Office 365 vs Office 2019. Którą wersję pakietu biurowego Microsoftu wybrać?
Microsoft Office to najpopularniejszy pakiet biurowy na świecie. Sprzedawany jest w postaci wersji pudełkowych oraz jako usługa, za którą opłaca się abonament. Którą z nich wybrać? W tym artykule opiszemy różnice miedzy Microsoft Office 2019 oraz Office 365.
Wprowadzenie przez Microsoft do sprzedaży usługi Office 365 było niemałym zaskoczeniem dla sporej ilości konsumentów. W pierwszej chwili można podzielić ich zdanie i zapytać, dlaczego mam płacić co miesiąc, jeśli mogę to mieć, wydając pieniądze tylko raz? Sprawa niestety nie jest tak prosta, a oba warianty pakietu biurowego Microsoftu mają swoje zalety. Co więc wybrać: Office 2019 czy Office 365.
Office 2019 kontra Office 365 - co oferuje wersja pudełkowa?
Decydując się na zakup pudełkowej wersji, płacimy raz i możemy korzystać z niej cały czas. Przynajmniej w teorii, bo istnieje prawdopodobieństwo, że któraś z kolejnych dużych aktualizacji Windows 10 spowoduje problemy z kompatybilnością. Oczywiście nie zanosi się na coś takiego w najbliższych latach, ale warto mieć to w pamięci.
W skład Microsoft Office 2019 w wersjach Home & Student oraz Home & Business wchodzą aplikacje Word, Excel i PowerPoint. Różnica między tymi wariantami polega zaś na tym, że tego drugiego można używać do celów komercyjnych, czyli w firmie. Programy można zainstalować na jednym komputerze, choć jeśli jesteście posiadaczami PC i laptopa, to Microsoft dopuszcza używanie ich na obu urządzeniach. W sklepach znaleźć można także wariant nazwany Standard oferujący dodatkowo programy Outlook, Publisher i OneNote, jednak umowa licencyjna pozwala na jego wykorzystanie tylko w instytucjach edukacyjnych.
Office 2019 kontra Office 365 - usługa, czyli coś więcej niż aplikacje
Najważniejszą różnicą między pudełkową wersją a tą dostępną w ramach abonamentu jest liczba dostępnych programów. W Office 365 poza edytorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnym i aplikacją do tworzenia prezentacji multimedialnych użytkownicy otrzymują dostęp do Outlooka, OneNote, Publishera oraz Accessa. Wszystkie programy aktualizowane są automatycznie do najnowszych wariantów, więc kiedy Microsoft zdecyduje się na wydanie kolejnej wersji pakietu Office, to będziecie mogli z nich korzystać bez dodatkowych opłat.
Wykupienie subskrypcji Office 365 pozwala na korzystanie ze wszystkich aplikacji na wielu urządzeniach, bez względu na zainstalowany system operacyjny (Windows, macOS, iOS, Android). Poza dostępem do wspomnianych programów użytkownicy otrzymują 1 TB miejsca na dane w usłudze OneDrive dla jednej (wersja Personal) lub 6 osób (wersja Home) oraz 60 minut rozmów na telefony stacjonarne, oraz komórkowe w aplikacji Skype. Dodatkową zaletą jest wsparcie techniczne poprzez chat oraz telefon.
Jak więc widać, Office 365 to nie tylko aplikacje pakietu biurowego, ale usługa oferująca różne możliwości, więc opłacanie abonamentu ma sens, jeśli zależy Wam na miejscu w chmurze OneDrive, instalacji programów na wielu komputerach czy też minutach na połączenia w aplikacji Skype.
Office 2019 kontra Office 365 w firmie
Jeszcze więcej usługa OneDrive oferuje klientom biznesowym i choć w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej warto rozważyć zakup pakietu Office 2019 Home & Business, to wybierając usługę Office 365, otrzymujemy wiele więcej, a cenę abonamentu możemy wrzucić w koszty. W zależności od wybranego planu dla klientów biznesowych Office 365 oferuje dostęp do aplikacji Word, Excel, PowerPoint, Access, Outlook lub ich przeglądarkowych wersji, 1 TB miejsca na dane w usłudze OneDrive, 50 GB w usłudze hostingu poczty e-mail oraz możliwość instalacji programów na 5 komputerach, smartfonach i tabletach dla każdego użytkownika (bez względu na system operacyjny).
Większe firmy, w których współpracuje kilka lub więcej osób, zainteresować może rozbudowany komunikator Teams mogący pochwalić się już większą liczbą użytkowników niż popularny Slack, możliwość wykonywania wideokonferencji dla nawet 250 osób oraz narzędzie do zarządzania zadaniami, oraz pracą zespołową Microsoft Planner. Firmy decydujące się na zakup usługi Office 365 mogą także liczyć na bezpłatną pomoc techniczną.
Office 2019 kontra Office 365 - a może darmowa alternatywa?
Jedną z większych wad obu rozwiązań jest to, że jak za wszystkie dobre rzeczy, trzeba za nie płacić. Nie każdy jednak będzie potrzebować wszystkich oferowanych przez nie możliwości i zadowoli się darmową alternatywą. Jeśli posiadacie konto Microsoft, to za darmo możecie korzystać z przeglądarkowej wersji aplikacji Word, Excel oraz PowerPoint. Są one mniej funkcjonalne względem płatnych odpowiedników, ale do tworzenia prostych dokumentów w zupełności wystarczą.
Office 2019 kontra Office 365 - który wybrać?
Na to pytanie niestety nie możemy odpowiedzieć za Was, bo wszystko zależy od indywidualnych wymagań. Jeśli nie zależy Wam na dostępie do nowszych wersji pakietu Office, możliwości instalowania go na kilku komputerach czy chmurze OneDrive, to powinna wystarczyć Wam pudełkowe wersja Office 2019. W przeciwnym razie powinniście rozważyć wykupienie subskrypcji w usłudze Office 365.