Co zainstalować po formacie, co zainstalować na nowym komputerze
System zainstalowany na nowo – i co dalej? Po reinstalacji tracimy wszystkie programy i sterowniki, bez których nie da się korzystać z komputera. Za sprawą naszego zestawienia szybko przywrócisz system Windows do pełnej, podstawowej sprawności.
W sytuacji, kiedy system operacyjny Windows odmawia nam posłuszeństwa, nie pozostanie nam nic innego, jak jego ponowne zainstalowanie. Dla bardziej doświadczonych użytkowników komputerów proces reinstalacji to nic trudnego, aczkolwiek dla mniej obeznanych osób jest to nie lada wyzwanie. To właśnie z myślą o nich postanowiliśmy zgromadzić w jednym zestawieniu wszystkie najbardziej przydatne programy, które powinniśmy pobrać po ponownej instalacji systemu operacyjnego. Dzięki nim nie tylko przywrócimy system Microsoft Windows do pełnej sprawności przez pobranie i zainstalowanie brakujących sterowników, ale również zapewnimy sobie bardzo skuteczną ochronę antywirusową oraz dostęp do programów umożliwiających natychmiastowy powrót do pracy czy przeglądania internetu. A wszystko to osiągniemy bez wydawania jakichkolwiek pieniędzy.
avast! Free Antivirus – zapewnia za darmo skuteczną ochronę antywirusową
Po ponownym zainstalowaniu systemu operacyjnego Windows, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o ochronę komputera przed działaniem złośliwego oprogramowania. Aby zapewnić sobie właściwe bezpieczeństwo w internecie, w dopiero co zainstalowanym na nowo środowisku pracy, powinniśmy pobrać w pełni darmowy program antywirusowy, jakim jest avast! Free Antivirus. Sprawdzony przez wiele milionów użytkowników na całym świecie antywirus zapewnia w czasie rzeczywistym skuteczną ochronę przed działaniem wirusów, koni trojańskich, komponentów reklamowych, programów szpiegujących, rootkitów, keyloggerów, a także innego typu złośliwego oprogramowania.
Driver Booster Free – najlepszy program do pobierania i instalowania nowych sterowników
Po zapewnieniu sobie skutecznej ochrony antywirusowej przyszedł czas na pobranie i zainstalowanie zarówno nowych, jak i brakujących sterowników dla posiadanych podzespołów komputerowych oraz podpiętych do naszego peceta zewnętrznych urządzeń. Ręczne wyszukiwanie sterowników zajmie nam bardzo dużo czasu, co powoduje, że lepiej oddać się w ręce prawdziwego eksperta od tych spraw, który przeprowadzi za nas całą procedurę. Mowa rzecz jasna o programie IObit Driver Booster Free. Aplikacja usprawnia proces wyszukiwania i pobierania nowych wersji driverów do podzespołów oraz urządzeń zewnętrznych. Całe jej działanie opiera się na wewnętrznej bazie sterowników, prowadzonej przez producenta programu, w której znajdują się ponad trzy miliony pozycji z certyfikatem WHQL firmy Microsoft. Kiedy zostaną wykryte nowe wersje sterowników do posiadanego sprzętu, program zainstaluje je za nas. Driver Booster Free został wyposażony również w mechanizm optymalizacji driverów w celu uzyskania jak najwyższej wydajności w grach na PC.
CCleaner - skuteczne czyszczenie komputera w początkowej fazie przywracania peceta do stanu używalności
Przed rozpoczęciem instalowania niezbędnych nam programów, warto na chwilę się zatrzymać i posprzątać dysk twardy z pobranych wcześniej rzeczy oraz naprawić błędy w rejestrze systemu Windows. W tym celu najlepiej będzie pobrać za darmo szalenie popularnego CCleanera. Z jego pomocą w bardzo prosty i szybki sposób skasujemy tymczasowe pliki instalacyjne utworzone przez system operacyjny oraz pakiety instalacyjne sterowników, a także wyeliminujemy błędne wpisy w rejestrze Windows. Po przeprowadzonych czynnościach zalecamy zachować CCleanera w swoim środowisku pracy, ponieważ zawiera on w sobie dodatkowe przydatne narzędzia i moduły. Wśród nich znajdziemy mechanizmy pozwalające między innymi na zacieranie śladów z naszej aktywności w przeglądarkach internetowych, wyszukiwanie i usuwanie z dysku twardego duplikatów plików oraz zarządzanie listą programów uruchamianych wraz z systemem operacyjnym (tzw. autostart).
