5 programów do zamiany mowy na tekst
Kto nie marzy, by zamiast ręcznie notować w zeszycie czy za pomocą laptopa po prostu... podyktować treść wykładu, ważne notatki czy treść artykułu? Zobaczmy, jak dziś wygląda rynek programów do rozpoznawania mowy i czy aplikacje rozumieją język polski.
Rozpoznawanie mowy to młody i wciąż eksplorowany temat. Nie ma obecnie na rynku doskonałego rozwiązania, które byłoby wzorem dla konkurencji. Niemniej każdy z dostępnych programów ma wiele do zaoferowania swoim użytkownikom. Dzięki takim aplikacjom używanie klawiatury i myszy jest opcjonalne. Zamiast tego można sterować komputerem za pomocą głosu i dyktować tekst.
SkryBot doMowy - najlepszy program do zmiany mowy na tekst
Ciekawa aplikacja do rozpoznawania mowy wyłącznie w języku polskim. Oferuje wpisywanie rozpoznanego tekstu do dowolnego programu, takiego jak Microsoft Office, Outlook, Google Mail, Google Dokumenty, Windows Live, OpenOffice, Gadu-Gadu, Skype i innego, w dowolnie wybrane pole tekstowe. Program daje możliwość zarówno wizualizacji nagranego dźwięku, jak i zmianę tła interfejsu i czcionki. SkryBot doMowy może na bieżąco zapisywać tekst, który dyktujemy przez mikrofon lub dokonać transkrypcji gotowego pliku audio lub wideo. Aplikacja potrafi notować zarówno pojedyncze słowa, jak i dłuższe wypowiedzi. A co najważniejsze, SkryBot doMowy działa niezwykle szybko i niezawodnie.
Dictation Pro - szybki niczym struś pędziwiatr
Oszczędność czasu to niewątpliwa zaleta aplikacji Dictation Pro. Słowa na ekranie pojawiają się 10 razy szybciej niż w przypadku tradycyjnej metody tworzenia dokumentów - z użyciem klawiatury i myszy. Użytkownik mówi polecenie, a Dictation Pro wykonuje je automatycznie. By usprawnić formatowanie, usuwanie oraz kopiowanie słów i fragmentów, twórcy stworzyli specjalne polecenia. Polecenia te są łatwe do zapamiętania i zaprojektowane tak, aby uprościć i przyspieszyć edycję za pomocą głosu.
Dictation Pro to świetne rozwiązanie dla osób, które nie piszą wystarczająco szybko na klawiaturze. Aby móc sprawnie wprowadzać tekst, wystarczy zainstalować program, upewnić się, że mamy dobrze podłączony mikrofon i zacząć dyktować wiadomość, raport lub dowolną inną wypowiedź.
Dictate - interesujące rozwiązanie od Microsoftu
Dictate to program do rozpoznawania mowy, za pomocą którego możemy jednocześnie zwiększyć swoją produktywność i zaoszczędzić cenny czas. Jest dodatkiem do pakietu Microsoft Office, w którego w skład wchodzą programy takie jak Microsoft Outlook, Word czy PowerPoint, co oznacza, że po zainstalowaniu aplikacja zintegruje się z każdym z nich. Dictate zamienia dyktowane wypowiedzi na tekst pisany i obsługuje ponad 20 języków, w tym polski. Co ciekawe, aplikacja może także tłumaczyć treść z jednego języka na drugi. Jeżeli chodzi o interpunkcję, możemy skorzystać z trybu ręcznego lub automatycznego. Bardzo przydatną funkcją Dictate jest również reagowanie na komendy pozwalające zaczynać tekst od nowej linii oraz zatrzymujące lub wznawiające transkrypcję.
VoiceNote II - praktyczny dodatek do przeglądarki Chrome
Jeśli jesteśmy użytkownikami przeglądarki Google Chrome i mamy dostęp do internetu, właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy stali się użytkownikami VoiceNote II - aplikacji, która sprawnie przekonwertuje mowę na tekst. Po zainstalowaniu dodatku VoiceNote II będziemy mogli odłożyć klawiaturę na bok. Dodatek będzie na bieżąco konwertował mowę na tekst - w ten sposób możemy na przykład wpisywać adres strony internetowej, którą chcemy odwiedzić.
MagicSkribe - magiczna zmiana standardu życia
Twórcy zaprojektowali MagicSkribe dla osób, które w swojej pracy tworzą dokumentację za pomocą komputera. Głównym celem programu jest zminimalizowanie czasu poświęcanego na stworzenie dokumentacji, notatki lub opisu. MagicSkribe eliminuje konieczność manualnego posługiwania się komputerem za pomocą myszy i klawiatury. Dzięki wyjątkowym właściwościom zastosowanej technologii umożliwiającym zaimplementowanie odpowiednich baz słowników branżowych, można go zastosować praktycznie w każdej dziedzinie życia. MagicSkribe sprawi, że jego użytkownicy oszczędzą mnóstwo czasu, dzięki pisaniu głosem, zamiast wystukiwania obszernych tekstów na klawiaturze. Niestety program MagicSkribe nie posiada zarówno wersji testowej, jak i darmowej. Aby móc z niego skorzystać będzie trzeba wykupić licencję.
Wybór nie zawsze bywa prosty
Nie ma obecnie na rynku doskonałego rozwiązania, które byłoby wzorem dla konkurencji. Każdy z przedstawionych programów ma swoje wady i zalety. Użytkownik, wybierając program do rozpoznawania mowy, powinien wziąć je pod baczną uwagę i zastanowić się, jak często, do czego oraz w jakim języku będzie używał danej aplikacji.