Linux MX - poznaj dystrybucję dla wymagających

    Pierwsza wersja MX Linuxa została udostępniona w połowie 2017 roku i od razu zwróciła na siebie uwagę użytkowników i sympatyków systemów Linux. Następnie wielu testerów uznało kolejną wersję tego systemu za najlepszą dystrybucję 2018 roku. Czy najnowsza, tegoroczna edycja również okaże się takim sukcesem?

    MX Linux 18.3 Continuum, bo taka jest pełna nazwa kodowa tej dystrybucji, wprowadza wiele zmian, które mają na celu dalszą personalizację systemu. Możliwość konfiguracji według potrzeb i upodobań użytkownika jest ogromną zaletą nowego MX Linuxa. Można w nim zmieniać praktycznie wszystko. A dodatkowo możemy korzystać ze specjalnie dla niego napisanych aplikacji MX Apps, które pozwalają między innymi na zmianę wyglądu systemu, zarządzanie repozytoriami, użytkownikami i gadżetami.

    Domyślnym interfejsem graficznym MX Linuxa jest Xfce, który ma z założenia być prosty w obsłudze, ładny i szybki. W małym stopniu obciąża podzespoły, dzięki czemu możemy z powodzeniem korzystać z systemu z tym interfejsem nawet na starszych komputerach.

    Podobnie jak w poprzedniej wersji instalator udostępnia unikalne opcje, między innymi możliwość zainstalowania serwera SAMBA i jego konfiguracji. Dzięki temu od razu po uruchomieniu zainstalowanego systemu można korzystać ze środowiska sieciowego dla systemu Windows i bez problemu komunikować się z innymi komputerami w sieci domowej, które pracują pod Windows. Od razu po zainstalowaniu systemu zauważymy znak szczególny MX Linuxa – na środku ekranu wyświetlane są dane dotyczące wykorzystania podzespołów. Za ten gadżet odpowiada specjalna aplikacja MX Conky, która pozwala również na jego modyfikacje – możemy zmieniać kolory, położenie, zestaw wyświetlanych informacji i wiele innych parametrów.

    Dopracowany system dla wymagających

    Już poprzednia wersja systemu MX Linux była niezwykle interesująca i pozwoliła mu na zdobycie wielu nowych użytkowników. Wydanie z tego roku tylko potwierdza, że jest to jedna z najlepszych dystrybucji. Tym razem nie wprowadzono wielu ogromnych i radykalnych zmian. Skupiono się raczej na dopracowaniu dostępnych w systemie narzędzi i naprawie istniejących błędów. Dodano lepsze wsparcie dla wykrywania podzespołów i automatycznego wybierania sterowników do ich obsługi. Podsumowując: wersja 18.3 to usprawnienie i dopracowanie i tak świetnego już systemu.

    MX Linux 18.3 Continuum

    Wymagania minimalne:

    512 MB RAM

    5 GB wolnego miejsca na dysku

    karta graficzna działająca z minimalną rozdzielczością 800×600 (1024×768 rekomendowane)

    napęd DVD albo port USB

    programy wbudowane w system:

    przeglądarka WWW: Mozilla Firefox

    odtwarzacz wideo: VLC media player

    odtwarzacz muzyki: Clementine

    pakiet biurowy: LibreOffice

    klient poczty e-mail: Thunderbird

    edytor graficzny: GIMP

    Uruchamiamy wersję Live CD w polskiej wersji językowej

    MX Linux na płycie Niezbędnika jest w wersji Live CD. Oznacza to, że można go sprawdzić bez konieczności instalacji – wystarczy zamieszczony na DVD Niezbędnika plik ISO wypalić na czystej płycie i uruchomić z niej komputer. Można też umieścić ISO na pendrivie, tworząc bootowalny nośnik za pomocą znajdującego się również na DVD Niezbędnika programu Rufus.

    1. Umieszczamy nośnik DVD w napędzie lub podłączamy i ponownie uruchamiamy komputer. Zmieniamy ustawienia BIOS/UEFI tak, aby komputer uruchomił się z płyty umieszczonej w napędzie.

    2. Po chwili powinien pojawić się ekran startowy systemu. Wciskamy wtedy klawisz F2, wybieramy przy użyciu strzałek pozycję Polski i zatwierdzamy wybór klawiszem Enter.

    3. Następnie wybieramy z listy pierwszą pozycję od góry i naciskamy Enter w celu uruchomienia wersji Live systemu MX Linux.

