukać dalej: pierwsi z powodu zbyt niskiej szybkości w grach, drudzy ze względu na zbyt wysoką cenę.