Defraggler – szybko poprawi i zwiększy wydajność dysków HDD i SSD
Zanim zaczniemy w dalszej kolejności pobierać i instalować różnego rodzaju programy narzędziowe, przydałoby się teraz zadbać o wydajność naszej pamięci masowej. W tym celu powinniśmy sięgnąć po sprawdzonego Defragglera. Ten bardzo popularny program do defragmentacji dysków twardych HDD i SSD charakteryzuje duża skuteczność. Po zakończeniu defragmentacji wydajność pamięci masowej znacznie się poprawi. Defraggler oferuje możliwość przeprowadzenia szybkiej oraz dogłębnej (choć powolnej) defragmentacji nośnika magazynującego dane. Program pozwala również na sprawdzenie wydajności dysku twardego zainstalowanego w naszym komputerze.
Chrome - najczęściej wybierana przez użytkowników przeglądarka internetowa
Korzystanie z wbudowanej domyślnej przeglądarki internetowej w systemie operacyjnym Windows u dużej liczby polskich i zagranicznych użytkowników nie wchodzi w grę. Już na samą myśl dostają oni białej gorączki, dlatego też decydują się na zamiennik. Najczęściej wybór ten pada na Google Chrome, co zresztą nie może dziwić, ponieważ wspomniana przeglądarka stron WWW zapewnia lepszy poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo możemy liczyć na dostęp do praktycznych funkcji, które poprawiają komfort surfowania po internecie. Google Chrome zawiera wielofunkcyjny pasek adresu, posiada możliwość prowadzenia strony szybkiego wybierania, otwierania witryn na zakładkach oraz wczytywania stron internetowych w trybie prywatności. Jeśli podstawowa funkcjonalność Chrome'a nie jest dla nas wystarczająca, można go szybko rozbudować o nowe możliwości za pomocą wtyczek.
Opera GX - stworzona z myślą o zapalonych graczach przeglądarka stron WWW
Co prawda wymieniona wcześniej przez nas przeglądarka internetowa sama w sobie jest bardzo wydajna, lecz zapaleni gracze komputerowi powinni sięgać po całkowicie nowe rozwiązanie, czyli Operę GX. Zawiera ona unikatowe funkcje, które pomogą w pełni wykorzystać moc peceta w grach online. Specjalna wersja norweskiej przeglądarki zawiera innowacyjny moduł GX Control, dzięki któremu ustalimy maksymalną moc obliczeniowa procesora oraz ilość pamięci operacyjnej do wykorzystania przez Operę GX. Dzięki temu nie będzie trzeba jej zamykać podczas prowadzenia rozgrywki w wymagających dużej ilości zasobów systemowych grach. Opera GX została wyposażona również w integrację ze społecznościową platformą gamingową Twitch, dzięki czemu nie przegapimy żadnych transmisji na żywo.
Total Commander - dwupanelowy menedżer plików, bez którego nie da się obejść
Prędzej czy później będziemy musieli zaprowadzić porządek w zapisanych na dysku twardym danych. Wbudowany w system operacyjny komponent o nazwie Eksplorator plików niespecjalnie nadaje się do poważnego zarządzania pamięcią masową. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z bardzo popularnego i cenionego na całym świecie przez użytkowników dwupanelowego menedżera zapewniającego wygodne środowisko do zarządzania plikami i katalogami na dysku twardym oraz innych napędach podłączonych do komputerze. Mowa rzecz jasna o Total Commanderze. Aplikacja doskonale sprawdza się przy kopiowaniu, archiwizowaniu, wyszukiwaniu oraz kasowaniu danych. Wbudowany klient umożliwia korzystanie z serwerów FTP. Dodatkowo Total Commander posiada obsługę przesyłania plików za pomocą specjalnego kabla USB pomiędzy dwoma komputerami, a także możliwość weryfikacji sum kontrolnych CRC i porównywania zawartości plików.
WinRAR - najlepszy program do pakowania i rozpakowywania plików
Wśród programów do pakowania i rozpakowywania plików lider może być tylko jeden – WinRAR. Nieustannie rozwijany od 1993 r. archiwizator danych zaskarbił sobie serca wielu użytkowników pecetów na całym świecie, dzięki autorskiemu algorytmowi pakującemu o wysokim współczynniku kompresji – RAR5. Poza własnym formatem RAR, aplikacja WinRAR obsługuje niezwykle popularny format ZIP oraz umożliwia rozpakowywanie plików z archiwów ARJ, CAB, LZH, ACE, TAR, GZ, UUE, BZ2, JAR i ISO oraz ze zdobywającego coraz większą popularność formatu 7z. Dodatkowo program pozwala na testowanie archiwów na obecność ewentualnych błędów, a w przypadku ich wykrycia umożliwia naprawę błędnego archiwum. Korzystając z WinRARa będziemy mogli również tworzyć samorozpakowujące się archiwa SFX oraz zabezpieczyć paczki własnym hasłem przy użyciu silnego szyfrowania AES-256.
