10 przydatnych wskazówek dla użytkowników iPhone'ów
Premiera najnowszych iPhone’ów już za nami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby starszym modelom poświęcić trochę uwagi, by stały się jeszcze bardziej praktyczne i wygodne w użytkowaniu.
1. Usuwanie iTunes z autostartu peceta
Kiedy podłączamy iPhone do komputera, automatycznie otwiera się program iTunes. Jest to praktyczne, jeśli podłączamy go w celu aktualizacji albo tworzenia kopii zapasowej. Ale jeśli podłączamy iPhone na dłużej, na przykład aby naładować baterię przez USB, wtedy automatyczne uruchamianie programu może nam przeszkadzać.
iPhone przy pececie: tylko ładowanie
Podłączamy iPhone do peceta. W programie iTunes klikamy na ikonę telefonu widoczną na belce pod menu głównym, obok opcji Muzyka. Następnie otwieramy ustawienia urządzenia.
W sekcji Opcje znajduje się pozycja Synchronizuj automatycznie po podłączeniu tego iPhone’a.Jeśli usuniemy zaznaczenie z tej opcji, program iTunes przestanie uruchamiać się automatycznie. Na komputerze Mac również w programie Apple Zdjęcia można wyłączyć autostart: podłączamy iPhone i na belce widocznej w górnej części okna programu przy ikonie iPhone wyłączamy opcję Otwieraj Zdjęcia po podłączeniu.
2. Zdjęcia z oświetleniem studyjnym
Wszystkie modele iPhone’a z dwoma obiektywami z tyłu umożliwiają zdjęcia portretowe z nieostrym tłem (efekt bokeh). Począwszy od generacji 2017 (iPhone 8 Plus, iPhone X), możemy przy tym nawet imitować oświetlenie profesjonalnego atelier.
Jak to zrobić: efekt portretu z oświetleniem studyjnym
W aplikacji Aparat aktywujemy tryb portretowy. Następnie w dolnej części obrazu, za pomocą wyświetlonych ikon, możemy nanieść efekty świetlne (na przykład światło naturalne). Ustawienia oświetlenia można również zmienić na zrobionym zdjęciu. W tym celu otwieramy zdjęcie i dotykamy opcji Edycja. Pojawi się pasek menu z efektami światła.
3. Wyszukiwanie zapisanych haseł
Im więcej haseł i nazw użytkownika używamy w różnych serwisach internetowych, tym trudniej je zapamiętać. iPhone może nam w tym pomóc: przy każdej wpisanej kombinacji zapyta, czy ma ją zapisać. Zapisane nazwy użytkownika i hasła znajdziemy w Ustawienia, Hasła i konta, Hasła do witryn i aplikacji. Zachowane dane zostaną wyświetlone po użyciu Touch-ID albo Face-ID.
4. Zwalnianie pamięci, przenoszenie do iCloud
Gry i aplikacje zajmują dużą część pamięci smartfona. Dla modeli z małą pamięcią jest przydatny trik: na życzenie użytkownika iPhone może automatycznie odinstalowywać nieużywane przez nas aplikacje, gdy zacznie brakować mu pamięci. Opcja ta jest dostępna w Ustawienia, Ogólne, iPhone (pamięć), Odinstaluj nieużywane.
Rozbudowa pamięci iCloud
Przeniesienie zdjęć z iPhone’a do chmury Apple iCloud jest tańsze niż nowy iPhone z większą pamięcią. 5 GB miejsca otrzymują za darmo wszyscy użytkownicy. Dokupienie 50 GB kosztuje 0,99 euro za miesiąc, 200 GB 2,99 euro miesięcznie, a 2 TB kosztują 9,99 euro za jeden miesiąc. Pamięć iCloud można wykupić przez Ustawienia, (nazwa użytkownika), iCloud, Zarządzaj dyskiem, Miejsce w cloud, Zwiększ.
5. Lepsze brzmienie przy telefonowaniu
Aktywacja połączeń Wi-Fi i Voice over LTE (VoLTE) może ulepszyć jakość rozmów głosowych. VoLTE aktywujemy w iPhonie 6 i nowszym przez Ustawienia, Sieć komórkowa, Opcje danych kom., Włącz LTE, Głosowy i danych. Poprzez ustawienie Sieć komórkowa, Rozmowy przez Wi-Fi możemy wykonywać połączenia przez Wi-Fi, używając naszego numeru telefonu – dostępność tej opcji jest uzależniona od naszego operatora.
6. Aparat jako skaner QR
Kody QR możemy skanować aplikacją Aparat wbudowaną w iPhone. W iOS 12 w Ustawienia, Centrum sterowania, Dostosuj narzędzia aktywujemy pozycję Skanuj kod QR. W iOS 11 aktywujemy Ustawienia, Aparat, Skanuj kody QR.
7. Asystentka Siri uczy się nowych funkcji
W Ustawienia, Siri i wyszukiwanie, Wszystkie skróty możemy zdefiniować dla wybranych aplikacji własne polecenia głosowe. Możemy wybrać na przykład Nagraj nową notatkę głosową albo inną proponowaną funkcję i ustawić własne, aktywujące ją polecenie, na przykład Notatka!
8. Grupowanie powiadomień
Koniec z niezliczonymi powiadomieniami na ekranie blokady: powiadomienia z konkretnej aplikacji pojawią się pogrupowane, a dotknięcie pierwszego otwiera listę pozostałych. W Ustawienia, Powiadomienia możemy zmienić ustawienia powiadomień dla każdej aplikacji.
9. Odblokowywanie drugą twarzą
Chcemy udostępnić nasz iPhone bliskiej osobie? Albo sami móc odblokowywać iPhone naszego dziecka? W modelach bez czytnika linii papilarnych możemy w Ustawienia, Face ID i kod zarejestrować drugą twarz, a w starszych wersjach z czytnikiem linii papilarnych dodać nowy odcisk palca w Touch ID i kod.
10. Czas ekranu i „Nie przeszkadzać”
Nie przeszkadzać: tę funkcję możemy szybko aktywować z praktycznym ograniczeniem czasowym. W centrum sterowania (przesuwamy palcem w górę od dolnej krawędzi ekranu) mocniej naciskamy ikonę z księżycem – z menu wybieramy: Przez godzinę, Do jutra rana albo Dopóki jestem tutaj.
Czas ekranu: aby sprawdzić czas spędzony przed ekranem iPhone’a, otwieramy Ustawienia, Czas przed ekranem. Korzystając z opcji Czas przed ekranem dla rodziny, możemy ustawić dzieciom limit czasu przed ekranem na urządzeniach rodziny.