GeForce RTX 2080 SUPER - test nowej karty graficznej

    Nvidia idąc za ciosem, po modelach GeForce RTX 2060 SUPER i 2070 SUPER, wydaje kolejną kartę graficzną z tej serii. Tym razem z najwydajniejszym chipem - GeForce RTX 2080 SUPER.

    GeForce RTX 2080 SUPER - odświeżony Turing

    Nowy GeForce RTX 2080 SUPER korzysta z w pełni odblokowanego rdzenia graficznego TU104, który wykonany jest w litografii 12nm. W stosunku do układu, z dostępnej już w sprzedaży karty GeForce RTX 2080, układ graficzny wykorzystuje wszystkie dostępne jednostki SM. Wersja SUPER ma więc 48 bloków SM (Streaming Multiprocessors). To o dwa więcej niż procesor TU104, stosowany w standardowej wersji GeForce RTX 2080. Na pierwszy rzut oka różnica jest nie duża, ale finalnie przekłada się to na większą liczbę jednostek CUDA, więcej rdzeni RT odpowiedzialnych za ray tracing i dodatkowe rdzenie Tensor odpowiadających za AI. Nowy GeForce ma dokładnie tyle samo jednostek ROP. Taka sama jest też pojemność zainstalowanej pamięci wideo - 8 GB GDDR6. Zgodnie ze specyfikacja zwiększyła się częstotliwość taktowania rdzenia oraz pamięci, co w sumie ma się przełożyć na wyższą niż RTX 2080 wydajność.

    Nvidia GeForce RTX 2080 SUPER Founders Edition

    Jak zwykle przy okazji wprowadzania nowych kart z układami Nvidii testujemy referencyjny, a wiec możliwy do kupienia tylko na stronie Nvidii model o nazwie Founders Edition. Kartę tę traktujemy w laboratorium jako wzorcową - referencyjną. Zarówno układ graficzny, jak i pamięć pracują z częstotliwościami, jakie sugeruje w specyfikacji Nvidia. Jest to więc typowa wydajność tego układu graficznego.

    W modelu tym warto także wyróżnić układ chłodzenia, który wykorzystuje dwa wydajne wentylatory o średnicy 100 milimetrów oraz dużych rozmiarów aluminiowy radiator z komorą parową. Całość działa bardzo dobrze i prezentuje się elegancko.

    GeForce RTX 2080 SUPER - wydajność

    Wszystkie zabiegi jakie podjęła Nvidia w celu zwiększenia wydajności modelu GeForce RTX 2080 SUPER przyniosły spodziewany efekt. Nowy układ wyprzedza swojego poprzednika średnio o 7 procent. Jest to więc druga pod względem wydajności karta Nvidii w hierarchii, oczywiście jeśli zestawiamy typowo konsumenckie produkty. RTX 2080 SUPER ustępuje jedynie GeForce RTX 2080 Ti, która jest dużo droższa.

    Prezentowany GeForce RTX 2080 SUPER, ze swoją wydajnością pozwoli nam cieszyć się rozgrywką w maksymalnej jakości oprawy graficznej w tytułach AAA w dwóch rozdzielczościach FullHD oraz w wyższej 2560x1440 pikseli i płynnością animacji dużo powyżej 60 klatek na sekundę. W rozdzielczości 4K poziom szybkość animacji będzie spadać poniżej 60 kl./s. Gra jest nadal możliwa, ale wymagający użytkownicy zapewne zechcą dostosować ustawienia generowanej grafiki tak, żeby utrzymać tempo animacji powyżej 60 klatek na sekundę. Podczas testów w rozdzielczości 4K w grze Hitman 2 zmierzone średnie tempo animacji wyniosło 53 klatki na sekundę, natomiast w Assassin’s Creed Odyssey 44,6 kl./s. Pamiętajmy, że dotyczy to maksymalnej jakości, w każdym z tych tytułów, idąc na niewielki kompromis, możemy uzyskać animację szybszą niż 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 4K.

    GeForce RTX 2080 SUPER - dla kogo jest ta karta?

    Pod kątem opłacalności oczywiście wyróżniają się dużo tańsze karty, jak choćby AMD Radeon RX 5700 XT. To dobry i doskonale wyceniony układ graficzny, niestety o znacznie mniejszych możliwościach niż GeForce RTX 2080 SUPER. Jest też oczywiście prawie dwukrotnie tańszy. Jeśli szukamy karty, która ma służyć do zabawy w rozdzielczościach 2560x1440 pikseli lub 4K, rozważania powinniśmy zacząć od modelu GeForce RTX 2070. Obecnie można go kupić za około 2300 złotych, czyli o ponad 1000 złotych taniej niż bohatera tego testu. Różnica w wydajności jest spora, bo wynosi około 12 procent. Chcąc ją zmniejszyć, trzeba postawić na standarową wersję RTX 2080, która jest około 400 złotych tańsza SUPER. Do najwydajniejszej konstrukcji z oznaczeniem Ti brakuje dużo - to znaczenie droższa karta.