LibreOffice - rozbudowany pakiet biurowy, który z powodzeniem zastąpi Microsoft Office
Z pewnością, w tym momencie wielu użytkowników powie "na co mi narzędzia stricte biurowe". W wielu zaobserwowanych przez nas przypadkach duża grupa osób zapomina o zainstalowaniu w swoim środowisku pracy pakietu biurowego, przez co mają oni problemy w otwarciu plików zapisanych w formatach DOCX, XLSX czy PPTX. Dlatego warto mieć zainstalowany u siebie pakiet LibreOffice. Na darmowy i popularny pakiet biurowy składają się edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji, narzędzie do baz danych, edytor grafiki i formuł matematycznych. LibreOffice jest darmowy do użytku domowego, a także podczas korzystania z niego w instytucjach rządowych, szkołach i organizacjach non-profit. Za pomocą zawartych w pakiecie biurowym LibreOffice programów, przygotujemy dowolne pisma, prezentacje multimedialne, wykonamy kalkulacje, wykresy lub policzymy oraz zaplanujemy budżet domowy.
VLC Media Player - najlepszy program do odtwarzania filmów
VLC Media Player to idealna propozycja dla każdego miłośnika kina lubiącego wieczorne seanse filmowe przed ekranem swojego komputera. Za jego pomocą otworzymy pliki filmowe i muzyczne, zapisane w najczęściej spotykanych formatach audiowizualnych i to bez konieczności instalowania kodeków audio-wideo. Dodatkowo otrzymamy również możliwość oglądania filmów zapisanych na płytach DVD-Video i Blu-ray oraz odtwarzania internetowych strumieni audiowizualnych. VLC Media Player zapewnia także dostęp do rozbudowanych funkcji konfiguracyjnych i narzędzi. Pozwala m.in. zmieniać prędkość odtwarzania, kadrować obraz, usuwać przeplot i wykonywać zrzuty ekranowe.
foobar2000 – odtwarzacz muzyczny, który sprosta wysokim wymagania każdego melomana
Nie tylko filmami człowiek żyje. Każdy z nas na swoim komputerze posiada ulubione piosenki, przy których możemy się odprężyć lub nakręcić do intensywnej pracy przed komputerem, słuchając ich w tle. Najlepszym wyborem dla nas będzie foobar2000, czyli darmowy odtwarzacz muzyczny oferujący tylko niezbędne funkcje, ale także nie wymaga dużej ilości zasobów systemowych. foobar2000 pozwala odtwarzać popularne formaty plików audio (m.in. AAC, AIFF, FLAC, MP3, MP4, OGG, WAV i WMA) oraz tworzyć i importować listy odtwarzania w formatach FPL, M3U i M3UB. Ten ceniony przez wielu użytkowników odtwarzacz audio został wyposażony także w equalizer, opcję edytowania tagów w formacie APEv2, ID3v1 i ID3v2 oraz możliwość zarówno odtwarzania, jak i zgrywania zawartości płyt CD-Audio.
IrfanView – najlepsza przeglądarka zdjęć cyfrowych
W nowo zainstalowanym systemie operacyjnym Windows nie może zabraknąć przeglądarki plików graficznych. Wbudowany, domyślny komponent do przeglądania zdjęć cyfrowych posiada bardzo ograniczone możliwości, a co najgorsze działa bardzo ślamazarnie. Nie ma sensu się z nim męczyć, lecz czym prędzej pobrać za darmo program IrfanView. Nie dość, że przeglądanie wakacyjnych wspomnień uwiecznionych na fotografiach cyfrowych stanie się szybkie i wygodne, to jeszcze otrzymamy dostęp do praktycznych narzędzi, dzięki którym będziemy mogli kadrować zdjęcia, zmieniać głębię kolorów oraz nakładać efekty i filtry. Ta darmowa przeglądarka graficzna oferuje również możliwość tworzenia pokazów slajdów oraz tryb batch, który pozwala na przetwarzanie wielu plików jednocześnie. Możliwości IrfanView możemy rozbudować o nowe funkcje za pomocą rozszerzeń.
GIMP – idealny program do tworzenia grafiki i retuszu fotografii
W naszym zestawieniu najbardziej niezbędnego oprogramowania zaraz po świeżo przeprowadzonej reinstalacji systemu operacyjnego Microsoft Windows, nie mogło zabraknąć najlepszego darmowego programu do edycji i tworzenia grafiki. GIMP to zaawansowany edytor graficzny o otwartym kodzie źródłowym, który zawiera w sobie wszystkie elementy znane z profesjonalnych narzędzi, takich jak Adobe Photoshop. Znajdziemy tu m.in. rozbudowany przybornik, filtry i efekty graficzne, które nie tylko poprawią wygląd obrazu, lecz również urozmaicą zdjęcie (będziemy mogli poprawić jasność, kontrast, barwę, gammę, nasycenie kolorów i uzyskamy możliwość zmiany zdjęcia w szkic lub obraz). W GIMP-ie nie zabrakło również funkcji umożliwiającej nam pracę na warstwach oraz mechanizmów pozwalający na przeprowadzenie retuszu zdjęć cyfrowych.