    Wszystkie zmiany, jakie wprowadzamy w wersji Live CD, dostosowując ją do naszych upodobań, mogą zostać przeniesione i zastosowane w przypadku, gdy zdecydujemy się na instalację systemu na dysku. Jest to unikalne rozwiązanie wyróżniające MX Linux spośród innych dystrybucji.

    Instalujemy system i konfigurujemy środowisko sieciowe Windows

    Uwaga! Instalacja systemu na tym samym dysku co system Windows może spowodować nieodwracalne zmiany. Zaleca się instalację na osobnym pustym nośniku, ponieważ w trakcie instalacji wszelkie dane zostaną usunięte.

    1. Po uruchomieniu wersji Live na pulpicie wystarczy dwukrotnie kliknąć na ikonę instalatora.

    2. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami kreatora. Na ekranie wyboru metody rozruchu koniecznie zaznaczamy opcję Zainstaluj GRUB dla Linuksa i Windowsa.

    Dzięki temu w przypadku, jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie dwóch systemów, będziemy mogli przy starcie komputera decydować, czy chcemy uruchomić Windows czy Linuxa.

    3. Na kolejnym ekranie ustalamy ustawienia serwera SAMBA , dzięki któremu będziemy mogli łączyć się z komputerami w sieci domowej z systemem Windows.

    4. Na koniec podajemy nazwę użytkownika oraz hasła i zaznaczamy opcję Zapisz zmiany pulpitu LiveCD/LiveUSB.

    Dzięki temu wszystkie dokonane przez nas zmiany od razu zostaną wprowadzone w instalowanym przez nas systemie.

    Ekran powitalny

    Od razu po uruchomieniu systemu zobaczymy nowy ekran powitalny, który ma na celu szybkie zaznajomienie użytkownika z podstawowymi elementami systemu – wystarczy kliknąć na odpowiednią kategorię, a zostaną wyświetlone bardziej szczegółowe informacje. Najważniejszą wiadomością dla użytkowników wersji Live CD, którzy chcą zapoznać się z MX Linuxem, jest domyślny login i hasło – demo, a hasło dla użytkownika root (administratora systemu Linux) to root.

    Darmowe gry

    Od razu po zainstalowaniu systemu do naszej dyspozycji będzie kilka gier, które znajdziemy w menu startowym w kategorii Gry. Jest to siedem tytułów, które nieco przypominają gry dostępne niegdyś w systemach Windows XP i Windows 7. Warto je wypróbować, jeśli lubimy klasykę.

    Automatyczne aktualizacje

    Od razu po uruchomieniu systemu zauważymy również na bocznym pasku, że ikona apletu aktualizacji ma kolor zielony – oznacza to, że dla naszego systemu są dostępne aktualizacje do pobrania i zainstalowania. Wystarczy kliknąć na ikonę apletu aktualizacji, a później w oknie MX Aktualizacje na Aktualizuj. Do wykonania tej operacji będziemy musieli podać hasło użytkownika root. Jest to jeden z prostszych i skuteczniejszych mechanizmów aktualizacji w dystrybucjach systemu Linux.

    Pierwsze kroki w MX Linux

    Po zainstalowaniu systemu widzimy odświeżony ekran logowania, który przeszedł sporo zmian od ostatniego wydania. Możemy wybrać użytkownika i po podaniu hasła zalogować się do systemu.

    Na środku ekranu znajduje się widżet pokazujący wykorzystanie podzespołów, sterowany przez aplikację MX Conky, która pozwala na jego pełną konfigurację. Dostęp do niej uzyskamy, klikając w dolnym lewym rogu na pasku zadań na launcher menu startowego. Następnie wpisujemy na pasku wyszukiwania nazwę conky i uruchamiamy program. 

    Powyżej launchera znajdziemy inne ważne elementy paska zadań: przycisk przełączania pomiędzy różnymi obszarami roboczymi, przycisk wysuwania napędu, ustawienia głośności, baterii, języka, schowek, menedżer aktualizacji oraz ustawienia połączenia sieciowego. 

    Jeśli chcemy, możemy zmienić położenie paska zadań. W tym celu klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy Panel, Ustawienia. Następnie w polu Układ klikamy na Poziomy i usuwamy zaznaczenie przy opcji Zablokowany. Teraz możemy przesunąć pasek w dowolne miejsce, przeciągając go myszą.